Biura w Warszawie. Deweloperzy budują coraz mniej

Czy pracownicy wrócą do biur? Źródło: oceniamydeweloperow.pl

Ciekawe dane płyną z rynku wynajmu biur w Warszawie. Okazuje się, że deweloperzy budują coraz mniej tego typu obiektów w Warszawie. Eksperci alarmują, że w ciągu kilku lat może to doprowadzić do znacznego ograniczenia podaży na rynku. Zaowocuje to problemem niedoboru takich lokali w największym polskim mieście. Nie wykluczone jednak, że na skutek pandemii Covid-19 jesteśmy światkami zmiany pewnego trendu.

W I półroczu w Warszawie deweloperzy oddali do użytkowania 226 tys. mkw. Biur. 67 proc. z nich przypadło na trzy kompleksy przy rondzie Daszyńskiego na Woli – wynika z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

– W budowie na koniec czerwca było 360 tys. mkw., najmniej od 2020 r., z czego ponad jedna trzecia ma trafić na rynek w tym roku. Jedynym projektem deweloperskim uruchomionym w 2021 r. był The Bridge Ghelamco. W I połowie br. wynajęto 250 tys. mkw., o 26 proc. mniej rok do roku i najmniej od dekady w skali półrocza. Co więcej, gros popytu zgłosiły spółki Skarbu Państwa i jednostki administracji publicznej. Wskaźnik pustostanów wzrósł do 12,5 proc., o 4,6 pkt proc. rok do roku – donosi „Rzeczpospolita” powołując się na raport.

– Jeśli deweloperzy nie napotkają przeszkód i zakończą budowy zgodnie z planem, tegoroczna nowa podaż będzie drugim po 2016 r. najwyższym wynikiem w historii warszawskiego rynku biurowego. Nie oznacza to jednak wzmożonej aktywności deweloperów: projekty rozpoczęte jeszcze przed pandemią realizowane są bez opóźnień, natomiast wiele decyzji o rozpoczęciu nowych inwestycji pozostaje wstrzymanych do czasu zakończenia pandemii i powrotu aktywności najemców – mówi cytowana przez „RZ” Magdalena Czempińska, dyrektor w dziale badań rynku w Knight Frank. Jednocześnie spadło zainteresowanie najemców projektami w budowie. Udział umów przednajmu w całkowitym popycie wyniósł zaledwie 11 proc.

Biura w Warszawie. Firmy chcą powrotu pracowników

Okres pandemii spowodował, że biura w Warszawie stały puste. Właściciele firm zezwoli swoim pracownikom na tzw. home office, czyli pracę zdalną, np. z domu. Eksperci zauważają jednak, że przedsiębiorcy liczą na powrót swojego zespołu do firmowych biurek. Może to spowodować, że korporacje będą konkurować o najlepsze lokale biurowe.

Sporo firm nie określiło jeszcze strategii powrotu do biur. Spółki boją się kolejnej fali pandemii i wprowadzenia restrykcji sanitarnych. Widać, że duża część korporacji zachowuje się zachowawczo w tej sprawie. Sam powrót do biur wygląda dość chaotycznie. Tego lata najpopularniejszy jest chyba model mieszany. Część pracowników pracuje przy firmowych biurkach, kiedy inni pracują z domu.

Praca zdalna coraz popularniejsza. Pracownicy wrócą do biur?

Czy faktycznie biura w Warszawie zapełnią pracownikami? Czy powrót do tradycyjnego modelu jest możliwy? Eksperci portalu Oceniamy Deweloperów uważają, że to wcale nie jest pewne. Dla pracodawcy, który zatrudnia ludzi na stanowiskach biurowych wynajem odpowiednich lokali to ogromny wydatek. Koszty najmu stale rosną m.in. z powodu galopujących cen wody, prądu i materiałów biurowych. Logika wskazuje, że najsensowniej byłoby zatrzymać pracowników przed ich własnymi monitorami w domach. Takie rozwiązanie powoduje jednak, że pracownicy mają mniejszą motywację do wykonywania swoich obowiązków. Badania na temat efektywności pracy z domu są sprzeczne i nie można ich jednoznacznie oceniać. Pracująca z domu osoba styka się z bodźcami, które mogą demotywować. Nie znajduje się obok niej przełożony, który na bieżąco może sprawdzić co robi pracownik. Który model pracy biurowy zwycięży? Dowiemy się tego, kiedy pandemia koronawirusa definitywnie odpuści.

[ZOBACZ TEŻ] Domy w Warszawie. Polacy kupują na potęgę.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

2 komentarze

  1. Pingback:Nieruchomości komercyjne. Kryzys na rynku?

  2. Pingback:Boom na magazyny. Inwestowanie w parki handlowe przyciąga masę chętnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *