Czy warto zamieszkać na Targówku? Nasza analiza

Czy warto zamieszkać na Targówku.
Czy warto zamieszkać na Targówku? Źródło: UM.waw

Kontynuując nasz cykl „Czy warto mieszkać na…” pozostajemy we wschodniej części stolicy. Dzisiaj przyjrzymy się kolejnej dzielnicy, która – naszym zdaniem – jest niedoceniana, a przeżywa ostatnio dynamiczny rozwój. Postaramy odpowiedzieć na pytanie czy warto zamieszkać na Targówku.

Tradycyjnie już opowiemy o potencjale dzielnicy i najnowszych inwestycjach w tej części stolicy.

ZOBACZ TEŻ: Inne artykułu z serii „Czy warto zamieszkać na…” [CZYTAJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Targówku? Informacje ogólne

Targówek to dzielnica o powierzchni 24,22 kilometrów kwadratowych znajdująca się w prawobrzeżnej Warszawie. Zamieszkuje ją ponad 124 tys. osób (dane na początek 2021 roku). Gęstość zaludnienia to 5127 os./km2.

Już w 1916 roku pierwsze tereny Bródna i Targówka zostały administracyjnie włączone w granice Warszawy. W 1951 roku również Zacisze weszło w skład stolicy. Likwidacja gminy Warszawa-Targówek i przekształcenie ją w dzielnicę Warszawy nastąpiła w 2002 r.

Czy warto zamieszkać na Targówku?
Czy warto zamieszkać na Targówku? Źródło: Google Maps

Jako bardziej rozpoznawalne miejsca, tereny i obiekty w tej dzielnicy możemy wymienić: Las Bródnowski, Cmentarz Bródnowski, Cmentarz żydowski i Teatr Rampa.

Mało kto wie, że aż 30 proc. tej dzielnicy stanowią tereny zielone. Mowa tu m.in. o Lasku Bródnowskim, Parku Bródnowskim, Parku „Wiecha” i ogródkach działkowych, które znajdują się głównie we wschodniej części Targówka.

Targówek, jak każda dzielnica w dużym mieście, podzielony jest na kilka mniejszych jednostek administracyjnych:

 • Targówek Mieszkaniowy
 • Targówek Fabryczny
 • Bródno
 • Bródno-Podgrodzie
 • Zacisze
 • Elsnerów
 • Utrata

Warto dodać, że dla starszych Warszawiaków i Warszawianek Bródno i Targówek to – wbrew formalnemu podziałowi miasta – dwa oddzielne byty.

ZOBACZ TEŻ: Wiadomości z warszawskiego rynku mieszkaniowego [CZYTAJ TUTAJ]

Architektura

Targówek jest kojarzony głównie z wielkimi blokowiskami. Ich budowę rozpoczęto w latach głębokiego PRLu od 1965 roku. Czy słusznie? Niekoniecznie. Na Zaciszu znajdziemy sporo jednorodzinnych domków, które są ciekawą alternatywą dla osób, które w mieście szukają własnego, prywatnego lokum na uboczu.

Na Targówku znajduje się wciąż wiele niezagospodarowanych terenów, które ochoczo wykorzystują deweloperzy. Przykładem tego może być wciąż rozrastające się Osiedle Wilno od Dom Development.

Naszą opinię o tym osiedlu znajdziesz [TUTAJ].

Co się buduje w tej dzielnicy? Przegląd inwestycji deweloperskich

Na Targówku powstaje wiele nowych projektów deweloperskich. Najciekawszą z nich jest bez wątpienia Osiedle Wilno od dewelopera Dom Development. Inne inwestycje warte uwagi to: Warszawski Świt (Home Invest), Rezydencja Liwska (LW development) i Toruńska Vita (Develia).

ZOBACZ TEŻ: Wszystkie inwestycje, które oceniliśmy na Targówku [CZYTAJ TUTAJ]

Potencjał dzielnicy

Jaki jest potencjał Targówka? Powiemy szczerze – bardzo ciężko nam to stwierdzić. Największym plusem inwestycyjnym tej dzielnicy jest rozwój metra. To zawsze wpływa na wzrost cen mieszkań. Z drugiej strony, Targówek – powiedzmy sobie szczerze – nie cieszy się zbyt dużą estymą. Brakuje w tej dzielnicy tzw. inwestycji o podwyższonym standardzie, żeby to zmienić.

Czy warto zamieszkać na Targówku? Plusy i minusy

Plusy:

 • Metro
 • Zróżnicowanie dzielnicy
 • Łatwy dostęp do centrów handlowych
 • Dużo zieleni
 • Stosunkowo dobry transport publiczny
 • Łatwy dostęp do edukacji wczesnoszkolnej

Minusy:

 • Korki
 • Dużo zaniedbanych miejsc/budynków
 • Niski poziom oferty kulturalnej i gastronomicznej
 • Wieczne remonty/utrudnienia związane z modernizacją infrastruktury

Czy warto zamieszkać na Targówku? Podsumowanie

Czy warto zamieszkać na Targówku? Targówek jest rozsądną opcją dla osób, które szukają mieszkania i przedkładają praktykę nad estetykę miejsca zamieszkania. Dobry dojazd komunikacją miejską, sporo zieleni, nowe inwestycje i konkurencyjne ceny w stosunku do odległości od centrum to główne atuty, które – naszym zdaniem – wyróżniają tę dzielnicę. Czy jest to najlepsza opcja do zamieszkania? Polecamy lekturę naszych pozostałych tekstów z cyklu „czy warto zamieszkać na” i wyrobienie sobie opinii samemu.

ZOBACZ TEŻ: Czy warto zamieszkać na Pradze-Południe? [CZYTAJ TUTAJ]

Zobacz też: Wszystko o domach i ogrodach [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.