Co z cenami nieruchomości? Eksperci są zgodni

co z cenami nieruchomości
Co z cenami nieruchomości?

Osłabiony popyt i radykalny spadek udzielania kredytów hipotecznych przez banki – te zjawiska spędzają sen z powiek deweloperom i posiadaczom mieszkań na sprzedaż. Co dalej z cenami nieruchomości? Eksperci są zgodni. – Na pewno czeka nas korekta cenowa na rynku – powiedział w rozmowie z Oceniamy Deweloperów ekonomista i wykładowca WSB, Marek Zuber. Podobnie uważają analitycy banku PKO BP. Spadek cen mieszkań i domów we wszystkich częściach kraju jest kwestią czasu.

„Według danych banku PKO BP, średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w sześciu największych polskich miastach wzrosła w II kwartale o 13,7 proc. r/r oraz 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału” – czytamy w „Pulsie Biznesu”

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że ceny mieszkań rosną w najlepsze. Spójrzmy jednak na szczegóły. W ciągu 3 miesięcy średnie ceny nowym nieruchomości wzrosły tylko o niecałe 1/3 procenta. To wyraźna oznaka spowolnienia w tym segmencie. Już wkrótce ceny nie tylko przestaną rosnąć, ale też zaczną spadać.

ZOBACZ TEŻ: KRYZYS NA RYNKU? EKSPERT NIERUCHOMOŚCIOWY NIE MA WĄTPLIWOŚCI [KLIKNIJ TUTAJ]

Co z cenami nieruchomości? Będzie taniej

Od kilku dni coraz głośniej mówi się o spodziewanych obniżkach cen nieruchomości z rynku pierwotnego. O tym, że będzie taniej napisał „Puls Biznesu”.

Analitycy PKO BP uważają, że wkrótce ceny zaczną spadać we wszystkich polskich aglomeracjach. Ich zdaniem, szczyt sprzedaży pod względem wolumenu miał miejsce w II kwartale 2021 roku i od tego czasu obroty stale spadają, w przeciwieństwie do liczby nowych budów.

Według gazety spadek cen mieszkań w sześciu największych polskich miastach może potrwać nawet dwa lata. Te tezy potwierdzili też poprzednio inni eksperci w rozmowie z portalem „Oceniamy Deweloperów. – Koniec tanich kredytów hipotecznych odciął tlen deweloperom. Na rynku mieszkaniowym musi nastąpić korekta cenowa – stwierdził Marek Zuber. – Sprzedaż mieszkań stanęła. Deweloperzy będą zmuszeni obniżyć ceny. Uważam, że czeka nas kryzys w tej branży – wyjaśnił z kolei bloger Jan Dziekoński.

ZOBACZ TEŻ: KONIEC KREDYTÓW HIPOTECZNYCH TO GWÓŹDŹ DO TRUMNY DEWELOPERÓW? MAREK ZUBER KOMENTUJE [KLIKNIJ TUTAJ]

CO Z CENAMI NIERUCHOMOŚCI? UWAŻASZ, ŻE MIESZKANIA BĘDĄ TANIEĆ? PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W SEKCJI KOMENTARZY POD TEKSTEM.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.