Czy warto zamieszkać na Wawrze? Nasza analiza

Czy warto zamieszkać na Wawrze
Czy warto zamieszkać na Wawrze. Źródło: Wawer.um.Warszawa

Wracamy z kolejną odsłoną naszego cyklu, w którym opisujemy wady, zalety i perspektywy mieszkania w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Dzisiaj znowu zapraszamy Cię do odwiedzin prawobrzeżnej części stolicy. W dzisiejszym materiale spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto zamieszkać na Wawrze… lub w Wawrze. Uprzedzając dyskusję zaznaczmy, że obie formy są poprawne i dopuszczalne 😊

Wawer kojarzy się głównie z niską zabudową, spokojnym klimatem i dość dużą odległością od centrum miasta. Czy słusznie? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie. To już 4. z 18 odcinków serii „Czy warto zamieszkać na…”. Poprzednie teksty z naszego cyklu znajdziesz w poniższym linku.

ZOBACZ TEŻ: GDZIE WARTO ZAMIESZKAĆ W WARSZAWIE? KTÓRA DZIELNICA JEST NAJLEPSZA? [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Wawrze? Informacje ogólne

Wawer jest największą i jednocześnie najrzadziej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Jego powierzchnia to prawie 80km2, a gęstość zaludnienia to zaledwie 992 os./km2.

Dzielnica ta jest znana przede wszystkim z pięknych terenów zielonych. W obrębie Wawra znajduje się część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w której znajdziemy liczne ścieżki edukacyjne i spacerowe.

Historia Wawra jest – w porównaniu do innych dzielnic Warszawy – dość krótka, ale niezwykle interesująca i jednocześnie burzliwa. Nazwa dzielnicy pochodzi od karczmy „Wawer”, która funkcjonuje aż do dzisiaj jako hotel „Zajazd Napoleoński”. Pierwsze wzmianki o karczmie pochodzą z XVIII wieku. O pierwszych stałych osadnikach na Wawrze możemy mówić dopiero w 1839 roku. Wcześniej, podczas Powstania Listopadowego, na terenie dzisiejszej dzielnicy, miały miejsce krwawe walki powstańców z wojskami carskimi. W grudniu 1939 roku niemiecki okupant dokonał brutalnego mordu na polskiej ludności cywilnej.

Administracyjnie Wawer został przyłączony do Warszawy w 1951 roku. W 1960 roku Wawer włączono do dzielnicy Praga-Południe. W 1994 roku Wawer pojawił się na mapie Warszawy ponownie, jako gmina (Warszawa – Wawer). Dopiero w 2002 roku Wawer stał się odrębną i samodzielną dzielnicą Warszawy.

Obecnie Wawer jest podzielony na następujące jednostki administracyjne:

  • Marysin Wawerski
  • Nowy Wawer
  • Anin
  • Sadul
  • Zerzeń
  • Międzylesie
  • Radość Miedzeszyn
  • Aleksandrów
  •  Falenica

Największą bolączką tej dzielnicy jest komunikacja i możliwości dojazdowe do centrum Warszawy. Dla zmotoryzowanych największym plusem jest niedawne otwarcie mostu Południowego. Gorzej jest z transportem publicznym. Przez Wawer biegnie co prawda linia kolei, ale komunikacja autobusowa dość mocno kuleje i niewiele wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało to ulec poprawie. W planach nie ma podciągnięcia do Wawra linii metra ani nawet torów tramwajowych.

ZOBACZ TEŻ: CZY WARTO ZAMIESZKAĆ NA PRADZE-POŁUDNIE? [KLIKNIJ TUTAJ]

Architektura

Wawer – z paroma wyjątkami – jest niską dzielnicą. Dominuje tu pojedyncza zabudowa jednorodzinna. Powstają też zamknięte osiedla domków. Zdecydowana większość zabudowy jest z czasów powojennych, ale ostało się trochę zabudowań pamiętających międzywojnie i starsze czasy. W dużej części obszar Wawra uniknął zniszczeń wojennych. Ozdobą dzielnicy są pojedyncze dworki, które pamiętają jeszcze XIX wiek. Niestety, część z nich niszczeje.

ZOBACZ TEŻ: NAJNOWSZE NEWSY O ARCHITEKTURZE [KLIKNIJ TUTAJ]

Co się buduje w tej dzielnicy? Przegląd inwestycji deweloperskich

Tak jak już wspominaliśmy, na Wawrze powstają głównie domy jednorodzinne, osiedla domków lub segmentów. Wyższe budynki powstają na terenie Marysina Wawerskiego. Największe niedawne inwestycje mieszkaniowe to: Apartamenty Nowy Marysin, Osiedle Wiślanych Pól i Apartamenty przy lesie. Mieliśmy okazję ocenić część tych inwestycji (recenzje znajdują się w linku poniżej) i z całą pewnością możemy powiedzieć, że nie są zachwycające.

Nic dziwnego. Osoby, które chcą zamieszkać na Wawrze szukają raczej domów zamiast mieszkań. To właśnie budynków jednorodzinnych powstaje tam najwięcej. Warto też dodać, że miasto wzięło się za budowę lokali komunalnych w obrębie tej dzielnicy.

ZOBACZ: WSZYSTKIE INWESTYCJE NA WAWRZE, KTÓRE UDAŁO NAM SIĘ OCENIĆ [KLIKNIJ TUTAJ]

Potencjał dzielnicy

Wawer ma z pewnością ogromny potencjał. Zwłaszcza jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Ich cena w ostatnim czasie wyraźnie podskoczyła w górę. Nawet więcej niż średnia cena mieszkań w Warszawie.

Trzeba jednak zauważyć, że na skutek dynamicznego przyrostu mieszkańców dzielnica ta zmaga się z ogromnymi problemami.

Wspomnieliśmy już o transporcie, ale innym problemem jest szkolnictwo. Mieszkańcy narzekają na edukacje wczesnoszkolną. Zwracają uwagę, że niektóre szkoły zaczynają być przepełnione, a ich położenie jest nierówno rozplanowane względem poszczególnych osiedli. Brakuje też dobrych liceów.

Innym problemem są miejsca pracy. W Wawrze nie powstaje żadna infrastruktura, która umożliwia zatrudnienie „białym kołnierzykom”. Oznacza to, że mieszkańcy Wawra do pracy muszą się pchać do centrum, na Wolę, Ochotę i Mokotów.

Infrastruktura drogowa w dalszych częściach dzielnicy (np. Falenica i Radość) wymaga natychmiastowej poprawy. To już leży w gestii władz miasta i dzielnicy. Co gorsza problem jest też z infrastrukturą kanalizacyjną. Do niektórych części dzielnicy muszą jeszcze dojeżdżać szambiarki.

Przedstawiliśmy czarne strony tej dzielnicy, teraz czas pomówić o pozytywach. Wawer nieprzypadkowo jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części miasta pod kątem przyrostu ludności.

Osoby, które szukają lokum w tej części miasta kuszą zwłaszcza domy położone przy bocznych, spokojnych uliczkach. Zainteresowanie tego rodzaju zabudowaniami może spowodować skokowy wzrost cen nieruchomości w okolicy – nawet w stosunku do reszty miasta.

Dostrzegamy też rosnący potencjał handlowo-usługowy tej dzielnicy. Dobrym przykładem jest galeria Ferio Wawer. Kiedy powstała wiele osób sądziło, że będzie to nietrafiona inwestycja. Tymczasem to centrum handlowe przeżywa weekendami prawdziwe oblężenie klientów! Można tam zrobić zakupy i smacznie zjeść w jednej z najlepszych włoskich restauracji w okolicy – Stacji Wawer.

Reasumując – uważamy, że dzielnica ta ma ogromny potencjał, ale na drodze do jego wykorzystania leżą problemy, które muszą rozwiązać władze miejskie i lokalne. Istotny jest program wymiany starych pieców węglowych. Dzięki niemu Wawer ma szanse stać się zielonymi płucami Warszawy nie tylko z nazwy.

Czy warto zamieszkać na Wawrze? Plusy i minusy

Plusy:

  • Spokojna okolica
  • Dużo zieleni
  • Brak kolejek do sklepów i miejsc usługowych
  • Tereny rekreacyjne
  • Szansa na rosnące ceny domów wraz z rozwojem miasta

Minusy:

  • Szkolnictwo
  • Stan infrastruktury drogowej
  • Brak miejsc pracy
  • Komunikacja
  • Smog

Podsumowanie. Czy warto zamieszkać na Wawrze?         

Czy warto zamieszkać na Wawrze? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli jesteś pracującym w korpo na Mokotowie singlem, który uwielbia życie nocne, ta dzielnica nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak masz samochód i jesteś osobą, która szuka rodzinnego domu, zielonych terenów do spacerów z psem i spokoju, żeby móc pracować w zaciszu gabinetu, to z pełną odpowiedzialnością polecamy Ci Wawer.

Podobał Ci się nasz artykuł? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod tekstem!

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *