Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Kilka przydatnych trików

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Źródło: Stroganova

Rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną przyprawiają każdego o zawrót głowy! Zwłaszcza teraz, w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kiedy to opłaty za media pewnie będą tylko i wyłącznie rosnąć. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci odrobinę zmniejszyć opłaty! Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Zapraszamy do lektury.

Najczęściej wykorzystujemy gaz w domu do kilku czynności. Mowa oczywiście o ogrzewaniu, ale też użyciu go w kuchni i podgrzania wody w łazience. Należy więc mieć na uwadze, że jeśli chcemy zaoszczędzić to trzeba mieć na uwadze wszystkie wspomniane przez nas czynniki.

ZOBACZ TEŻ: ODBIÓR MIESZKANIA OD DEWELOPERA. CZYTAJ U NAS [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Ogrzewanie domu/mieszkania

„W większości gospodarstw domowych gaz jest paliwem służącym w dwóch celach: do podgrzewania ciepłej wody (wykorzystywanej w kaloryferach oraz w łazience i kuchni) oraz do przygotowywania posiłków. Sposoby oszczędzania gazu wiążą się więc nieodłącznie z tymi dwoma sposobami jego użycia. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu pamiętajmy by zadbać o szczelne okna i drzwi. To przez te miejsca ucieka najwięcej ciepła. Nie zasłaniajmy też grzejników, meblami lub ciężkimi i grubymi zasłonami i pozwólmy ciepłu jakie emitują swobodnie rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Oszczędzanie gazu zapewni też utrzymywanie w miarę stałej temperatury w pomieszczeniach. Instalacja zużywa o wiele więcej energii na ogrzanie zimnego pokoju niż utrzymanie stałej w nim temperatury nawet przez dłuższy czas. Oczywiście w nowoczesnych instalacjach warto zadbać o to by ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń było dostosowane do intensywności ich użytkowania. Zaprogramujmy więc o 1-2 stopnie niższą temperaturę w sypialni wieczorem. To rozwiązanie da nie tylko oszczędzenie gazu, ale też zdrowy sen. Podobnie dostosujmy temperaturę do części dziennej gdy w ciągu dnia przebywamy poza domem w pracy; lub w całym domu gdy wyjeżdżamy na co najmniej kilka dni. Zawsze w każdej takiej sytuacji warto obniżyć temperaturę o kilka stopni, ale nie wyłączać ogrzewania całkowicie. Jeśli natomiast wietrzymy pomieszczenia róbmy to krótko, ale bardzo intensywnie i nie wyłączajmy na ten czas ogrzewania.”  – czytamy na portalu Rachunki.imoje.pl

„Jak oszczędzać gaz w łazience? To proste. Zamieńmy codzienną kąpiel na krótki prysznic. To zdecydowanie zmniejszy ilość ciepłej wody jaką zużywamy. Wart też obniżyć o 1 lub 2 stopnie temperaturę wody w jakiej myjemy się. O ile na początku będziemy odczuwać z tego powodu lekki dyskomfort to po jakimś czasie nasz organizm przyzwyczai się. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu poszukajmy też innych porad w intrenecie na stronie naszego dostawcy gazu lub na blogach poświęconych tej tematyce” – napisano w dalszej części tekstu.

ZOBACZ TEŻ: PORADNIKI TECHNICZNE NA OCENIAMY DEWELOPERÓW [KLIKNIJ TUTAJ]

Gaz w kuchni. Jak zaoszczędzić?

Autorzy wpisu na portalu Rachunki.imoje.pl polecają stosować się do tych kilku punktów:

  • używajmy tylko naczyń ze stali szlachetnej, najlepiej przewodzą ciepło,
  • zawsze gotując dopasujmy rozmiar naczynia do palnika,
  • gotując wodę w czajniku gotujmy jej tylko tyle ile za chwilę będziemy potrzebować,
  • na kilka minut przed końcem gotowania wyłączmy gaz, niech popracuje na ostatniej prostej zgromadzona w naczyniu energia cieplna,
  • gotujmy tylko pod przykryciem by zminimalizować straty energii,
  • gotując na parze używajmy piętrowych naczyń, w ten sposób możemy na trzech poziomach gotować nawet trzy potrawy jednocześnie.

ZOBACZ TEŻ: DOMEK I OGRÓDEK. PORADY DOMOWE I WIELE WIĘCEJ [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Jakie są Twoje sposoby? Podziel się nimi w komentarzu pod tekstem.

Źródło: Rachunki.imoje.pl

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *