Budowa mieszkań dla uchodźców w Polsce? Toczą się rozmowy

Budowa mieszkań dla uchodźców
Budowa mieszkań dla uchodźców. Źródło: Pixabay.com/analogicus

Rozpocznie się masowa budowa mieszkań dla ukraińskich uchodźców w Polsce? Podobno toczą się dyskusję nad takim rozwiązaniem. O pomyśle budowy mieszkań dla obywateli Ukrainy w naszym kraju napisał portal „Ukraińska Prawda”.

O zaskakującej propozycji rozwiązania problemu mieszkaniowego uchodźców z Ukrainy poinformował ambasador tego kraju, Andrij Deszczycia. – Co do mieszkań, to teraz wspólnie z polskim rządem opracowujemy kwestię przyjęcia państwowego programu, zapewniającego budowę w szybkim tempie, ale jakościowych mieszkań dla obywateli Ukrainy, którzy mają zamiar jednak zostać w Polsce – powiedział dyplomata.

ZOBACZ TEŻ: CENY MIESZKAŃ A WOJNA NA UKRAINIE. MAMY KOMENTARZ EKSPERTA [KLIKNIJ TUTAJ]

Budowa mieszkań dla uchodźców w Polsce. Ambasador zdradził szczegóły

Ukraiński urzędnik w Polsce przyznał, że duża liczba uchodźców z Ukrainy może spowodować kłopoty mieszkaniowe w Polsce. – Wielu Polaków przyjęło ludzi do swoich domów. Są hotele czy akademiki, które zapewniają bezpłatne zakwaterowanie lub przynajmniej za minimalną opłatą. Ale minął miesiąc i teraz powstaje pytanie: co dalej? Trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu mieszkaniowego – wyjaśnił Deszczycia.

Ukraiński ambasador stwierdził też, że trwają starania nad pozyskaniem środków unijnych. Skala potrzeb jest ogromna. Szacuje się, że w Polsce przebywa od 1,5 do 2 milionów naszych wschodnich sąsiadów, którzy uciekli przed wojną. Przedstawiciel Ukrainy twierdzi, że większość z nich przebywa we wschodnich województwach.

ZOBACZ TEŻ: DEWELOPERZY ODDALI KILKANAŚCIE TYSIĘCY MIEJSC NOCLEGOWYCH [KLIKNIJ TUTAJ]

Dotacje do budowy mieszkań dla uchodźców? Ruch rządu

Rzekome prace nad dopłatami z unii do budowy mieszkań dla uchodźców to nie wszystko. Portal samorządowy poinformował, że aż o 1,2 mld zł rząd zwiększył budżet Funduszu Dopłat. To pula pieniędzy, z której mogą czerpać m.in. gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe. – Celem rządowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach – czytamy na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wiemy, że politycy pracują nad nowelizacją projektu ustawy, która ułatwi pozyskiwanie środków z Funduszu Dopłat. Chodzi m.in. o usprawnienie procesu rozpatrywania wniosków ale też o poszerzenie grona podmiotów uprawnionych do starania się o pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: RYNEK NIERUCHOMOŚCI W KONTEKŚCIE WOJNY NA UKRAINIE. ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *