Kryzys nie dotknął nieruchomości komercyjnych. Znamy wyniki sprzedaży

nieruchomości komercyjne

Analitycy spodziewają się stagnacji na rynku mieszkaniowym. Ale deweloperzy, którzy budują nieruchomości komercyjne radzą sobie… świetnie!  W ciągu sześciu miesięcy w Polsce zawarto transakcje sprzedaży budynków o wartości 2,88 mld euro wynika z raportu CBRE. To najlepszy wynik od 2018 roku.

W nieruchomości komercyjne w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 2,88 mld euro, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu CBRE. Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro. To największa transakcja zakupu pojedynczego budynku w historii naszego kraju – czytamy na portalu Mycompanypolska.pl.

ZOBACZ TEŻ: NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE. WYNIKI W 2021 ROKU [KLIKNIJ TUTAJ]

Nieruchomości komercyjne. Rekordowy wolumen sprzedaży

– Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po pierwszym półroczu 2022 r. to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 r. odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. Aktywność w sektorze biurowym wzrosła o 59 proc. w pierwszym półroczu br. Natomiast w handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost wyniósł aż 173 proc. Nieco spadła aktywność w sektorze magazynowym, bo o 19 proc., ale to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Wtedy inwestycje w magazyny wyniosły aż 869 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów – komentuje cytowany przez Mycompany Polska Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy. W tym pierwszym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł aż 59 proc. w porównaniu rok do roku. Natomiast dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. sektor handlowy urósł o aż 173 proc. Spadki zanotowano w  sektorze magazynowym o 19 proc., co jest efektem wysokiej bazy z poprzedniego roku. 

ZOBACZ TEŻ: TU POWSTANIE POLSKA DOLINA KRZEMOWA? ZASKAKUJĄCY RAPORT [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.