Hossa na rynku nieruchomości! Ceny mieszkań wzrosną

źródło: Ken Teegardin

Mieszkania w dużych miastach są dzisiaj za drogie? To mamy dla Was złą informację… Wzrost cen nieruchomości będzie postępować. Koniunktura na rynku mieszkaniowym poprawia się z kwartału na kwartał i jest już lepsza niż przed epidemią – wynika z raportu ośrodka HRE Think Tank, który cytuje portal businessinsider.com. Według autorów dokumentu końca hossy nie widać, a zwyżki cen nieruchomości mogą wręcz przyspieszyć!

Okazało się, że najpoważniejsza od dziesięcioleci pandemia nie miała większego wpływu na rosnące od lat ceny mieszkań. Zdaniem ekspertów HRE Think Tanku w ciągu najbliższego roku ceny mieszkań mogą podrożeć aż o kolejne 10 procent!

Zdaniem twórców dokumentu, niewiele wskazuje na to, że hossa może zakończyć się w najbliższym czasie. Wręcz odwrotnie, eksperci wskazują na pewne czynniki, które wskazują, że ceny mieszkań będą rosły jeszcze bardziej dynamicznie. – Brak gruntów, na których możliwe byłoby w miarę sprawne rozpoczęcie budów, winduje ceny działek i jest jednym z kluczowych czynników generujących wzrost cen mieszkań – tłumaczą autorzy raportu. Oprócz wcześniej wymienionych czynników należy też pamiętać o wzroście cen materiałów budowlanych.

Co musiałoby się zatem stać, żeby ceny mieszkań zaczęły spadać? Tutaj są w zasadzie tylko trzy możliwości. Pojawienie się gigantycznego kryzysu gospodarczego, wzrost stóp procentowych (dzięki temu mniej osób zdecyduje się na zakup nieruchomości jako inwestycji) lub wprowadzeniu podatku katastralnego. Ale na to wszystko w najbliższych miesiącach się nie zanosi. Oczywiście należy przypomnieć, że kryzysu w 2008 roku też się nikt nie spodziewał…

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.