Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? Nasza analiza

Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe?
Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? Źródło: Kamyq/Pixabay.com

O tym miejscu jedno można na pewno powiedzieć – to jedna z najbardziej niedocenianych dzielnic Warszawy. Przez wiele lat Praga-Południe cieszyła się złą sławą z powodu znajdowania się po stereotypowo „złym brzegu Wisły”. A przecież taka Saska Kępa już od końca lat 40’ była uznawana za inteligencką część miasta. A zatem, czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? Zapraszamy do lektury naszej analizy.

„Czy warto mieszkać na…” to nowy cykl portalu Oceniamy Deweloperów. Co tydzień, będziemy oceniali po jednej ze wszystkich 18 warszawskich dzielnic pod kątem jakości życia i ich potencjału inwestycyjnego.

Zobacz też: wszystkie informacje i nowe inwestycje na Pradze-Południe [CZYTAJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? Informacje ogólne

Praga-Południe jest jedną z mniejszych Warszawskich dzielnic, będąc jednocześnie jedną z najgęściej zaludnionych. Wg danych z 2021 roku mieszka na niej 180 066 osób. Mimo to, w jej obrębie znajdziemy sporo terenów zielonych jak chociażby Park Skaryszewski i Jeziorko Kamionkowskie. Na jej obrzeżach mieści się też rezerwat krajobrazowo-historyczny pod Olszynką Grochowską.

Dzielnica ta jest podzielona na szereg mniejszych miejskich jednostek administracyjnych: Grochów, Saską Kępę, Kamionek, Gocław, Gocławek i Olszynkę Grochowską. Podział ten istnieje od 1996 roku. Za najbardziej prestiżową część Pragi-Południe uchodzi Saska Kępa. Tutaj też nieruchomości są najdroższe.

Punktem rozpoznawczym Pragi-Południe jest z całą pewnością Stadion Narodowy, który znajduje się na granicy Saskiej Kępy i Kamionka. Ciekawostką jest to, że setki lat temu nieopodal znajdowały się błonia elekcyjne, na których szlachta wybierała króla Polski.

Warto dodać, że nazwa i jednostka administracyjna „Praga-Południe” weszła do użycia dopiero w okresie PRL.

Na terenie Pragi-Południe znajduje się dworzec Dworzec Warszawa Wschodnia oraz dwa przystanki kolejowe: Warszawa Stadion i Warszawa Olszynka Grochowska. Władze miasta planują budowę kolejnego przystanku – Warszawa Wiatraczna. Nie wiadomo jednak, kiedy powstanie.

Poza tym jest to jedna z lepiej skomunikowanych części stolicy jeśli chodzi o rozkład autobusów czy tramwajów.

Zobacz też: Wiadomości z rynku mieszkaniowego [CZYTAJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Pradze Południe?
Praga-Południe. Źródło: Google maps

Architektura

Praga-Południe jest bardzo zróżnicowana architektonicznie. Na Saskiej Kępie znajdziemy przedwojenne wille stawiane w latach 20. i 30. Znajdziemy tam też kilka przedwojennych kamienic stawianych w stylu funkcjonalizmu. Większość zabudowy powstała po wojnie i są to kamienice z lat 50-60.

Grochów to dawna dzielnica robotnicza. Pozostało tu sporo przedwojennych kamienic i fabryczek. Niestety sporo z nich jest w opłakanym stanie. Grochów przed wojną słyną też z niewielkich willi. Pozostałe budynki to PRL-owskie kamienice. Jest też parę bloków, które znajdują się jednak w mniejszości. Podobnie sytuacja ma się na Kamionku, który słynie z budynków z czerwonej cegły.

Gocław to z kolei najwyższa część Pragi-Południe. Najczęstszym widokiem są tutaj wysokie bloki mieszkalne. Powstające inwestycje deweloperskie to również kilkunastopiętrowe wysokościowce wkomponowujące się w charakter tego miejsca.

Zobacz też: Nowe inwestycje w Warszawie [CZYTAJ TUTAJ]

Co się buduje w tej dzielnicy? Przegląd inwestycji deweloperskich

Na Pradze-Południe powstaje obecnie bardzo wiele nowych inwestycji – głównie na Gocławiu i Grochowie. Trzeba dodać, że rodzaj powstającej zabudowy różni się w zależności od części dzielnicy.

Np. na Grochowie powstają głównie spore osiedla z budynkami mieszkalnymi liczącymi po 5-6 kondygnacji. Na środku takich inwestycji mieści się zazwyczaj patio z odrobiną roślinności i miejscem odpoczynku dla mieszkańców.

Na Saskiej Kępie powstają kameralne inwestycje, są to zazwyczaj mini-apartamentowce,  w których mieści się po kilka sporych mieszkań. Ze względu na brak wolnych terenów pod zabudowę w tej części Pragi bardzo rzadko się cokolwiek buduje.

Wśród największych nowych inwestycji deweloperskich, które obecnie powstają lub już powstały, można wymienić m.in. Stację Grochów od Dom Development, Aleje Praskie od Develia, Horyzont Praga od Cordia Polska, Park Skandynawia od Skanska i osiedle Chrzanowskiego od Strus Development.

Zobacz też: Indeks warszawskich deweloperów. Sprawdź nasze oceny [CZYTAJ TUTAJ]

Potencjał dzielnicy

Naszym zdaniem, Praga Południe ma jeden z najlepszych potencjałów inwestycyjnych wśród wszystkich dzielnic Warszawy. Przykład? Jeszcze rok temu na Grochowie można było spokojnie kupić ciekawe mieszkanie w granicach 10 tys. zł za m2. Dzisiaj ceny „przeciętnych” lokali przekraczają już 12 tys. zł za metr. Jak widać, jest to szybszy wzrost od przeciętnego dla warszawskich nieruchomości.

Co więcej, w porównaniu do Wawra, Rembertowa czy Białołęki, Praga-Południe nie ma zbyt wielu terenów nadających się pod inwestycje. To kolejny argument za tym, żeby rozważyć zakup nieruchomości w tym miejscu.

Chyba nie trzeba też przypominać o rozwoju różnych firm oraz lokali usługowych i handlowych. Zwłaszcza gastronomia, mimo pandemii, rośnie w tej dzielnicy jak grzyby po deszczu.

Zobacz też: Wszystko o inwestycjach na rynku deweloperskim [CZYTAJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? Plusy i minusy

Plusy:

  • Bliskość do centrum
  • Zróżnicowanie dzielnicy
  • Dużo szkół i przedszkoli
  • Stosunkowo dużo niskiej zabudowy
  • Sporo terenów zielonych
  • Dobre połączenia z resztą miasta komunikacją miejską
  • Rozwój dzielnicy. Coraz więcej punktów gastronomicznych i placówek kulturalnych

Minusy:

  • Dzielnica zostanie odcięta od centrum na kilka lat z powodu remontów
  • Coraz większa liczba „imprezowni” przeszkadzających mieszkańcom (zwłaszcza na Saskiej Kępie)
  • Intensywne zabudowywanie części dzielnicy (np. na Gocławiu)

Podsumowanie. Czy warto mieszkać na Pradze-Południe?

Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? Naszym zdaniem – jak najbardziej! Ta dzielnica jest bardzo przyjazna do życia. Mamy stąd świetny dojazd do centrum i sporo terenów zielonych. Ceny mieszkań i domów są zróżnicowane w zależności od podregionu dzielnicy (najdrożej jest na Saskiej Kępie, a najtaniej na Gocławku).

Wyraźnie musimy jednak zaznaczyć, że następne kilka lat będzie koszmarem komunikacyjnym dla tutejszych mieszkańców. Remont Al. Jerozolimskich zbiegnie się z remontem Mostu Łazienkowskiego. A to oznacza paraliż komunikacyjny dla całej dzielnicy. Nie mniej, pamiętajmy o tym, że będą to chwilowe niedogodności, a mieszkanie kupuje się na całe życie. Ich ceny będą z pewnością tutaj rosły, a to dobra informacja dla przyszłości mieszkańców i ich dzieci.

Zobacz też: Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o rynku mieszkaniowym w Polsce [CZYTAJ TUTAJ]

Podobał Ci się nasz artykuł? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod tekstem!

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *