W nowym roku powracamy z cyklem „Czy warto zamieszkać na…” Oceniliśmy już dwie dzielnice prawobrzeżnej Warszawy, czas więc dla równowagi przenieść się na zachód. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy warto zamieszkać we Włochach. Zapraszamy do lektury.
„Czy warto zamieszkać na…” to autorski cykl redakcji Oceniamy Deweloperów. Przybliżamy w nim sylwetki wszystkich 18 dzielnic Warszawy. Dzisiaj przyszedł czas na Włochy. Ta leżąca na granicy miasta dzielnica ma sporo do zaoferowania potencjalnym mieszkańcom.
ZOBACZ TEŻ: CZY WARTO ZAMIESZKAĆ NA… POZOSTAŁE ODCINKI CYKLU [KLIKNIJ TUTAJ]
Czy warto zamieszkać we Włochach? Informacje ogólne
Włochy to dzielnica o powierzchni 28,63 kilometrów kwadratowych znajdująca się w lewobrzeżnej Warszawie. Jest zamieszkana przez 44 343 osoby (dane na początek 2021 roku). Gęstość zaludnienia to 1549 os./km2.
Historia Włochów sięga już średniowiecza. Nazwę „Włochy” użyto po raz pierwszy przypuszczalnie w XVI wieku. W 1934 roku na tamtejszym lotnisku otworzono terminal dla ruchu pasażerskiego. Tak powstało Lotnisko im. Fryderyka Chopina – dzisiaj jest to największy port lotniczy w Polsce.
II wojna światowa to burzliwa część historii tego miejsca. Odziały Niemieckie zajęły Włochy już 8 września. Na terenie dzisiejszej dzielnicy okupant stworzył kilka przejściowych obozów jenieckich i niewielkie getto dla ludności pochodzenia żydowskiego.
Włochy zostały przyłączone do Warszawy w 1951 roku jako część Ochoty. Dopiero w 2002 roku Włochy stały się samodzielną dzielnicą Warszawy.
Jako bardziej rozpoznawalne miejsca, tereny i obiekty w tej dzielnicy możemy wymienić: Lotnisko im. Fryderyka Chopina, Centrum Łopuszańska 22, Park Kombatantów i schronisko dla zwierząt na Paluchu.
Włochy, jak każda dzielnica w dużym mieście, podzielone są na kilka mniejszych jednostek administracyjnych:
- Okęcie
- Opacz Wielka
- Raków
- Paluch
- Salomea
- Stare Włochy
- Nowe Włochy
- Załuski
Co na dzisiaj trzeba wiedzieć o tej dzielnicy? Zyskuje ona na atrakcyjności. Mimo stosunkowo sporej odległości od centrum miasta jest ona atrakcyjnie skomunikowana z resztą Warszawy. We Włochach znajdziemy sporo terenów zielonych. Ogólna charakterystyka tego miejsca sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce do zamieszkania zarówno dla singli jak i rodzin z małymi dziećmi. Włochy są znane z wysokiego poziomu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Architektura
Architektura tej dzielnicy jest niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy tam sporo oryginalnych domków/willi, które przetrwały II wojnę światową. We Włochach (zwłaszcza dalej od centrum miasta), dominuje niska zabudowa. Nowopowstające inwestycje mieszkaniowe rzadko kiedy „rosną” powyżej 5-6 kondygnacji.
Z drugiej strony, we Włochach blisko głównych szlaków komunikacyjnych (np. Alei Jerozolimskich) znajduje się dużo biurowców. Swoje siedziby mają tam takie firmy jak: Avon, Mercedes-Benz, Microsoft czy Philips.
Co się buduje w tej dzielnicy? Przegląd inwestycji deweloperskich
Jakość jak i ceny nowych inwestycji deweloperskich we Włochach są niezwykle zróżnicowane. Powstaje tam wiele ciekawych projektów. Niestety, nie brak też przykładów patodeweloperki.
Z całą pewnością najciekawszy projekt, który wyraźnie wyróżnia się na tle dzielnicy to Kaskady Krakowska od dewelopera VINCI Immobilier Polska [PISALIŚMY O TYM TUTAJ].
Ceny metru kwadratowego we Włochach wahają się od niecałych 9ciu do nawet 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji i standardu inwestycji.
ZOBACZ TEŻ: NOWE INWESTYCJE WE WŁOCHACH. NIEZALEŻNE I NIEPUDROWANE OPISY TYLKO U NAS [KLIKNIJ TUTAJ]
Potencjał dzielnicy
Możemy to śmiało napisać – Włochy to dzielnica z ogromnym potencjałem. Coraz więcej się mówi o znacznym ograniczeniu ruchu na tutejszym lotnisku. To oznacza, że wyższe budynki będą z czasem powstawały jak grzyby po deszczu, a zatem te bardziej kameralne zyskają na wartości.
Warto też zauważyć rosnące ceny mieszkań na tej dzielnicy. 12 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania na Okęciu czy Rakowie to już nic nadzwyczajnego. A pewnie będzie jeszcze drożej. No i spokojna, zielona okolica w dalszych częściach dzielnicy naprawdę zachęca do zamieszkania.
ZOBACZ TEŻ: CO SIĘ BUDUJE W WARSZAWIE? NAJCIEKAWSZE INWESTYCJE Z 2021 ROKU [KLIKNIJ TUTAJ]
Czy warto zamieszkać we Włochach? Plusy i minusy
Plusy:
- Dobra komunikacja publiczna
- Dużo zieleni
- Wysoka jakość edukacji wczesnoszkolnej
- Zróżnicowany rozwój dzielnicy dopasowany do potrzeb mieszkańców
- Dostęp do miejsc pracy
- Spokojna okolica
Minusy:
- Hałas z lotniska
- Brak perspektyw na powstanie metra
- Korki
- Stosunkowo uboga oferta gastronomiczna
Zobacz też: Wszystko o domach i ogrodach [KLIKNIJ TUTAJ]
Czy warto zamieszkać we Włochach? Podsumowanie
Czy warto zamieszkać we Włochach? Patrząc na plusy i minusy odpowiedź nasuwa się sama – zalet jest zdecydowanie więcej niż wad. Uważamy, że Włochy to jedna z najbardziej perspektywicznych dzielnic Warszawy. Oczywiście, trochę jej wciąż brakuje do ideału. Czekamy m.in. na poprawę oferty gastronomicznej i kulturalnej.
Uważamy jednak, że Włochy to miejsce do życia, które może zainteresować zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi, które chciałyby się wprowadzić do spokojniejszej części Warszawy.
Zgadzasz się z naszą analizą? Co sądzisz o tej dzielnicy? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod tekstem.