Marek Zuber o podniesieniu stóp procentowych. „Wiecznie nie będzie tanich kredytów”

Marek Zuber o podwyżkach
Marek Zuber o podwyżkach stóp procentowych

Jak podwyższenie stóp procentowych wpłynie na rynek nieruchomości – takie pytanie dziennikarze Oceniamy Deweloperów zadali ekonomiście, Markowi Zuberowi. Zdaniem eksperta, pozornie niewielka zmiana może namieszać na rynku kredytów i wpłynąć na popyt mieszkań. – Będzie zauważalny efekt psychologiczny tej podwyżki. Ludzie zauważą, że kredyty hipoteczne nie będą tanie w nieskończoność – zasugerował Marek Zuber.

Marek Zuber uważa, że ta podwyżka stóp jest niewielka i nie wpłynie znacząco na kondycję całego rynku nieruchomości. – Taka podwyżka nie jest duża i nie będzie ona miała większego znaczenia dla popytu na nieruchomości. Przy inflacji, która wynosi około 6 proc. ludziom w dalszym ciągu nie będzie się opłacało trzymać pieniędzy na lokacie w bankach – powiedział ekonomista.

Zobacz też: Wyższe raty kredytów. Wszystko przez podniesienie stóp procentowych [CZYTAJ TUTAJ]

Marek Zuber o wpływie podniesienia stóp procentowych na rynek nieruchomości. „Efekt psychologiczny”

Co podwyżka stóp procentowych oznacza dla rynku nieruchomości? Czy zmniejszy się na nie popyt? – Nie sądzę. Podniesione raty kredytów, które wynikają z podniesienia stóp nie są na tyle wysokie, żeby osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości utraciły zdolność kredytową. Jednocześnie trzymanie gotówki w bankach wciąż nie ma sensu przy tak wysokiej inflacji. Będzie natomiast zauważalny efekt psychologiczny tej podwyżki. Ludzie zauważą, że kredyty hipoteczne nie będą tanie w nieskończoność. To spowoduje, że wiele potencjalnych kredytobiorców dwa razy się zastanowi przed zaciągnięciem pożyczki. Tym bardziej, że kolejna podwyżka stóp jest możliwa. W tym sensie popyt na mieszkania może minimalnie wyhamować – stwierdził Marek Zuber. – Nie widzę jednak innych czynników, które mogłyby wpłynąć na załamanie się koniunktury na rynku mieszkaniowym w najbliższym czasie – dodał.

Zobacz też: Hossa na rynku mieszkaniowym. Ceny mieszkań idą w górę [CZYTAJ TUTAJ]

Ekspert krytycznie o działaniu Rady Polityki Pieniężnej

Chociaż zmiana stóp procentowych była wyczekiwana przez ekspertów, to nasz rozmówca krytycznie patrzy na ostatnie działania Rady Polityki Pieniężnej. – Podniesie stóp procentowych powinno mieć miejsce już kilka tygodni temu. Stało się to teraz i na dodatek niespodziewanie. Bank centralny nie powinien zaskakiwać podnoszeniem stóp. Taka decyzja jest niepoważna i niespotykana w cywilizowanych krajach. Brak relacji między bankiem centralnym a gospodarką to nie jest nic dobrego – powiedział nam ekonomista. Ekspert przewiduje, że RPP może zdecydować się na kolejne zmiany – Moim zdaniem stopy procentowe powinny pójść jeszcze w górę w przeciągu najbliższego półrocza – zdradził nasz rozmówca.

Nie minęło kilkanaście godzin od przeprowadzania tej rozmowy, a okazało się, że Marek Zuber miał rację! Media donoszą o szalejącym kursie złotego. W ciągu zaledwie dwóch dni od decyzji o podniesieniu stóp procentowych i konferencji prezesa NBP złotówka odnotowuje dynamiczne wzrosty i spadki.

Zobacz też: Czy rząd zainterweniuje na rynku nieruchomości? Tajemnicza zapowiedź wiceministra [CZYTAJ TUTAJ]

Zobacz też: Portal Oceniamy Deweloperów doceniony przez Biznes Info! „Wspiera Polaków przy zakupie mieszkań [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.