Mieszkanie bez wkładu własnego. Krytyczna opinia NBP

Mieszkanie bez wkładu własnego

Projekt ustawy „Mieszkanie bez wkładu własnego” wprowadzającej możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego kilka dni temu przeszedł przez Sejm. Okazuje się jednak, że pomysł ten został skrytykowany przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego. – Niektóre z zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań mogą skutkować powstaniem lub intensyfikacją negatywnych tendencji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w systemie finansowym – czytamy w opinii NBP cytowanej przez TVN24.

„Mieszkanie bez wkładu własnego” to jeden z kluczowych punktów Polskiego Ładu. Przypomnijmy, że Sejm przyjął w piątek ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która przewiduje, że państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. To rządowy pomysł na udzielanie kredytów bez wkładu własnego. BGK będzie także w ramach nowych przepisów jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Za ustawą głosowało 398 posłów, 50 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu.

Zobacz też: Dom do 70m2 bez pozwolenia. TO musisz wiedzieć o tym projekcie [CZYTAJ TUTAJ]

Mieszkanie bez wkładu własnego. Wątpliwości NBP

„Niektóre z zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań mogą skutkować powstaniem lub intensyfikacją negatywnych tendencji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i w systemie finansowym. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku nieruchomości, należy zauważyć, że wspieranie zakupów mieszkaniowych osób, które nie mają odpowiedniego wkładu własnego wykreuje dodatkowy popyt” – napisał NBP w opinii datowanej na 27 września, czyli tuż przed przyjęciem ustawy przez Sejm.

„Rodzi to ryzyko dalszego zwiększenia presji cenowej na już bardzo dynamicznym rynku mieszkań, na którym obecnie podaż (liczba oddawanych do użytku mieszkań – red.) może nie być w stanie podążać za wciąż rosnącym zapotrzebowaniem” – dodano.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że obecne władze Narodowego Banku polskiego zostały wybrany głosami posłów PiS. Kandydaturę Adama Glapińskiego na szefa NBP zgłosił prezydent Andrzej Duda. A to właśnie partia rządząca zgłosiła projekt ustawy, która ma zagwarantować możliwość wzięcia kredytu na „Mieszkanie bez wkładu własnego.

Dziennikarze Oceniamy Deweloperów na bieżąco będą monitorować pracę nad projektem. Już wkrótce na naszym portalu pojawią się analizy eksperckie tego pomysłu.

Zobacz też: Rząd zareaguje na drożyznę mieszkaniową? [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

0 0 głosów
Article Rating
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi myślami, zostaw komentarz.x
()
x