Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Kilka praktycznych porad

Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie?
Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Źródło: Pixabay.com/summa

Już za 21 dni rozpocznie się kalendarzowa wiosna. To okres, na który czekało wielu naszych czytelników, którzy posiadają własne ogródki. Warto zawczasu przygotować się do prac w ogrodzie i innych zewnętrznych częściach naszej posesji. Możemy sprawić sobie masę kłopotów i niepotrzebnej pracy zostawiając wszystko na ostatnią chwilę z naszym poradnikiem łatwo zaplanujesz i wykonasz wszystkie niezbędne działania. Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Zapraszamy do lektury. Materiał powstał przy współpracy z naszymi partnerami z portalu „Domek i Ogródek”.

Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Na początku warto określić zakres prac i zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty/narzędzia. Oto nasza lista czynności, o których warto pamiętać:

ZOBACZ TEŻ: JAK POZBYĆ SIĘ PAJKÓW Z MIESZKANIA? [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Kilka sprawdzonych rad

  • Trawnik – Przygotuj grabie do zbierania liści, śmieci i patyczków (najlepiej druciane). Warto też tym narzędziem przeorać ziemię – dzięki temu świeżo posadzona trwa będzie bujniej rosnąć.
  • Przycinanie krzewów/drzewek owocowych i żywopłotów – Najważniejszy jest odpowiedni sprzęt! Zaopatrz się w nożyce lub sekator, który nada się do przycinania roślin. Inaczej możesz uszkodzić rośliny.
  • Oczko wodne – Usuń całą martwą roślinność i inne odpady, które nagromadziły się w zbiorniku (np. zbutwiałe liście). Jeśli oczko wodne jest płytkie, warto też wybrać z niego nadmiar mułu.
  • Czyszczenie powierzchni zewnętrznych: kostka, płytki i kafelki (np. na tarasie) – Bruk kamienny, klinkierowy i betonowy na podjazdach i ścieżkach możesz umyć silnym strumieniem wody. Przyda się tutaj myjka ciśnieniowa. Jeżeli gdzieś będzie problem z poważniejszymi zabrudzeniami, użyj szarego mydła lub niewielkiej ilości detergentu.
  • Zimująca roślinność przykryta folią – Sprawdź prognozę pogody przed nastaniem wiosny. Musisz znaleźć odpowiedni moment na zdjęcie folii z roślin, które pod nią zimowały. Jeśli zrobisz to za wcześnie – roślinki mogą obumierać na skutek nocnych przymrozków. Jeśli zrobisz to za późno –do odżywającej zieleni nie dojdzie wystarczająca ilość światła słonecznego, poza tym mogą one zacząć gnić.
  • Pielenie chwastów – Tego nie trzeba chyba tłumaczyć. Pierwsze rośliny, które pojawią się w naszym ogrodzie po zakończeniu okresu wegetacji to chwasty. Dlaczego? Są to organizmy niezwykle odporne. Nie ma rady – zaopatrz się w parę grubych rękawic i wypiel dokładnie ogród. Pamiętaj, że chwasty, oprócz wątpliwych walorów wizualnych, mogą zaszkodzić Twojemu ogrodowi. Wchłaniają one niezbędne mikroelementy z gleby, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu kwiatów, krzewów i warzyw.

ZOBACZ TEŻ: PORADNIK TECHNICZNY. ZOBACZ WIĘCEJ NA WWW.OCENIAMYDEWELOPEROW.PL [KLIKNIJ TUTAJ]

Wiosenne prace w ogródku. Czego NIE należy robić

Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Teraz zajmijmy się tym, czego NIE należy robić. Zbytnią nadgorliwością możesz zaszkodzić sobie i przyrodzie. Oto lista czynności, których powinieneś unikać:

  • Nie używaj szkodliwych nawozów – Możesz zatruć swoje plony, a co za tym idzie, również siebie. Zaszkodzisz też lokalnej faunie i florze. Lepiej nie stosować takich środków jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy w ich zastosowaniu.
  • Nie przesadź z podlewaniem – Wiosna to okres, w którym dni słoneczne mieszają się z deszczowymi. Nie należy przesadzić z podlewaniem posadzonych roślin. Z dnia na dzień przez intensywne Twój ogród może się zamienić w bagno.
  • Nie bierz się za prace bez odpowiedniego sprzętu – Możesz uszkodzić swoje krzewy, używając tępych nożyc. Uważaj też na swoje bezpieczeństwo. Niektóre chwasty mają kolce – możesz się skaleczyć przy ich wyrywaniu.

Jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie? Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nas na Facebooku i podziel się swoją opinią w komentarzu pod tekstem.

ZOBACZ TEŻ: ZADBAJ O PODŁOGI W DOMU. PRZYDATNY PORADNIK [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *