Kolejny wzrost cen mieszkań? Konsekwencje ustawy deweloperskiej

konsekwencje ustawy deweloperskiej
Konsekwencje ustawy deweloperskiej

Mieszkania będą droższe? Jakie będą konsekwencje nowej ustawy deweloperskiej? – To daje więcej komfortu nabywcom, ale wydaje się, że to nie jest wielka rewolucja dla nich poza dodatkowym kosztem – wyjaśnił w rozmowie z portalem Interia.pl wiceprezes spółki Victoria Dom, Waldemar Wasiluk.

Na wzrost cen może także wpłynąć ustawa deweloperska, która wejdzie w życie 1 lipca br., a to za sprawą składki, jaką deweloperzy będą odprowadzali do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego od każdej wpłaty dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy – czytaliśmy na portalu Biznes Interia.

To nie jedyne problemy dla branży. Zagrożeniem jest też spadająca podaż nowych mieszkań.

– Podaż nowych projektów dramatycznie spada na przestrzeni ostatnich dwóch kwartałów, co wynika po prostu z czynników koniunkturalnych, ale również z braku gruntów i przedłużających się procesów administracyjnych. To też trochę stabilizuje rynek pod względem cen –  powiedział wiceprezes zarządu Victoria Dom.

Marek Zuber - Gospodarka i rynek nieruchomości a wojna w Ukrainie [wywiad]

Konsekwencje ustawy deweloperskiej. Będzie drożej

Skupmy się jednak na bezpośrednich konsekwencjach ustawy deweloperskiej i wejściu w życie tzw. Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Konieczność odkładania przez deweloperów środków do nowego funduszu sprawi, że podrożeją mieszkania. Dlaczego? Deweloper po prostu przerzuci dodatkowy koszt na konsumenta.

Poza tym na dewelopera zostaną nałożone dodatkowe obowiązki. M.in. częstsze informowanie klienta o terminach i postępach przy kończeniu inwestycji. Mowa m.in. o przekazaniu informacji o ukończeniu poszczególnego etapu.

Nowa ustawa lepiej ochroni nabywców mieszkań – twierdzą eksperci.

– Nowe projekty, które będą wprowadzane pod rygorem nowej ustawy, będą prawdopodobnie już widoczne od początku III kwartału. W praktyce dla nabywców dużo się nie zmienia, uregulowane są niektóre zapisy dotyczące umów rezerwacyjnych czy umów przedwstępnych, jak również umów po zakończeniu budowy, przy przekazywaniu mieszkań. To daje więcej komfortu nabywcom, ale wydaje się, że to nie jest wielka rewolucja dla nich poza dodatkowym kosztem. A dla deweloperów trochę więcej obowiązków – powiedział wiceprezes spółki Victoria Dom, Waldemar Wasiluk.

ZOBACZ TEŻ: WOJNA NA UKRAINIE A CENY MIESZKAŃ. CO NAS CZEKA? [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *