Gigantyczna podwyżka podatku od nieruchomości! Zdecydują radni

podwyżka podatku od nieruchomości
podwyżka podatku od nieruchomości. Źródło: OD.pl

Aż 12 procent – o tyle warszawska Rada Miasta chce podwyższyć podatek od nieruchomości. Oznacza to, że za 1 mkw. mieszkania trzeba będzie zapłacić 1 zł, co dla właściciela 70-metrowego lokum oznacza wydatek 840 zł plus kilkaset złotych za grunt. Pojawił się już projekt w tej sprawie. Głosowanie nad dokumentem odbędzie się w czwartek. Podwyżka podatku od nieruchomości jest niemal pewna.

Nie tylko właściciele mieszkań muszą płacić podatek od nieruchomości. Taką daninę muszą uiszczać właściciele domów, niektórych gruntów i lokali użytkowych. Preferencyjne stawki płacą właściciele lokali, w których świadczone są usługi medyczne.

ZOBACZ TEŻ: PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI W 2022 ROKU. GDZIE JEST NAJDROŻEJ? [KLIKNIJ TUTAJ]

Podwyżka podatku od nieruchomości. Znamy nowe stawki

O wysokościach stawek poinformował portal RMF24.pl powołując się na ustalenia Polskiej Agencji Prasowej.

Zgodnie z projektem za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych trzeba będzie zapłacić 1 zł, to jest o 0,11 zł więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą za 1 mkw. 28,78 zł. To jest wzrost o 3,04 zł w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2022.

Do 5,87 zł od 1 mkw. wzrosną podatki od powierzchni użytkowej budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych o powierzchni użytkowej do 2000 mkw., czyli więcej o 0,62 zł niż w tym roku.

Niemal 10 zł (9,71 zł) wyniesie podatek od 1 mkw. powierzchni użytkowej pozostałych budynków.


Wzrosną również daniny za grunt. W 2023 roku 1,16 zł od 1 mkw. wyniesie podatek powierzchni dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a 0,61 zł od 1 mkw. powierzchni dla gruntów pozostałych.

Jeżeli nowe stawki wejdą w życie, to właściciel 70-metrowego mieszkania z gruntem ok. 30 mkw. zapłaci w 2023 r. ponad 1 tys. zł, natomiast rodzina mieszkająca w domu o pow. 170 mkw. na tysiącmetrowej działce odda ratuszowi ponad 2,6 tys. zł.

Głosowanie nad projektem odbędzie się w czwartek, 17 listopada.

Czy uważasz, że podwyżka podatku od nieruchomości to dobry pomysł? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy pod tekstem.

ZOBACZ TEŻ: BĘDZIE NOWY PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI? RZĄD PRZEDSTAWIA PLANY [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *