Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze? Eksperci podpowiadają

Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze
Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze? Źródło: Pixabay.com/Maklay62

Ekologiczne rozwiązania w naszym codziennym życiu stają się coraz bardziej popularne. Jemy mniej mięsa, staramy się bardziej ekologicznie podróżować, segregujemy też śmieci. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się wykańczać mieszkanie/dom w sposób przyjazny dla planety. Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze? Wyjaśniamy w naszym najnowszym poradniku technicznym.

O pomoc w przygotowaniu tego poradnika poprosiliśmy architektów z firmy Perfect Space. To jedna z najlepszych firm na rynku, która specjalizuje się m.in. w wykończeniach i aranżacji wnętrz.

Zobacz też: Wszystkie nasze poradniki techniczne [CZYTAJ TUTAJ]

Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze i o co w tym chodzi?

Wnętrze w typie „Less waste” to w żadnym wypadku nie jest lokal, w którym mieści się jak najmniej sprzętów i mebli. Ilość wyposażenia nie ma tutaj żadnego znaczenia. Chodzi o to, żeby wszystkie przedmioty były stworzone z nietoksycznych i trwałych materiałów, które szybko się nie uszkodzą. Czym dłużej czegoś używamy, tym lepiej dla środowiska. Dobrze też, żeby nasze meble i sprzęty nadawały się w 100 proc. do recyklingu. A najlepiej by było, gdyby pochodziły one z second-handu 😊

W eko-wnętrzu nie znajdziemy rzeczy ładnych, ale nie trwałych i takich, które wykonane są z toksycznych dodatków np. groźnych dla środowiska lakierów.

Zobacz też: Ekologia czy cwaniactwo? Deweloperzy mydlą oczy [CZYTAJ TUTAJ]

Jak zaprojektować wnętrze ekologicznego domu?

Pamiętajmy o tym, że ekologiczny dom to nie tylko dobrej jakości, trwałe materiały budowlane i sprzęty użytku codziennego. Musimy nasze wymarzone cztery kąty zaprojektować tak, aby nasza codzienna egzystencja nie wymagała zbyt dużego zużycia energii elektrycznej. Ponieważ w Polsce powstaje ona głównie z węgla, którego spalanie powoduje odkładanie się CO2 w atmosferze, co z kolei sprzyja ociepleniu klimatu.

A jak to wygląda od strony architektonicznej? – Projekt ekologicznego domu jest bardzo dobrze przemyślany, nie tylko pod kątem materiałów, które są wykorzystywane przy budowie i urządzeniu, ale także pod względem zastosowanych technologii oraz rozwiązań aranżacyjnych. Kreowana ekoprzestrzeń jest funkcjonalna, estetyczna i zgodna z założeniami, które nie są wykładnią chwilowej mody, ale tego co będzie trendy także za kilka czy kilkanaście lat. Również kolorystyka zgadza się z tym duchem – jest oparta na zrównoważonych barwach sprawiających, że wnętrze jest lepiej doświetlone i sprzyja relaksowi – tłumaczą nam eksperci z firmy Perfect Space.

Zobacz też: Wszystko o wykończeniu wnętrz. Nasze porady [CZYTAJ TUTAJ]

Co znajdziemy w ekologicznym domu?

Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze? Podstawą będą odpowiednie urządzenia i materiały. Ekologiczne wnętrze jest urządzone i wyposażone w duchu troski o środowisko naturalne. Dlatego znajdziemy w nim m.in.:

  • nowoczesne urządzenia i sprzęty AGD o najwyższych klasach energetycznych, pozwalających na uzyskiwanie oszczędności zarówno na energii, jak i wodzie
  • przyjazne środowisku, chroniące zasoby naturalne technologie. To na przykład instalacja solarna ogrzewającą wodę, system rekuperacji zapewniający wentylację bez strat energii czy gruntowa pompa ciepła pobierająca energię cieplną z przyrody
  • naturalne materiały zastępujące tworzywa sztuczne i przetworzone. To na przykład drewno, len, bambus, szkło
  • meble i dodatki z ekocertyfikatami. To na przykład FSC – Forest Stewardship Council dla drewna wykorzystywanego przy produkcji mebli i opakowań, czy OEKO-TEX będący zapewnieniem, że w tekstyliach nie ma szkodliwych substancji chemicznych
  • dodatki i akcesoria, które mogą być poddane recyclingowi w łatwy sposób
  • energooszczędne instalacje oświetleniowe
  • przedmioty „reuse”, czyli z drugiej ręki lub poddane recyclingowi dla nadania nowej funkcji czy formy
  • rośliny, które oczyszczają powietrze
    Podobał Ci się nasz poradnik? Co sądzisz o ekologicznych wnętrzach? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Zobacz też: Wszystko o domach i ogrodach [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *