Jak mieszkają Polacy? Zatrważający dane

Jak mieszkają Polacy. Blokowisko. Źródło: Henryk Niestrój/Pixabay.com

Na pewno nie możemy być dumni z tej statystyki. Jak mieszkają Polacy? Na przeciętnego obywatela naszego kraju przypada ledwo ponad 29 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej. To jeden z najniższych wyników w całej Unii Europejskiej. W niektórych państwach metraż przypadający na głowę jest wyższy nawet dwukrotnie – czytamy z danych Eurostatu.

Sytuacja i tak jest o niebo lepsza niż kilkanaście lat temu. Jeszcze w 2002 roku na jedną osobę przypadały 22 metry kwadratowe. To oznacza poprawę tej statystyki o około 7 m2 – wynika z analizy Bartosz Turka, głównego analityka HRE Investments, który przeanalizował dla portalu Biznes.interia.pl dane Głównego Urzędu Statystycznego i Eurostatu dotyczące powierzchni przypadającej na statystycznego obywatela.

NIERUCHOMOŚCI BĘDĄ JESZCZE DROŻSZE [ZOBACZ]

Jak mieszkają Polacy? Nasz kraj w ogonie Europy

Na statystycznego mieszkańca starego kontynentu przypada po 40 metrów kwadratowych, podczas gdy u nas to niecałe 29 metrów – wynika z najnowszych wyliczeń GUS. Pod tym względem gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii, gdzie w 2012 roku (nowszych danych nie mamy) na osobę przypadało po 17 metrów mieszkania. Za to na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii sytuacja jest zbliżona do polskiej. około 40 metrów kwadratowych na osobę przypada we Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii czy we Włoszech. Rekordzistami są natomiast Duńczycy. Ci – statystycznie rzecz biorąc – mają do dyspozycji po ponad 60 metrów kwadratowych na osobę. To ponad dwa razy więcej niż u nas – czytamy na stronie internetowej Biznes.interia.pl.

Nie ma więc wątpliwości, że statystyczny metraż na głowę przeciętnego obywatela państw Unii Europejskiej jest skorelowany z poziomem zamożności. Polska ma jeden z najniższych wskaźników PKB per capita w całej UE.

Nie ufasz deweloperowi? ZOBACZ TUTAJ co możemy dla Ciebie zrobić!

Kiedy dogonimy bogatsze kraje?

Biorąc pod uwagę tempo w jakim rósł metraż przypadający na głowę statystycznego Polaka, jeszcze długo nie będziemy w stanie dogonić Europy. – Patrząc na sytuację okiem pesymisty, możemy jednak dojść do przykrej konstatacji, że w tym tempie do średniej europejskiej będziemy jeszcze dążyć 20-30 lat – stwierdził Bartosz Turek. Analityk zaznaczył jednak, że biorąc pod uwagę ogromne problemy mieszkaniowe, z którymi borykaliśmy się przez dekady można mówić o potężnym skoku w tej kwestii.

ZOBACZ TEŻ: Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

4 komentarze

  1. Pingback:Kolejna patologia na rynku nieruchomości? Fundusze przejmują rynek

  2. Pingback:Blok bez parkingu na Ursynowie. Rusza sprzedaż kontrowersyjnej inwestycji

  3. Pingback:Mieszkania bez toalet. Dramat mieszkańców Pragi-Północ

  4. Artur

    Niestety jeśli wszystko będzie szło w tym kierunku, w którym idzie, to bliżej nam będzie do wyniku z 2002 roku, niż do dogonienia innych krajów Europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *