Jaki będzie rynek nieruchomości w 2023 roku? Poznaliśmy prognozy

rynek nieruchomości w 2023 roku
rynek nieruchomości w 2023 roku Źródło: Pixabay.com/Skitterphoto

Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2023 roku? Eksperci są zgodni, że czekają nas obniżki cen kupna i najmu mieszkania. Nie poprawi się natomiast sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Koszty zaciągnięcia kredytu będą ciągle gigantyczne z powodu wysokich stóp procentowych.

Rok 2022 był wyjątkowy dla rynku nieruchomości. Rekordowe ceny mieszkań w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi spowodowały, że mieszkania stały się dobrem niedostępnym dla większości Polaków.

Nie lepiej jest na rynku najmu. Na skutek powrót pracowników i studentów z pandemii oraz napływu 2 mln Ukraińców z kraju ogarniętego wojną, zaobserwowaliśmy nawet 100 procentowe wzrosty cen najmu w największych polskich miastach. Przykładowo wynajem około 30-metrowej kawalerki na warszawskim Powiślu kosztuje już nawet 3 tys. zł miesięcznie!

Jaki więc będzie rynek nieruchomości w 2023 roku? Okazuje się, że eksperci mają kilka dobrych informacji.

ZOBACZ TEŻ: STAGNACJA W SEKTORZE BUDOWLANYM. POLACY NIE REMONTUJĄ [KLIKNIJ TUTAJ]

Rynek nieruchomości w 2023 roku. Eksperci wieszczą obniżki cen

Chociaż ceny mieszkań w 2022 roku były rekordowe, to  w II jego połowie zauważyliśmy już stagnację, a wręcz obniżki. Zdaniem ekspertów, mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego w nadchodzącym roku będą tanieć.

– Rok 2022, po ośmiu latach historycznej prosperity, zapisze się w rynkowej historii jako okres gwałtownego przesilenia koniunktury. Pytanie, czy nowy rok okaże się dużo gorszy, bo na poprawę w kolejnych kwartałach raczej trudno będzie liczyć – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

W przyszłym roku mieszkania będą tańsze o 5–10 proc – czytamy na stronie „DGP”. Dalsze spadki cen mają zahamować m.in. rządowe programy. Gazeta dodaje też, że możliwe są niewielkie obniżki cen najmu. To dlatego, że ceny nie rosły już w ostatnich tygodniach 2022 roku. Możliwa jest też niewielka obniżka tzw. korekta cenowa.

ZOBACZ TEŻ: DEWELOPERZY CHCĄ UTRZYMAĆ WYSOKIE CENY MIESZKAŃ [KLIKNIJ TUTAJ]

Rządowe programy ułatwią dostęp do mieszkań? Niekoniecznie

Czy program „Pierwsze mieszkanie” znacząco wpłynie na ceny mieszkań? Zdaniem ekspertów – niekoniecznie. Ale paradoksalnie to dobra wiadomość. Pobudzenie popytu przez umożliwienie zaciągnięcia tanich kredytów mogłoby wpłynąć na podwyżki cen mieszkań. Dlaczego ten program jednak nie wypali? Chodzi o limity cenowe. W dużym skrócie – możliwość zaciągnięta kredytu z atrakcyjnym oprocentowaniem będzie z limitem 600 tys. zł. Za taką kwotę nie kupi się mieszkania w dużym polskim mieście.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

1 komentarz

  1. Artur

    Program 2% niestety negatywnie wpłynął na ceny mieszkań i w większych miastach z dnia na dzień ceny mieszkań potrafiły wzrosnąć o 20-30 tys. po wprowadzeniu tego programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *