Goldman Sachs sprzedaje Robyg. Komentarz eksperta

goldman sachs sprzedaje robyg
Budynek Goldman Sachs. Źródło: PredragKezic/Pixabay.com

Tą informacją żyją od kilku dni wszyscy, którzy śledzą nasz rodzimy rynek nieruchomości. Goldman Sachs sprzedaje dewelopera Robyg – wynika z doniesień medialnych. Olbrzymi inwestor budował m.in. w takich miastach jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Czy sprzedaż giganta oznacza, że zbliża się krach na rynku? A może to po prostu dobry interes?

Goldman Sachs wystawił na sprzedaż Robyg, polskiego dewelopera mieszkaniowego, jednego z największych w naszym kraju – podał niedawno „Puls Biznesu”. Bank inwestycyjny przejął firmę kilka lat temu, w 2018 roku, zapłacił za nią prawie 1,2 mld zł. Teraz prawdopodobnie dostanie za nią dużo większą kwotę.

Zobacz też: Rekordowe inwestycje na warszawskim rynku. Zobacz największe transakcje [CZYTAJ TUTAJ]

 Goldman Sachs sprzedaje Robyg. Komentarz specjalisty

Zdaniem eksperta Goldman Sachs spodziewa się, że marże ze sprzedaży nieruchomości będą spadać w następnych latach. – To, co można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, to że marżowość deweloperów spadnie. Mamy wysokie koszty i w 2022 roku będzie pewnie troszeczkę gorszy rynek, trudniej będzie te wysokie koszty przerzucać na odbiorców. Teraz de facto jest dobry moment na wycenę, bo mamy bardzo dobre wskaźniki, jeśli chodzi o marże – powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl Wojciech Matysiak, Kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP. 

Nie bez znaczenia może też być coraz większa aktywność zagranicznych funduszy inwestycyjnych na polskim rynku.

Puls Biznesu poinformował, że zakupem firmy Robyg  zainteresowanych jest blisko 30 podmiotów, wśród nich światowi giganci.

A jaka jest kondycja sprzedawanego dewelopera? Po dziewięciu miesiącach tego roku Robyg mógł się pochwalić sprzedażą ponad 3,5 tys. mieszkań, co pozwoliło mu wskoczyć na pozycję rynkowego lidera. Cały 2021 r. grupa chce zakończyć ze sprzedażą ponad 4 tys. lokali.  Na koniec czerwca Robyg miał w ofercie 2,6 tys. mieszkań, a posiadane grunty pozwalały na zbudowanie dodatkowych 20,7 tys. lokali. Tylko w pierwszej połowie tego roku deweloper zakontraktował grunty o wartości 443 mln zł.

Zobacz też: Wszyscy deweloperzy, których mieliśmy okazję oceniać [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *