Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia. Wszystko co musisz wiedzieć

dom do 70m2 bez pozwolenia
Dom do 70m2 bez pozwolenia. Źródło: pixabay/pnorvaisa

Kilka dni temu rząd oficjalnie przyjął projekt, który umożliwi postawienie domu o wymiarach do 70mkw na własnej działce. Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia jeszcze nigdy nie była taka prosta – są jednak pewne ograniczenia. Podsumowujemy w punktach wszystko, co musisz wiedzieć o tym projekcie.

Od przyklepania projektu minęło już kilka dni. Wciąż jednak pewne aspekty tego pomysłu pozostają niewiadomą. Eksperci alarmują, że projekt jest wadliwy i zawiera wiele nieścisłości. O najdziwaczniejszym zapisie donosi „Rzeczpospolita”. Nowe przepisy wskazują, że dom do 70m2 bez zezwolenia może zostać postawiony tylko „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Kto tego warunku nie dotrzyma, jest zagrożony karą… nawet ośmiu lat więzienia!

Kuriozalnych zapisów jest więcej. Dotyczą one m.in. powierzchni użytkowej domu i działki, na której taki budynek można postawić. Dlatego dziennikarze portalu Oceniamy Deweloperów zebrali dla Ciebie najważniejsze informacje dotyczące budowy domu do 70m2 bez pozwolenia.

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia. Co zakłada projekt ustawy?

Projekt, dzięki któremu będzie możliwa budowa domu do 70m2 bez pozwolenia, jest już dostępny w sieci. Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiło się już uzasadnienie projektu i jego główne założenia. – Każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy – czytamy na rządowym portalu.

Na czym będzie polegało ułatwienie?

·  Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.

·  Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m2. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

·  Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2, polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy – do budowy będzie można przystąpić od razu  po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Zobacz też: Wieści z rynku nieruchomości – bądź na bieżąco z najważniejszymi newsami! [CZYTAJ TUTAJ]

A jednak… trzeba zgłosić. Ważne punkty ustawy

Tak jak pisaliśmy już kilka tygodni temu [ZOBACZ TUTAJ], wolnej amerykanki w budowie tego typu zabudowań nie będzie. Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia będzie musiała spełnić szereg warunków. Część czynności trzeba będzie – a jakże – zgłosić.

Ministerstwo informuje, że:

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:

  • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,
  • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

–  Dbamy o bezpieczeństwo. Dlatego budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

– Rozszerza się także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m2 do 70 m2, przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

Najbardziej kuriozalnie brzmi jednak ostatni podpunkt. Zakłada on, że… W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2  wydawana będzie w ciągu 21 dni.

Zobacz też: Dziwny pomysł posła. Limit zarobków w branży nieruchomości? [CZYTAJ TUTAJ]

Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia. Co dalej z projektem?

Ustawa me wejść w życie po upływie 2 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Żeby tak się stało, rząd musi uzyskać większość w Sejmie, która poprze ten projekt. Patrząc na to, że Zjednoczona Prawica ma w rękach głosy posłów Kukiza wydaje się to być formalnością.

My mamy jednak nadzieję, że przed poddaniem projektu pod głosowanie, jego twórcy usuną kompromitujące dziury w prawie, które on stwarza. Zapis o długoletnim więzieniu (i nie tylko) wydaje się dość kuriozalny. Jeśli rządzący tego nie zrobią, to zamiast rewolucji w budownictwie czeka nas legislacyjny potworek.

O projekcie, który zakłada możliwość budowy niewielkiego domu bez pozwolenia, już wkrótce będziemy rozmawiać z portalem Domek i Ogródek [ZOBACZ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.