Deweloperzy inwestują w najem. Czy to poprawi sytuacje mieszkaniową?

deweloperzy inwestują w
Deweloperzy inwestują w najem. Źródło: Pixabay.com/QuinceCreative

Inflacja, wysokie stopy procentowe i koszty budowy powodują, że deweloperzy mają coraz mniej chętnych na zakup mieszkania. Dlatego inwestorzy coraz intensywniej interesują się najmem instytucjonalnym. Liczba mieszkań budowanych z myślą o przyszłym wynajmie wyraźnie wzrasta. Mówimy już o tysiącach lokali w całej Polsce.

Deweloperzy inwestują w najem – taki wniosek można wyciągnąć dzięki obserwacji rynkowych trendów. Co ciekawe, inwestorzy stawiają na dwa modele. Budują mieszkania, z myślą o ich sprzedaży, funduszom mieszkaniowym i sami stawiają budynki, w których zamierzają wynajmować lokale. Bardziej widoczny jest ten pierwszy model. Deweloperzy, którzy bawią się w rentierkę to wciąż margines rynku.

ZOBACZ TEŻ: NADCHODZI ZAŁAMANIE NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI. POZNALIŚMY DANE [KLIKNIJ TUTAJ]

Deweloperzy inwestują w najem. Szukają chętnych na całe budynki

Deweloperzy nie chcą ryzykować i szukają klientów, którzy od razu wykupią całe budynki. Mowa tu oczywiście o firmach, które profesjonalnie zajmują się najmem. Portal Strefa Biznesu wyliczył, że obecnie w kilku miastach powstaje kilka takich inwestycji na około 3 tys. mieszkań. Portal wskazuje na inwestycje budowane na terenie Warszawy i poznania

– Jesteśmy przekonani, że oferta nowoczesnych mieszkań w dobrych lokalizacjach, wynajmowanych na przejrzystych zasadach od profesjonalnych operatorów to coś, czego na naszym rynku nieruchomości brakowało. Obecnie na ten sektor rynku składa się jedynie kilka tysięcy mieszkań, co stanowi mniej niż 1 proc. rynku najmu w Polsce – mówi cytowany przez portal Strefa Biznesu Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

Ile jest pustostanów w Polsce? Czy warto je opodatkować? Komentarz eksperta

Czy taki model inwestycyjny poprawi sytuację mieszkaniową Polaków? Eksperci nie są zgodni.

Zwiększenie wolumenu lokali w ramach tzw. najmu instytucjonalnego daje szanse na łatwiejszy dostęp do mieszkań na wynajem. Obecnie w dużych miastach dramatycznie brakuje takich nieruchomości, a z powodu dużego popytu ceny biją kolejne rekordy. Eksperci nie są jednak sceptyczni, czy dzięki nowemu trendowi ta sytuacja może ulec poprawie. Powód? –  Najem instytucjonalny to wciąż promil rynku, deweloperzy tworzą po prostu za mało budynków, które zaspokoiłyby potrzeby społeczeństwa i miały wpływ na ceny najmu  – powiedział w rozmowie z portalem Oceniamy Deweloperów ekonomista SGH, dr Adam Czerniak.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *