Budowa domu bez pozwolenia. Projekt za złotówkę

dom do 70m2 bez pozwolenia
Dom do 70m2 bez pozwolenia. Źródło: pixabay/pnorvaisa

Poznajemy kolejne szczegóły głównego punktu rządowego projektu „Polski Ład”. Mowa o budynkach mieszkalnych na prywatnym gruncie, których powierzchnia nie przekracza 70 metrów kwadratowych. Premier Mateusz Morawiecki zdradził, że chętni będą mogli pobrać projekt takiego budynku za… symboliczną złotówkę! Oznacza to, że budowa domu bez pozwolenia będzie prostsza niż się wydawało.

Przypomnijmy, że budowa domu do 70 metrów kwadratowych to jedno z głównych założeń „Polskiego Ładu”. Premier Mateusz Morawiecki, przy okazji niedawnej wizyty w Pułtusku. Szef rządu podzielił się z mieszkańcami mazowieckiego miasta swoim nowym pomysłem. – za symboliczną złotówkę w konkursie architektonicznym zaproponujemy szereg projektów, które każdy będzie mógł sobie pobrać ze strony i budować estetyczny, nowoczesny, energooszczędny domek – oznajmił polityk.

Kolejna patologia na rynku mieszkaniowym? Ostrzegamy! [ZOBACZ TUTAJ]

Budowa domu bez pozwolenia. Premier zdradził kolejne szczegóły

– Chcemy, żeby młodzi ludzie mieli większe szanse na uzyskanie własnych czterech kątów (…). W Polskim Ładzie zakładamy rewolucję wolności, prywatności, własności. Chcemy tę wolnościową rewolucję wprowadzić do systemu budowy domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych w podstawie – powiedział Morawiecki w Pułtusku. – W ramach naszych procedur będziemy upraszczali, co się da. Domy do 70 m kw. będzie można budować bez pozwoleń, bez kierownika budowy, bez książki budowy – wyjaśnił prezes rady ministrów. Jak dodał, „za symboliczną złotówkę w konkursie architektonicznym zaproponujemy szereg projektów, które każdy będzie mógł sobie pobrać ze strony i budować estetyczny, nowoczesny, energooszczędny domek”. Zobacz, ile kosztuje budowa małego domu!

Wzrost podatku od nieruchomości – sprawdź [TUTAJ] ile zapłacisz!

Dom do 70m2 bez wymaganego pozwolenia. Co wiemy o projekcie?

Na portalu Oceniamy Deweloperów informowaliśmy wcześniej, że w rządz dopracowuje ostateczną wersję pomysłu umożliwienia budowy domu bez pozwolenia.  Na jednej działce o powierzchni 500 albo 700 metrów kw. Będzie można postawić jeden budynek mieszkalny o powierzchni nieprzekraczającej 70 m2.

Nie oznacza to jednak, że na jednej działce będzie można postawić maksymalnie jeden domek. Jeśli powierzchnia gruntu przekroczy 1000m2, właściciel będzie mógł wybudować dwa takie domki. Na każde kolejne 1000 m2 działki można będzie postawić jeden dom bez pozwolenia do 70 m2.

Budowa domu bez pozwolenia – [TUTAJ] znajdziesz więcej szczegółów projektu!

Budowa domu bez pozwolenia. Kontrowersje wokół projektu

Nie wszystkim podoba się projekt umożliwiający budowę domu o powierzchni do 70m2 na własnej działce. Społecznicy i eksperci ds. ładu przestrzennego zwracają uwagę, że taki pomysł może doprowadzić do anarchizacji krajobrazu i przestrzeni w malowniczych punktach naszego kraju. Na razie też nie wiadomo, czy taki budynek musiałby spełniać jakieś inne kryteria oprócz ograniczonego metrażu. Przedstawiciele rządu jeszcze nie zabrali głosu na ten temat. Wiemy tylko, że będzie pewna pula projektów budowy, z których za pół-darmo, będzie można korzystać.

[ZOBACZ TEŻ] Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o kondycji polskiego rynku mieszkaniowego

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.