Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości i kto płaci? Wyjaśniamy

Ponad 90% prywatnych lokali/domów w dużych miastach jest sprzedawanych przy pomocy pośredników. To sytuacja niezrozumiała dla osób, które na co dzień nie zajmują się obrotem nieruchomościami, ale tak dzisiaj wygląda rynek. Ma to swoje wady i zalety. W najnowszym poradniku zespół Oceniamy Deweloperów tłumaczy, ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości i kto najczęściej ją płaci.

Jeśli próbowałeś kupić/sprzedać mieszkanie w sieci to pewnie spotkałeś się z następującym schematem. Kilka dni po zamieszczeniu ogłoszenia dzwoni Twój telefon, a osoba w słuchawce pyta, czy jesteś zainteresowany współpracą z pośrednikiem. Nikomu nie uśmiecha się dzielić z kimś pieniędzmi ze sprzedaży swojej prywatnej własności. Niestety, mimo boomu na rynku nieruchomości, bez wejścia w świat agencji pośredniczących, będzie nam ciężko sprzedać mieszkanie. Nawet jeśli w końcu nam się uda, to nie wykluczone, że sam klient będzie chciał skorzystać z usług pośrednika przy transakcji.

[TYLKO U NAS!] Poznaliśmy szacunkową kwotę sprzedaży fabryki FSO [ZOBACZ!]

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości? Od kogo agent weźmie pieniądze?

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Najczęściej jest to 1-3 proc. wartości transakcji. Nie trudno się domyślić, że w dzisiejszych czasach, jest to bliżej górnej granicy widełek. Średnio jest to około 2.9 proc. wartości nieruchomości. Ale uwaga! Jest w tym haczyk! Cena podana przez pośrednika jest ceną netto. Oznacza to, że do ostatecznej sumy, którą mamy oddać musimy doliczyć aż 23 proc VAT. Mówimy tu o ofertach otwartych czyli takich, w których nasze ogłoszenie jest w kilku agencjach i na ogłoszeniach jedno pod drugim (często w różnych cenach). Są też oferty na wyłączność. W tym wariancie agencja bierze więcej (nawet 5 proc. ceny sprzedaży mieszkania) i priorytetowo zajmuje się mieszkaniem przez określony czas, w którym np. ma się zająć jakościową pracą promocyjną. Przy podpisaniu tego rodzaju umowy najczęściej sami nie możemy sprzedać mieszkania.

Podane wyżej ceny nie są oczywiście regułą. Za dużą, drogą i trudno zbywalną nieruchomość pośrednik może sobie naliczyć wyższą prowizję od sprzedającego. Z kolei osoba, która chce sprzedać więcej niż jedną nieruchomość może liczyć na duże rabaty.

A kto płaci pośrednikowi nieruchomości? Tutaj mamy złe informacje dla kupujących. Dzisiaj agenci naliczają prowizję zarówno od osób, które mieszkanie sprzedają jak i tych, które chcą lokal kupić. Wynika to z tego, że większość ofert, które obecnie znajdują się w internecie jest przygotowywanych właśnie przez agentów. Kolejnym powodem jest hossa na rynku. Jeszcze kilkanaście lat temu prowizję płacił wyłącznie sprzedający. Teraz płaci też kupiec.

Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o sytuacji na rynku nieruchomości [ZOBACZ]

Pośrednictwo przy kupnie/sprzedaży nieruchomości. Wady i zalety

Dużo większe korzyści przy korzystaniu z pomocy pośrednika nieruchomości ma niewątpliwie sprzedający. Agencja przygotowuje za niego ofertę lokalu wraz z sesją zdjęciową i umieszcza ją na kilku popularnych portalach (zazwyczaj w cenie usługi). To na agenta spada cały ciężar sprzedaży mieszkania. Pośrednik rozmawia z potencjalnymi klientami. Pracownik biura przygotowuje też umowę kupna-sprzedaży nieruchomości. Musimy podkreślić, że w takim przypadku sprzedaż mieszkania też bywa uciążliwa. Szczególnie, gdy sami w nim jeszcze mieszkamy. Agenci chcą pokazać, że pracują i sprowadzają tabuny klientów, którzy szukali zupełnie innego lokalu i wychodzą po chwili. Jeśli mamy więcej czasu wolnego to lepiej postarać się samemu sprzedać nieruchomość.

Inaczej wygląda sytuacja osoby, która chciałaby mieszkanie nabyć. Tutaj rola pośrednika jest niewielka i często uciążliwa. Pośrednik może nas zasypywać wieloma ofertami, które nie spełniają naszych oczekiwań. Co więcej, w agencjach nieruchomości często pracują osoby niekompetentne. Nie potrafią sprawdzić stanu technicznego nieruchomości, szczegółów rozkładu pomieszczeń, księgi wieczystej, a nawet tego, czy mieszkanie jest zadłużone. Współpraca z taką firmą może nas wpędzić w poważne kłopoty. Jeśli z głową weźmiemy się za zakup mieszkania możemy uniknąć płacenia prowizji. Wystarczy, że dotrzemy do sprzedającego, który zgodzi się bezpośrednio sprzedać lokal.

Dodajmy, że na rynku oczywiście funkcjonują solidne agencje pośredniczące. Warto poszukać wiarygodnych opinii w internecie. Dobra agencja pomoże nam np. w osiągnięciu maksymalnej ceny za wystawiony lokal.

Tak mieszkają Polacy. Zatrważający raport [ZOBACZ]

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości? Ukryte/dodatkowe opłaty

Mamy też dobre informacje. Podczas robienia przez nas researchu nie zauważyliśmy żeby pośrednicy naciągali klientów na dodatkowe opłaty bez ich wiedzy. Informacja o odpłatnych usługach jest przejrzysta i podawana na początku współpracy. Niektóre biura pośredniczące chcą dodatkowych pieniędzy np. za: sprawdzenie księgi wieczystej lokalu, pomoc prawną lub płatnego promowania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania.

[TOP5] Nie popełnij TYCH błędów przy wyborze mieszkania [TYLKO U NAS!]

Fałszywi pośrednicy. Uwaga na oszustów

Niestety w tej branży, tak jak w każdej, zdarzają się oszuści. Wśród najczęstszych krętactw można wymienić m.in. udostępnianie oferty mieszkania bez zgody i wiedzy, zafałszowywanie stanu faktycznego nieruchomości na umowie przedwstępnej i pobieranie prowizji za proces sprzedaży bez podjęcia działań przez agenta.

[TYLKO U NAS!] Nie daj się oszukać przez dewelopera! Nasz poradnik [ZOBACZ]

Historie oszukanych osób

Oto wpisy osób, które udało nam się znaleźć w sieci:

„Napisałam ogłoszenie, że chcę sprzedać mieszkanie. Przyszedł ktoś, obejrzał, powiedział, że sprzeda znajomej. Przyprowadził tę znajomą. Wydało mi się trochę dziwne, że prosił przy wyjściu tę znajomą o to, aby kontaktowała się przez niego, ale nie wnikałam w ich relacje. Pan bez mojej wiedzy i zgody wystawił moje mieszkanie na sprzedaż – w domu cyknął sobie dwa zdjęcia, mówił, że dla siebie rzekomo. W ogłoszeniu dodatkowo nakłamał (zaniżył cenę czynszu, napisał, że w cenie sprzedaży jest np. zmywarka, której nie mamy itp.). Wyszło na to, że pan chce sobie zarobić na moim mieszkaniu, chociaż GO O POŚREDNICTWO NIE PROSIŁAM!!! Martwię się teraz, bo to ogłoszenie może krążyć w sieci, a ja mogę np. chcieć podwyższyć cenę a jakiś czas (jeśli nie sprzedam). Takie mieszkanie krążące w sieci z rosnącą ceną nie wyda się zbyt atrakcyjne potencjalnym nabywcom. (…) Jestem oburzona, padłam ofiarą oszustwa” – napisała użytkowniczka portalu Sadurscy.pl

„Znalazłam na stronie pośrednika nieruchomości dom w zabudowie szeregowej. W ofercie było jasno napisane, że dom jest murowany w technologii tradycyjnej z pustaka, ocieplony od wewnątrz. Zapewniona przez pośrednika kilkukrotnie ustnie o tym, że dom jest z pustaka, zdecydowałam się go kupić. Podpisałam umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego oraz wpłaciłam zadatek. Kilka dni później umówiłam się z fachowcem by wycenił konieczny w tym domu remont. Dopiero on poinformował mnie, że dom jest zbudowany z wielkiej płyty. Ponownie zadzwoniłam do pośrednika pytając, z jakiego materiału jest zbudowany ten dom. Ponownie udzielono mi odpowiedzi, że z pustaka. Kiedy poinformowałam, że wiem z jakiego materiału wykonany jest dom i oczekuję zwrotu zaliczki i rozwiązania umowy, pośrednik zareagował bardzo wrogo, odmawiając rozmowy na ten temat.” – zdradziła czytelniczka blogu w serwisie Morizon.pl

ZOBACZ TEŻ: Najświeższe informacje z rynku nieruchomości

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

7 komentarzy

  1. kpsl

    Sandra a wyjaśnisz czemu? Jak dla mnie jest ok, znam jeszcze więcej mrożących krew w żyłach opowieści. Co nie zmienia faktu, że to zawód jak każdy inny i zdarzają się bardzo sensowni ludzie, tylko trzeba na nich trafić…

  2. Asia

    Poziom merytoryczny artykułu pozostawia wiele do życzenia. Od portalu tematycznego oczekuje dowiedzenia się czegoś nowego jako laik, a niestety odnoszę wrażenie że sama napisałabym lepszy.

  3. Pingback:Limit zarobków dla pośredników? Dziwny pomysł posła - Oceniamy Deweloperów

  4. Pingback:Top 40 Kto Placi Prowizje Przy Kupnie Mieszkania Best 15 Answer

  5. piotr

    Skandalicznym jest pobieranie przez pośrednika prowizji od kupującego i sprzedającego co zawyża cenę mieszkania. Trzeba mieć tupet, żeby brać prowizję od osoby, która sama sobie wyszukała ogłoszenie i nie zleciła pośrednikowi poszukiwania mieszkania. Rząd miał się za to zabrać i zakazać tego procederu, ale jak znam życie patologia była, jest i będzie.

  6. Pingback:Kto Płaci Prowizję Przy Kupnie Mieszkania | Od Kogo Brać Prowizję? 최근 답변 5개

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *