Czy warto zamieszkać na Wilanowie? Nasza analiza

Czy warto zamieszkać na Wilanowie?
Czy warto zamieszkać na Wilanowie? Źródło: UM.Wilanów

Po krótkiej przerwie wracamy z naszym cyklem „Czy warto zamieszkać na…”, w której opisujemy wady i zalety mieszkania w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Dzisiaj po raz kolejny udamy się do lewobrzeżnej części stolicy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto zamieszkać na Wilanowie. Zapraszamy do lektury!

O tej dzielnicy jest głośno z wielu powodów. Jest ona uznawana za siedzibę warszawskiej klasy średniej. Do niedawna była to jedna z najdynamiczniej rozwijających się części stolicy Polski. O fenomenie „Miasteczka Wilanów” pisały nawet ogólnoeuropejskie branżowe media. Teraz liczba inwestycji na Wilanowie nieco spadła w porównaniu do innych dzielnic Warszawy, ale wciąż jest to ciekawe miejsce dla inwestorów i osób, które chciałby się do stolicy przeprowadzić.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKIE TEKSTY Z CYKLU „CZY WARTO ZAMIESZKAĆ NA…” [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Wilanowie? Informacje ogólne

Wilanów zajmuje obszar o powierzchni 36,73 kilometrów kwadratowych. Zagęszczenie ludności to 43 423 os./km2. Liczba mieszkańców Wilanowa wciąż rośnie.

Wilanów dzieli się na mniejsze jednostki administracyjne:

  • Wilanów Wysoki
  • Powsinek
  • Wilanów Królewski
  • Błonia Wilanowskie
  • Zawady
  • Kępa Zawadowska
  • Wilanów Niski
  • Powsin

Wilanów relatywnie długo pozostawał poza administracyjnymi granicami Warszawy, ale jego historia jest bardzo bogata i ciekawa. Mało kto wie, że na terenie dzisiejszego Wilanowa funkcjonowała jedna z najstarszych osad mieszcząca się w okolicach Warszawy. Powstała ona prawdopodobnie już na przełomie XIII i XIV wieku. Z zachowanych kornik wiemy, że do 1338 roku wieś Milanów (nazwa Wilanów funkcjonuje dopiero od XVII wieku). Po 1338 roku ówczesna wioska przeszła we władanie możnowładców czerskich i sochaczewskich. Warto nadmienić, że kolejnymi posiadaczami Wilanowa były takie znakomite rody jak m.in. Milanowscy, Leszczyńscy czy Krzyccy.

O rozwoju Wilanowa możemy zacząć mówić w latach 70. XVII wieku. Wtedy ziemie te odkupił król Jan III Sobieski i zmienił ich nazwę na Villa Nova. Po śmierci władcy Wilanów przechodził z rąk do rąk. W międzyczasie część terenu dzielnicy dzierżawił też król August II Mocny. Co ciekawe, część dzisiejszego Wilanowa od 1892 roku aż do II wojny światowej pozostawał prywatną własnością rodziny Branickich. Dopiero w 1945 roku kompleks pałacowy został przejęty przez państwo.

ZOBACZ TEŻ: CHROŃMY LOKALNE ZABYTKI! [KLIKNIJ TUTAJ]

Wilanów – jedyna taka dzielnica w Warszawie

Przejdźmy do czasów teraźniejszych. Najbardziej znanym obszarem tej dzielnicy jest Miasteczko Wilanów. To obszar, który znajduje się między aleją Wilanowską i Południową Obwodnicą Warszawy. Osiedle to zostało zaprojektowane z myślą o stworzeniu „miasta w mieście”. Jest to pierwszy obszar w całej Polsce zabudowywany w oparciu o Master Plan.

Faktycznie, przebywając w „Miasteczku” można odnieść wrażenie, że jest to osobna miejscowość. Na jego terenie znajdziemy większość niezbędnych do życia placówek medycznych czy punktów handlowo-usługowych. Trochę gorzej jest z publiczną edukacją.

4 lata temu Wilanów zajął pierwsze miejsce w rankingu dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia. Zdaniem Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych dzielnica ta wyróżnia się najniższą liczbą osób bezrobotnych w przeliczeniu na 1 tys. ludności oraz najwyższą liczbą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w przeliczeniu na 100 osób w wieku produkcyjnym wśród dzielnic Warszawy. Ponadto Wilanów może się pochwalić dużą powierzchnią parków w przeliczeniu na 1 mieszkańca – lepiej pod tym względem wypada jedynie Żoliborz.

Wilanów ma też swoje problemy, które szczególnie nawarstwiły się w ciągu 2 ostatnich lat. Szalejące ceny czynszów i mieszkań, (także tych z rynku wtórnego) sprawiły, że rozwój Wilanowa (przynajmniej jego części) w ostatnich latach przyhamował. Najemcy lokali usługowych wynoszą się z „Miasteczka”. W miejscu stanęła też kwestia komunikacji publicznej. Sytuacja może się poprawić po wybudowaniu „Czerniakowskiej bis”. Brakuje też publicznych placówek wczesnoszkolnych – zwłaszcza w odleglejszych częściach dzielnicy.

ZOBACZ TEŻ: NAJLEPSZE INWESTYCJE MIESZKANIOWE W WARSZAWIE [KLIKNIJ TUTAJ]

Architektura

Architektura Wilanowa jest bardzo mocno zróżnicowana. Na Wilanowie znajdziemy nawet wysokie bloki pamiętające czasy PRL. Z kolei w „dalszych” obszarach dzielnicy znajdują się też duże wille jednorodzinne. Wilanów najbardziej znany jest jednak z 4-5 piętrowych budynków wielorodzinnych, w których znajdziemy po kilkanaście-kilkadziesiąt mieszkań o zróżnicowanym metrażu.

Modne są tu grodzone osiedla o jeszcze niższej zabudowie. Znajdziemy je m.in. na Zawadach.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKO O ARCHITEKTURZE – CZYTAJ NA WWW.OCENIAMYDEWELOPEROW.PL [KLIKNIJ TUTAJ]

Co się buduje w tej dzielnicy? Przegląd inwestycji deweloperskich

Oceniliśmy już bardzo wiele inwestycji deweloperskich na Wilanowie. Prawdę mówiąc, to chyba najczęściej odwiedzana przez nas dzielnica.

Obecnie widać pewien zastój w rozwoju nowych inwestycje na Wilanowie. Portal Rynekpierwotny.pl podaje, że obecnie w ofercie tej dzielnicy pozostaje lub powstało jedynie 12 inwestycji mieszkaniowych. Duża ich część to inwestycje rekomendowane jako produkt inwestycyjny. (UWAGA! Mówimy tu o budynkach wielorodzinnych, nie o domkach, których powstaje całkiem sporo np. w Powsinie.)

Żeby mieć rozeznanie w przykładowych wilanowskich inwestycjach polecamy zajrzeć tutaj:

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKIE INWESTYCJE DEWELOPERSKIE, KTÓRE OCENILIŚMY NA WILANOWIE [KLIKNIJ TUTAJ]

Potencjał dzielnicy

Mamy problem z określeniem potencjału Wilanowa. Zaryzykujemy tezę, że jest to pierwsza z analizowanych przez nas dzielnic, której potencjał się… zmniejsza. Wpływ ma na to kilka czynników.

Zarówno mieszkańcy Miasteczka Wilanów, jak i odwiedzający goście są zgodni co do jednego – brakuje miejsc parkingowych. Są co prawda te dostępne na parkingach podziemnych, ale zdecydowana większość kierowców woli stanąć na ulicy, skutecznie utrudniając lub wręcz blokując ruch. Co więcej, polityka parkingowa dzielnicy może mieć fatalny wpływ na lokalny biznes. W Miasteczku zaczęły się zamykać niektóre lokale usługowe.

Po drugie: komunikacja publiczna. Do Centrum z Miasteczka Wilanów można dojechać, ale jak mówią mieszkańcy – to za mało. Rezydenci Miasteczka pracują w różnych częściach Warszawy, a nie wszędzie da się dojechać autobusem, o tramwajach nie wspominając. Efekt? Wszyscy jadą samochodami, a ulice w mgnieniu oka stają w korkach. Na szczęście, spółka Tramwaje Warszawskie ogłosiła niedawno, że w latach 2021-23 powstać ma linia od przystanku metra Pola Mokotowskie aż do Miasteczka. To nie koniec walki mieszkańców o usprawnienie komunikacji miejskiej. Pamiętajmy też, że niektóre części Wilanowa np. Zawady na skutek przeinwestowania mają coraz większe problemy z transportem. Główne połączenie z miastem wiedzie przez ul. Vogla, która notorycznie stoi w korkach w stronę centrum. Ostatni remont ulicy Zawodzie (drugiego połączenia z miastem) dosłownie sparaliżował Zawady!

Do tego dochodzi kilka innych problemów m.in. edukacja publiczna i dostępność lokali rozrywkowych. Pozostaje mieć nadzieje, że za kilka lat miasto i dzielnica dokonają mądrych inwestycji, które rozwiążą kłopoty mieszkańców i przywrócą Wilanowowi blask sprzed kilku lat.

ZOBACZ TEŻ ODWIEDŹ NAS NA YOUTUBE! ZAPRASZAMY! [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Wilanowie? Plusy i minusy

Plusy:

  • Przyjazne miejsce do życia dla rodzin
  • Dużo szkół i przedszkoli
  • Ciekawa oferta gastronomiczna
  • Prywatne placówki medyczne na wysokim poziomie
  • Zróżnicowanie dzielnicy
  • Dużo placówek usługowych i handlowych

Minusy:

  • Problemy komunikacyjne na Zawadach
  • Szybujące ceny mieszkań
  • Stosunkowo wysokie ceny towarów i usług
  • Część dzielnicy znajduje się na terenach zalewowych (Zawady)
  • Miejscowo zbyt gęsta zabudowa
  • Brak publicznych miejsc parkingowych

Czy warto zamieszkać na Wilanowie? Podsumowanie

Wilanów jest z całą pewnością jedną z najciekawszych dzielnic do zamieszkania dla rodzin w Warszawie. Zróżnicowanie tutejszego budownictwa powoduje, że w tej dzielnicy odnaleźć się mogą osoby o zróżnicowanych preferencjach. Patrząc obiektywnie na Wilanów widać, że w tej części miasta (zwłaszcza w „Miasteczku”) uwypuklają się pewnie problemy. Niektóre biznesy bankrutują, dzielnica rozwija się nierównomiernie, a okoliczni mieszkańcy coraz bardziej narzekają na jakość i częstotliwość transportu publicznego. Są jednak powody do optymizmu. Niebawem powinny ruszyć prace nad budową Czerniakowskiej BiS. Nie wykluczone, że w przyszłości Zawady i/lub Kępa Zawadowska zyskają wjazd na ekspresówkę. Dzięki temu kierowcy nie będą się już musieli przeciskać przez ulicę Vogla. Miasto też prawdopodobnie zainteresuje się zwiększeniem liczby miejsc w publicznych placówkach oświatowych.

ZOBACZ TEŻ: NAJGORSZE DZIELNICE WARSZAWY. CHCIELIBYŚCIE TU ZAMIESZKAĆ? [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Wilanowie? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod tekstem:

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *