Miało być taniej, ale materiały budowlane drożeją. Dlaczego?

Materiał budowlane drożeją
Materiały budowlane drożeją

Przykra niespodzianka dla wszystkich, którzy chcą wybudować/wyremontować dom. W połowie stycznia widać już, że materiały budowlane wciąż drożeją i niewiele wskazuje na odwrócenie tej tendencji. A jeszcze kilka miesięcy temu eksperci sugerowali, że w roku 2022 czeka nas uspokojenie na tym rynku. Co się stało?

W 2022 roku ceny materiałów w Polsce utrzymają się na poziomach wyższych niż przed wybuchem epidemii COVID-19 – poinformował Polski Związek Pracodawców Budownictwa cytowany przez portal Money.pl. Eksperci PZPB jako główny powód takiego trendu wskazują sytuacje na polskim rynku budowlanym.

Zobacz też: Ekspert o wysokich cenach materiałów budowlanych. Spekulacja na rynku? [KLIKNIJ TUTAJ]

Materiały budowlane drożeją. Winna sytuacja na rynku

„Wprawdzie sektor budownictwa w Chinach wykazuje oznaki głębszego spowolnienia i niewykluczone, że podstawowe surowce (np. aluminium czy miedź) zaczną wreszcie tanieć (zależy to od m.in. polityki monetarnej FED i dalszego rozwoju pandemii koronawirusa), bazowy scenariusz zakłada, że w 2022 r. ceny materiałów w Polsce utrzymają się na poziomach wyższych niż przed wybuchem epidemii COVID-19 ze względu na m.in.: utrzymujący się wysoki popyt na usługi budowlane, rekordowe ceny energii i rosnące koszty transformacji klimatycznej dla producentów” – napisano w najnowszej prognozie PZPB. A pamiętajmy, że do tego dochodzi jeszcze rekordowa inflacja.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach Polska pozostanie największym placem budowy w Europie. W fazę realizacji wejdzie wiele projektów drogowych realizowanych na zlecenie GDDKiA (są one w dużej mierze finansowane ze środków krajowych) oraz zaczną rozpędzać się inwestycje energetyczne związane z transformacją klimatyczną polskiej gospodarki – czytamy w dalszej części dokumentu.

Przypomnijmy, że niektórzy eksperci sugerowali ustabilizowanie się cen materiałów budowlanych już pod koniec 2021 roku z powodu zimowego wstrzymania części robót. Nic takiego się jednak nie stało. Okazało się, że wzmożony popyt, pandemia, rosnące koszty pracownicze i inflacja skutecznie napędzają wzrost cen, a materiały budowlane drożeją. Aktualne prognozy mówią, że drożyzna może się utrzymać aż do końca 2022 roku.

Zobacz też: Drożyzna na rynku budowlanym. Co i o ile podrożało? [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.