Największe błędy przy zakupie nieruchomości [TOP 10]

Błędy przy zakupie nieruchomości
Największe błędy przy zakupie nieruchomości. Źródło: Pixabay.com/Tumisu

Błędy przy zakupie nieruchomości może popełnić każdy, kto nie zna się na specyfice rynku mieszkaniowego. Zdarza się to zarówno inwestorom jak i potencjalnym chętnym do zamieszkania. Dlatego zespół Oceniamy Deweloperów przygotował dla naszych czytelników przygotował zestawienie największych błędów, które zdarzają się przy zakupie nieruchomości. Dzięki naszemu poradnikowi będziesz w stanie ich uniknąć.

Co ważne, nasze zestawienie przygotowaliśmy dla osób, które chcą kupić mieszkanie dla własnych potrzeb, ale też dla takich, którzy chcą zakupić nieruchomość inwestycyjnie. Bardzo często ci, wydawać by się mogło, różni klienci popełniają podobne wpadki. Oto największe błędy przy zakupie nieruchomości według dziennikarzy www.Oceniamydeweloperow.pl:

Zobacz też: Najświeższe wieści z rynku nieruchomości [KLIKNIJ TUTAJ]

Największe błędy przy zakupie nieruchomości

1. Niepewny inwestor

Jeśli rozważamy zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rzetelność dewelopera. W skrajnym przypadku budowa może zostać nieukończona, a inwestor ucieknie z kraju z naszymi środkami! Dlatego tak ważne jest sprawdzenie inwestora w internecie. Jeżeli firma zmieniała nazwę po ukończeniu każdej inwestycji, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Również powinniśmy omijać szerokim łukiem inwestorów, wokół których w przeszłości wybuchały skandale medialne/sądowe.

Oczywiście, przykład z nieukończeniem nieruchomości jest dość radykalny. Ale na rynku nie brakuje deweloperów, którzy słyną z niskiej jakości produktów. Wato mieć to na uwadze. Mieszkanie kupujemy przecież raz na kilkadziesiąt lat albo wręcz na całe życie.

Dobrze sprawdzić naszego upatrzonego dewelopera w bazie KRS. Warto też przejrzeć media społecznościowe pod kątem komentarzy pisanych przez realne osoby. Nie sugerujmy się gwiazdkami w wyszukiwarce Google – tutaj często deweloperzy kupują sobie pochlebne opinie, a my nie będziemy w stanie tego zweryfikować.

Zobacz też: Od kogo NIE KUPOWAĆ mieszkań? Nasz poradnik [CZYTAJ TUTAJ]

2. Za mała/za duża nieruchomość

Wydaje się, że wybór wielkości nieruchomości, którą zamierzamy zakupić jest rzeczą podstawową. A jednak! Nawet tutaj kupujący popełniają błędy. Zbyt mała nieruchomość może nam ograniczyć np. założenie większej rodziny w przyszłości. Z kolei za duże mieszkanie to dodatkowe koszty jego utrzymania, m.in. wysoki czynsz i koszt wywozu śmieci, który w Warszawie od nowego roku będzie zależał od powierzchni domu/lokalu.

Dlatego kupując mieszkanie na własne potrzeby musisz nie tylko myśleć o Twojej obecnej sytuacji życiowej, ale też zastanowić się, jak będzie ona wyglądała za 5 czy 10 lat.

3. Wady prawne

To ważny punk zwłaszcza dla osób, które decydują się kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Należy dokładnie sprawdzić, czy oglądane przez nas mieszkanie nie jest obarczone wadami prawnymi. Jakimi? Może na nim ciążyć hipoteka, może ono leżeć na spornej działce, a może też okazać się, że sprzedający nie miał prawa jej zbycia bez zgody osoby trzeciej. Do tego sama umowa sprzedaży może być wadliwa.

Dlatego podczas zakupu nieruchomości warto skorzystać z oferty prawnika. Drogo? Uważamy, że wydatek rzędu 2-3 tysięcy jest niczym przy cenie zakupu domu lub mieszkania.

4. Uwaga na „okazje”

Czasami na warszawskim rynku nieruchomości można natrafić na podejrzanie niskie ceny nowych mieszkań. Należy tu zachować dużą ostrożność. Zazwyczaj niska cena wynika z wad nieruchomości. Przykład? Niedawno mieliśmy okazję ocenić nowe wilanowskie osiedle, na którym ceny mieszkań były o około 2 tys. zł niższe od średniej dla Miasteczka Wilanów. Szybko znaleźliśmy powód tej „taniochy”. Budynek, w którym byliśmy został wykonany w bardzo niskim standardzie. Co więcej, znajdował się on dosłownie kilkadziesiąt metrów od budowanej właśnie obwodnicy Warszawy [OPIS TEJ INWESTYCJI ZNAJDZIESZ TUTAJ].

W „tanich” nieruchomościach może na nas czekać kilka innych niemiłych niespodzianek. Fatalna komunikacja z resztą miasta, nieukończone przez dewelopera części wspólne osiedla. 

5. Nieciekawa okolica

To ważny punkt zwłaszcza dla osób, które chciałby kupić nieruchomość ukończoną w wysokim standardzie z dala od prestiżowych lokalizacji. Takie budynki coraz częściej w tym sektorach miast, które nie cieszą się najlepszą sławą. Często są one położone przy rozpadających się starych kamienicach z niezbyt przyjaznym sąsiedztwem. Mimo, że agenci nieruchomości kuszą nas do zakupu „niepowtarzalną okazją” i „niesamowitym potencjałem dzielnicy” warto się dwa razy zastanowić nad zakupem takiego lokalu, zwłaszcza jeśli dość szybko chcemy go odsprzedać.

Najlepiej spojrzeć na miejskie plany dotyczące rewitalizacji/upiększenia okolicy. Jeśli lokalne władze nie mają takich działań w planach lub będą one długotrwałe, to lepiej odpuścić sobie taki zakup z wątpliwym potencjałem inwestycyjnym. Nikt nie chce zamieszkać obok rudery, w której bywają kloszardzi.

6. Kierowanie się emocjami/nostalgią

Błędy przy wyborze nieruchomości
Największe błędy przy wyborze nieruchomości. Pamiętaj! Nie kieruj się emocjami przy zakupie.

Każdy specjalista z branży mieszkaniowej wymieni to jako jeden z największych błędów przy zakupie mieszkania. Często dokonujemy nieprzemyślanego zakupu bo: nieruchomość jest tania, jest ładnie, okolica dobrze nam się kojarzy, budynek przypomina nam nasz rodzinny dom lub działamy pod presją czasu.

Należy Pamiętać, że zakup pod wpływem emocji to zakup nieprzemyślany. Kupując nieruchomość należy się kierować racjonalnymi czynnikami. Emocje opadną, a my pozostaniemy z wieloletnim kredytem i nieruchomością, która nie spełnia naszych życiowych potrzeb.

7. Złe naświetlenie pomieszczeń

To jeden z głównych zarzutów, które w dzisiejszych czasach, stawiane są deweloperom. Budują oni mieszkania, które są źle naświetlone światłem dziennym. Nie każdy lubi za dużo ostrego słońca w domu, ale jego brak może przyczynić się do powstania złego samopoczucia lub depresji. Poza tym dobrze doświetlony lokal będzie miał w przyszłości lepszy potencjał sprzedażowy.

8. Brak zdolności oceny stanu technicznego

To jeden z najważniejszych punktów naszego zestawienia. Bardzo często osoby, które nie mają na co dzień do czynienia z tematyką nieruchomości nie potrafią przyjrzeć się właściwie stanowi technicznemu budynku/domu. Dlaczego to takie ważne? Eksperci już na pierwszy rzut oka potrafią znaleźć wady lub usterki w lokalu. Jeśli kupimy nieruchomość pełną fuszerek i podpiszemy protokół odbioru, to musimy się liczyć z tym, że w przyszłości zapłacimy za ich usunięcie.

Równie istotna jest metoda wykonania budynku. Dlaczego? Tuż po zakończeniu jego budowy może być on piękny, ale z czasem będzie on się degradować. Kiepskie tynki i technika wykonania dachów/ścian mogą sprawić, że w niedalekiej przyszłości elewacja pokryją się zaciekami lub mchem. Taki budynek po kilku-kilkunastu latach będzie wyglądał strasznie. Wystarczy przejść się na Gocław i zobaczyć jak wyglądają od strony północnej tanie wysokościowce oddane do użytku kilkanaście lat temu.

Dlatego coraz częściej (i bardzo dobrze!), świadomi konsumenci wybierają się na oglądanie nieruchomości wraz z najętym lub zaprzyjaźnionym fachowcem.

9. Błędy przy wyborze lokalizacji nieruchomości

Błędy przy wyborze lokalizacji nieruchomości to temat-rzeka. Złą decyzję możemy podjąć kierując się emocjami, sentymentem, chęcią zysku, czy potrzebą bliskości do przyrody. Decyzja taka jest zazwyczaj bardzo pochopna i może się ona zemścić na nas w przyszłości. Więcej na ten temat przeczytasz w tym tekście:

Napisaliśmy cały artykuł o błędach popełnianych podczas wyboru lokalizacji [KLIKNIJ TUTAJ]

10. Zbyt wysoki koszt wykończenia/remontu nieruchomości

Tego punktu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Dedykujemy go zwłaszcza nabywcom domów poza miastem, gdzie duży wpływ na cenę ma stan techniczny nieruchomości. Pamiętajmy, że w obecnym okresie koszty materiałów budowlanych, napraw, fachowców, remontów, czy wykończeni rosną nieproporcjonalnie szybciej od cen samych nieruchomości. Dlatego warto dokładnie ustalić budżet i rozeznać się w cenowych realiach przed zawarciem nieprzemyślanej transakcji.

Podsumowanie. Skorzystaj z rad ekspertów i zadbaj o czas na podjęcie decyzji

Błędy przy zakupie nieruchomości mogą przydarzyć się każdemu. Zakup wymarzonej nieruchomości do zamieszkania lub pod inwestycję to nie jest prosta rzecz. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie nieruchomości schodzą na pniu, ale warto jednak skorzystać z czasu przed podjęciem decyzji o zakupie i poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego fachowca.

Pamiętaj, że źle podjęta decyzja to masa nerwów, problemów i zmarnowane pieniądze. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego poradnika uda Ci się uniknąć tych niedogodności i będziesz mógł w spokoju cieszyć się swoimi wymarzonymi czterema kątami.

Mieszkanie na wynajem. Jak przygotować lokal? [PORADNIK]

Zobacz też: Domek i Ogródek – zadbaj o swoje miejsce zamieszkania [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *