Budowa przy cmentarzu. Powstają prostsze przepisy

budowa przy cmentarzu
Budowa przy cmentarzu. Źródło: Pixabay.com/Shutterbug75

Budowa przy cmentarzu w Polsce zawsze wiązała się z dużymi utrudnieniami. Już wkrótce ma się to zmienić. Rząd chce poluzować zasady budowy w sąsiedztwie takich obiektów – donosi serwis Prawo.pl.

Wolno będzie stawiać budynki nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale dom musi być podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy chcą większych ustępstw – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Budowa przy cmentarzu. Co się zmieni?

Projekt przewiduje, że cmentarz nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 150 m m.in. od budynków: mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, niepodłączonych do sieci wodociągowej. Odległość może być zmniejszona do 50 m, jeżeli wspomniane budynki są podłączone do sieci wodociągowej. Podobnie zasady obowiązują dzisiaj. Przewiduje je par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określania, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie pod cmentarze reguluje, w jakiej odległości od cmentarza można budować.

Co więc ulegnie zmianie? Nowe przepisy pozwalają budować w odległości 35 m od murów cmentarnych pod warunkiem, że inwestycja będzie podłączona do sieci wodociągowej, a za murami znajdują się kolumbaria. Informacja o lokalizacji powierzchni z kolumbariami będzie publikowana przez właściciela cmentarza w regulaminie cmentarza. Dzięki temu łatwiej będzie ustalił odległości wymagane do wydania zgód budowlanych – informuje Prawo.pl

Zobacz też: Zmiany na rynku nieruchomości. Nie przegap! [CZYTAJ TUTAJ]

Samorządowcy domagają się większych ustępstw

Takie rozwiązania nie do końca podobają się samorządowcom. – Kolumbarium nie stwarza zagrożenia sanitarnego, dlatego powinno się pozwolić budować w odległości już 10 m. Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło. Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, by budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości – zapowiada cytowany przez Prawo.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Zobacz też: Fundusze podbijają polski rynek nieruchomości. Rząd nie wyklucza zmian [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

0 0 głosów
Article Rating
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi myślami, zostaw komentarz.x
()
x