19. Dzielnica (Wola)

Nasza ocena:
5/6
5/10

19. Dzielnica to nowa inwestycja firmy deweloperskiej Pro Urba, zlokalizowana na warszawskiej Woli pomiędzy ulicami Karolkową, Kolejową i Towarową.

W chwili obecnej zrealizowane zostały dwa pierwsze etapy inwestycji, w skład których wchodzą budynki C, D, F i G. Obiekty te odznaczają się bardzo nowoczesną i elegancką architekturą. Ich partery zagospodarowane zostały na potrzeby lokali usługowych, a mieszkania rozmieszczone na wyższych piętrach wyposażone zostały w przestronne balkony i loggie. Osiedle jest zaprojektowane w taki sposób, aby stało się naturalnym przedłużeniem tkanki miejskiej centrum Warszawy i wyposażone zostało między innymi w dwa place z fontannami, ciągi piesze z elementami urządzonej zieleni i małej architektury oraz dostępne jedynie dla mieszkańców zielone dziedzińce wewnętrzne.

19. Dzielnica już ze znacznej odległości rzuca się w oczy wyróżniając się porządną, nowoczesną i mocno geometryzującą architekturą. Deweloper otrzymał zresztą za realizację I etapu inwestycji liczne nagrody. Koncepcję całego kompleksu, jak i projekty wykonawcze wybudowanych już budynków opracowała znana pracownia JEMS Architekci. Układ całego osiedla łączy ze sobą ideę stworzenia kwartałowej zabudowy z modernistyczną myślą „słońce, przestrzeń, zieleń”.

Budynki I i II etapu osiedla 19. Dzielnica

Jak w niemal każdym przypadku inwestycji realizowanej na terenach poprzemysłowych, okolica osiedla nie jest ani estetyczna, ani ciekawa. Prawda jest jednak taka, że sąsiednie działki zmienią swój charakter już w najbliższych latach. Problemem może być za to bliskość jednego z główniejszych w kraju szlaków kolejowych. Niestety przejeżdżające pociągi emitują spory hałas. Z kolei niezaprzeczalnym plusem tej lokalizacji jest bliskość centrum Warszawy i bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska w okolicy.

Sąsiedztwo osiedla 19. Dzielnica

Architekci zaprojektowali wiele miejsc i urządzeń małej architektury, które zachęcać mają do spędzania wolnego czasu na terenie osiedla. W ramach pierwszych dwóch etapów inwestycji zrealizowano dwa place (Wschodni i Zachodni), na których utworzone zostały dwie fontanny. Mała architektura, jak i zieleń robią naprawdę dobre wrażenie i na pierwszy rzut oka widać, że zarządca bardzo dba o to, by wszystko wyglądało bardzo estetycznie. Zdecydowanie popieramy taki sposób aranżacji terenów pomiędzy budynkami.

Plac Wschodni, Plac Zachodni i zieleń na terenie osiedla 19. Dzielnica

Oprócz ogólnodostępnych przestrzeni i placów, inwestor stworzył także zielone patia, dostępne jedynie dla mieszkańców i ich gości. Sposób w jaki je urządzono również charakteryzuje się ciekawymi rozwiązaniami i dużą dbałością o estetykę. Dobra robota!

Wewnętrzne patio na osiedlu 19. Dzielnica

Wewnętrzne części wspólne niezaprzeczalnie robią dobre wrażenie. Wysokość holu wejściowego, duże połacie luster i ładne oświetlenie nadają zwykłemu wejściu szyku i elegancji. Pozostałe piętra również utrzymane są w eleganckiej stylistyce choć oczywiście kamienne okładziny ścian zastąpiono zwykłymi malowanymi tynkami.

Hol wejściowy oraz klatka schodowa na wyższym piętrze budynku II etapu 19. Dzielnicy

W przypadku wewnętrznych części wspólnych dopatrzyliśmy się kilku drobnych niedociągnięć. Mianowicie, wykończenie łączenia płyt i tynku przy drzwiach windowych zostało wykonane nieestetycznie. Wykonawcy stanowczo mogli się do tego bardziej przyłożyć. Wynikiem ich niedokładności jest rzucająca się w oczy, poszarpana szpara. Dodatkowo przy ościeżnicach drzwi do lokali zaczęły pojawiać się spękania tynków i spurchlenia farby. Zauważyliśmy również dosyć niebezpieczny sposób wykonania schodów na klatce. Nie zostały one standardowo dociągnięte do ściany, tylko pozostawiono tam znacznych rozmiarów szczelinę. W skrajnym przypadku np. ewakuacji pożarowej, nóżka dziecka zbiegającego w popłochu z rodzicami, może wpaść w przestrzeń między schodami a ścianą. Można się domyślić, że skończyłoby się to tragedią i mieć nadzieję, że taka sytuacja nigdy nie nastąpi.

Niedociągnięcia i usterki odnotowane na klatce schodowej

Jeżeli chodzi o standard i jakość odbieranych lokali, dowiedzieliśmy się od mieszkańców o kilku problemach. Zwrócili nam uwagę przede wszystkim na niezadowolenie z obsługi i zarządzania osiedlem. Wiele osób bardzo chciałoby zmianę zarządcy w jak najszybszym czasie. Minusem inwestycji jest również duża wysokość czynszów, wynikająca z tego, że nabywcy otrzymują prawo do użytkowania wieczystego, a nie własności. Dodatkowo zwrócono nam uwagę na niedogodności wynikające z głośno działającej wentylacji i na problemy związane z dymiącymi kominami budynków należących do PKP.

W mieszkaniu, w którym mieliśmy okazję być również odnotowaliśmy kilka drobnych niedociągnięć. Zacząć należy przede wszystkim od porysowanych okien oraz drzwi wejściowych. Zarysowania i odpryski były dosyć dużych rozmiarów, ale na plus dewelopera przemawia to, że naprawa uszkodzeń miała miejsce niemal natychmiast. Zauważyliśmy również niewielkie pęknięcie na styku podwieszonego sufitu i ściany w holu. Pojawiły się także uszkodzenia ściany za grzejnikami oraz odpryski farby na kaloryferach.

Przechodząc do jakości podłóg, trzeba przyznać, że wykonane zostały wzorowo. Nie dostrzegliśmy żadnych pęknięć i najmniejszych odchyleń od poziomu, co szczerze mówiąc rzadko się zdarza. Tynki zarówno na ścianach jak i sufitach również położono bardzo dobrze. Jak na brak gładzi i tynki trzeciej kategorii wygląda to naprawdę świetnie.

Ocena

Nasza subiektywna opinia w wyodrębnionych przez nas kategoriach kształtuje się następująco:

  1. Architektura i urbanistyka: 87% – bardzo dobra
  2. Mała architektura: 85% – bardzo dobra
  3. Wewnętrzne części wspólne: 80% – dobra

Ocena mieszkania, w którym mieliśmy okazję przebywać:

  1. Ściany i sufity – 90% – bardzo dobra
  2. Szlichty podłogowe – 90% – bardzo dobra
  3. Ocena ogólna: 85% – bardzo dobra

Zapraszamy do zapoznania się z dokładnymi wytycznymi naszej skali ocen.

PS.

Dzielnica robi bardzo pozytywne wrażenie, choć do końca realizacji całości przedsięwzięcia jeszcze naprawdę daleko. Architektura, lokalizacja i kształt inwestycji sprawiają, że osiedle staje się naturalnym przedłużeniem zabudowy centrum Warszawy. Jeżeli wraz z realizacją kolejnych etapów przedsięwzięcia, rozpocznie się zagospodarowywanie sąsiednich terenów, powstanie całkiem nowa część miasta. Nie ukrywamy, że z wielką chęcią zakupilibyśmy mieszkanie w tej inwestycji.

Planowana ilość mieszkań w inwestycji – ok.1700

Ilość etapów – 6

I etap:

  • Oddanie do użytku – 2012
  • Ilość kondygnacji – od 4 do 10
  • Ilość mieszkań – 296
  • Metraże mieszkań – od 30m2 do 115m2

II etap:

  • Oddanie do użytku – koniec 2014
  • Ilość kondygnacji – od 6 do 10
  • Ilość mieszkań – około 340
  • Metraże mieszkań – od 31m2 do 126m2
  • Ceny zaproponowanych nam lokali dwupokojowych o metrażu 54m2 – 523 800zł (9700zł/m2)
  • Komórka lokatorska – 20000zł
  • Miejsce postojowe w hali garażowej budynku – 39900zł

Elewacje budynków II etapu charakteryzują się nieregularnie rozmieszczonymi oknami wykonanymi z lakierowanej klejonki drewnianej z okuciami obwiedniowymi i blokadą wielopunktową. Ściany zewnętrzne części mieszkalnej wykończone zostały tynkiem nakładanym na warstwę izolacji termicznej, a elewacja parteru wykonana jest w systemie fasady stalowo – szklanej. Jeżeli natomiast chodzi o materiały i technologie użyte do stworzenia konstrukcji budynku, rzecz wygląda następująco:

  • Budynki posadowione na płycie żelbetowej
  • Konstrukcja budynków – ortogonalny układ żelbetowych filarów i stropów usztywnionych żelbetowymi trzonami komunikacyjnymi i poprzecznymi ścianami
  • Ściany wypełniające, wydzielające lokale i działowe murowane (pustak silikatowy).

Elementy wykończenia klatek schodowych i przedsionków:

  • Ściany betonowe: tynkowane, malowane
  • Posadzki: cienkowarstwowa posadzka żywiczna na części spoczników gres
  • Sufity klatki schodowej: tynkowane, malowane
  • Przedsionki: sufit tynkowany
  • Balustrada: stalowa, malowana proszkowo
  • Oświetlenie: oprawy nabudowane

Warto również zaznaczyć, że w budynkach zastosowano wentylację mechaniczną oraz że wysokość mieszkań w świetle kondygnacji wynosi 2,52m w holu oraz 2,82m w pozostałych pomieszczeniach.

Lokalizacja inwestycji

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Twoja ocena inwestycji
[Głosów: 2 Średnia: 3]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *