Kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć? Optymistyczna prognoza

kredyt dla młodych
kredyt dla młodych

Warto jeszcze poczekać na zakup nieruchomości? Wiele wskazuje na to, że tak! – W III kwartale br. mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym zdrożały o 10% r/r. Jednak wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym roku ceny mieszkań nie powinny już rosnąć tak gwałtownie – czytamy na portalu Strefainwestorow.pl. A dokładnie, kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć? Tu odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana.

W końcu! Doczekaliśmy się optymistycznych wieści z rynku nieruchomości. O obniżkach cen nie ma mowy, ale jest szansa, że wzrosty wyhamują już w przyszłym roku. Potwierdzają to eksperci z pracowni HRE Think Tank.

Kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć? Ekspert komentuje

„W ocenie HRE Think Tank otoczenie rynku mieszkaniowego sprzyja stopniowemu uspokojeniu sytuacji. Wiele wskazuje na to, że w trakcie 2022 roku mieszkania będą drożeć w znacznie wolniejszym tempie niż to obserwowane w roku 2021. Naszą diagnozę fundamentów rodzimej mieszkaniówki opieramy o kompleksowe badanie kluczowych 25 wskaźników, które pozwalają ocenić kondycję gospodarstw domowych, sektorów budownictwa i bankowości oraz samej dynamiki zmian cen. Dane za trzeci kwartał 2021 roku pokazują, że zarówno mieszkania nowe jak i używane drożały w tempie ponad 10% w skali roku. Przy tym nie wykluczamy, że najbliższe publikacje kwartalne mogą pokazywać jeszcze szybciej rosnące ceny.”- komentuje Michał Cebula Prezes Zarządu HRE Think Tank.

Jednoczenie  HRE poinformowało, że w Polsce raczej nie dojdzie do zjawiska pęknięcia bańki na rynku nieruchomościowym.

„W Polsce nie mamy do czynienia z bańką na rynku mieszkaniowym. I choć przecen w tym obszarze nigdy nie można wykluczyć, to dziś ryzyko takiego obrotu spraw w Polsce jest bardzo małe.” – czytamy w Indeksie koniunktury na rynku nieruchomości w III kwartale, przygotowanym przez HRE Think Tank.

Zobacz też: raporty z rynku nieruchomości – to warto wiedzieć [CZYTAJ TUTAJ]

W 2022 roku rekord oddanych mieszkań

Kolejną informacją, którą może mieć wpływ na rynek mieszkaniowy to szacunkowa liczba mieszkań, które w 2022 roku zostaną oddane do użytku. Eksperci szacują, że może to być aż 230 tys. nowych lokali na terenie całego kraju. Będzie to prawdopodobnie największa liczba ukończonych budów po 1989 roku.

Zobacz też: Wszystko o domach i ogrodach [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *