„Koniec hossy na rynku nieruchomości”. Marek Zuber o podwyżkach stóp procentowych

Marek Zuber o podwyżkach
Marek Zuber o podwyżkach stóp procentowych

Kredytobiorcy będą musieli płacić jeszcze więcej, a wzięcie kredytu hipotecznego będzie jeszcze trudniejsze – tak jednym zdaniem można podsumować dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Co to oznacza dla rynku nieruchomości? – To już definitywny koniec hossy – powiedział w rozmowie z portalem „Oceniamy Deweloperów” ekonomista, Marek Zuber.

Stopa referencyjna wzrosła do 6,5 proc. Podwyżka wyniosła 50 pkt bazowych i okazała się niższa od średniej prognoz ekonomistów.

Eksperci sądzili, że stopy procentowe zostaną podniesione o 0.75-1 proc. ze względu na galopującą inflację, która w czerwcu tego roku przekroczyła już 15 proc. Dlatego Narodowy Bank Polski Zaskoczył relatywnie niewielką podwyżką.

Nasz rozmówca uważa, że podniesienie stóp o zaledwie 50 pkt. bazowych to oznaka zbliżającego się końca cyklu podwyżek. – Czy to koniec cyklu podnoszenia stóp procentowych? O to się trzeba spytać jastrzębi z RPP. Wydaję mi się, że jest to jednak prawdopodobne. Wszyscy spodziewaliśmy się podniesienia głównej stopy o co najmniej 0,75 proc. lub więcej. Wydaję mi się, że decyzja RPP w przyszłym miesiącu będzie decydująca – powiedział nam ekonomista.

ZOBACZ TEŻ: MAREK ZUBER O TANICH KREDYTACH. „NIE BĘDĄ TRWAŁY WIECZNIE” [KLIKNIJ TUTAJ]

(Dalsza część rozmowy pod materiałem wideo.)

Marek Zuber - Gospodarka i rynek nieruchomości a wojna w Ukrainie [wywiad]

Co decyzja RPP oznacza dla rynku nieruchomości? Marek Zuber wyjaśnia

Marek Zuber uważa, że coraz wyższe stopy procentowe oznaczają koniec hossy na rynku nieruchomości. – Kredytobiorców wczorajsza podwyżka nie powinna szczególnie zaboleć. WIBOR pozostanie raczej bez zmian, przynajmniej na tą chwilę. Co do samego rynku nieruchomości: hossa na pewno się skończyła. Korekty cenowe są nieubłagane. Zniknęli klienci kredytowi, z powodu widma recenzji jest mniej inwestorów, a zatem pozostali tylko klienci gotówkowi, którzy przecież widzą, że ceny są rekordowo wysokie – wyjaśnił nam Marek Zuber.

Faktycznie, coraz wyraźniej widać spadek zainteresowania mieszkaniami z rynku pierwotnego. Oferty nie znikają już od razu po pojawieniu się w sieci, a media donoszą, że tzw. dziury w ziemi (mieszkania w budynkach, które nie zostały jeszcze wybudowane – red.) zupełnie przestały się sprzedawać.

Marek Zuber o podwyżkach stóp procentowych. Co sądzisz o wypowiedzi ekonomisty? Podziel się swoją opinią w sekscji komentarzy pod tekstem.

ZOBACZ TEŻ: Marek Zuber o pomocy dla kredytobiorców. „Zapłacimy za to wszyscy” [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *