Dom do 70m2 bez pozwolenia. Będą zmiany w projekcie

dom do 70m2 bez pozwolenia
Dom do 70m2 bez pozwolenia. Źródło: pixabay/pnorvaisa

Będzie można postawić dom do 70m2 bez pozwolenia na własnej działce, ale nie będzie wolnej amerykanki. Rząd doprecyzowuje projekt, który ma umożliwić Polakom budowę niewielkiego budynku mieszkalnego na prywatnym gruncie. – nie będzie to budowa na dziko – powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Piotr Uściński cytowany przez Polską Agencję Prasową.

O co chodzi? Dom do 70m2 bez pozwolenia będzie musiał być wybudowany zgodnie z zapisami warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania. Uściński wyjaśnił, że, odpowiedzialność za zgodność inwestycji z zapisami warunków zabudowy lub miejscowego planu będzie brał projektant.

OCENIAMY DEWELOPERÓW NA BIEŻĄCO INFORMUJE O PROJEKTACH POLSKIEGO ŁADU, KTÓRE DOTYCZĄ NIERUCHOMOŚCI [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

Dom do 70m2 bez pozwolenia. Będzie nadzór nad projektami

 – Nie znosimy wymagań techniczno-budowlanych określonych w przepisach. Nadzór budowlany będzie takie inwestycje kontrolował i odbierał. Projektanci, którzy zaprojektują budynek, również mają swoje prawa w zakresie nadzoru nad tym, by inwestycja powstała zgodnie z projektem – mówił Uściński w poniedziałek podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Odnosząc się do zniesienia przez projekt noweli wymogu nadzoru kierownika budowy polityk stwierdził, że nie oznacza to, że zabrania się jego obecności na terenie budowy. Zauważył, że obecnie często kierownik budowy jest na terenie budowy tylko fikcyjnie – podaje PAP.

Nie zgadzam się, że to będzie budowanie na dziko. Inwestor będzie musiał uzyskać albo warunki zabudowy albo wypis i wyrys z planu miejscowego. W tych dokumentach będzie miał wszystko napisane, jak ma budować, jakie są warunki techniczne. Odpowiedzialność za to, że planowana inwestycja będzie zgodna z zapisami, które będą w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bierze projektant – powiedział wiceminister.

Zobacz też: Dom do 70m2 bez pozwolenia. O co chodzi? [CZYTAJ TUTAJ]

Budowa małego domu bez pozwolenia. Flagowy pomysł rządu

Przypomnijmy, że budowa domu do 70m2 bez pozwolenia to jeden z głównych pomysłów, który ma zostać zrealizowany w ramach Polskiego Ładu. Projekt ma być odpowiedzią na problem małej ilości mieszkań w Polsce i zbyt skomplikowanych przepisów budowlanych. Rząd planuje też inne zmiany w sektorze nieruchomości. Zjednoczona Prawica chce m.in. zmienić zasady opodatkowania dochodu z wynajmu mieszkań [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Inny pomysł zakłada zapewnienie wkładu własnego dla osób, które ubiegają się o kredyt hipoteczny.

Zobacz też: Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o cenach i sytuacji na rynku nieruchomości [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.