Kolejna podwyżka stóp procentowych. O ile wzrosną raty kredytów?

kredyt dla młodych
kredyt dla młodych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Podwyżka wyniosła 0,75 pkt. proc. w stosunku do zeszłego miesiąca. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 5,25 proc., to aż o 4,75 pkt. proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. O ile wzrosną raty kredytów? Zapraszamy do lektury.

To mniej niż spodziewali się eksperci, którzy przewidywali podwyżkę o całe 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy). Ale kredytobiorcy, którzy zaciągnęli pożyczkę na mieszkanie ze zmienną stopą procentową, nie mają się z tego cieszyć. Jakakolwiek podwyżka dotkliwie uderzy w ich portfele.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na dzisiejszej konferencji prasowej stwierdził, że podnoszenie stóp jest niezbędne w celu walki z inflacją. Próbował też pocieszyć kredytobiorców. – Proszę pamiętać, mówię to do kredytobiorców, że nastąpi ten moment, może to będzie 2023, może 2024, nie wiem, kiedy stopy staną, a potem będą maleć.I kredytobiorcy wtedy będą płacić coraz mniejsze raty – stwierdził Glapiński.

Czy warto brać kredyt hipoteczny w dzisiejszych czasach? Ekspert tłumaczy
Zobacz też: Czy da się wziąć tani kredyt? Obejrzyj nasz materiał wideo

O ile wzrosną raty kredytów? Poznaliśmy wyliczenia

O ile wzrosną raty kredytów? Swoje wyliczenia przedstawiła „Rzeczpospolita”. Z obliczeń dziennikarzy „Rz” wynika, że majowa podwyżka stóp procentowych podniesie ratę przeciętnej pożyczki wynoszącej np. 300 tysięcy złotych zaciągniętej na 20 lat o 137 zł miesięcznie.

o ile wzrosną raty kredytów?
O ile wzrosną raty kredytów? Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TEŻ: KONIEC DUŻEJ PODAŻY MIESZKAŃ? ZAŁAMANIE NA RYNKU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH [KLIKNIJ TUTAJ]

Stopy procentowe ostro w górę. Efekt? Mniej chętnych na kredyty hipoteczne

Widać już efekty stałej podwyżki stóp na rynku kredytów hipotecznych. Dane Biura Informacji kredytowej nie pozostawiają wątpliwości. – „Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w kwietniu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 38,8 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 r.” – napisano w komunikacie BIK.

„W kwietniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,42 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 51,58 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 44,9%. W porównaniu do marca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 46,8%. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. wyniosła 353,95 tys. zł i była wyższa o 5,7% w relacji do wartości z kwietnia 2021 r. i niższa o 3,2% niż w marcu 2022 r.” – czytamy w dalszej części dokumentu.

ZOBACZ TEŻ: MAREK ZUBER O POLITYCE NBP. „WIECZNIE NIE BĘDZIE TANICH KREDYTÓW” [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *