Kradzieże, wandalizm i włamania – Jak zabezpieczyć swój dom?

Streszczenie:

W rozmowie z Arturem Giwerem, ekspertem ds. systemów zabezpieczeń, poruszono rosnący problem włamań na osiedlach mieszkaniowych. Choć ogólna przestępczość w Polsce spada, liczba kradzieży z włamaniem wzrosła – w 2022 roku odnotowano ponad 74 tysiące takich zdarzeń. To oznacza, że w ciągu godziny dochodzi średnio do ośmiu włamań. Większość sprawców to tzw. „sebiksy” – osoby działające szybko i chaotycznie, które wykorzystują niezabezpieczone okna, drzwi lub brak czujności mieszkańców. Mniejszość stanowią zawodowi włamywacze, którzy obserwują swoje cele i potrafią skutecznie obejść zabezpieczenia.

Rozmówcy zwrócili uwagę na niepokojący trend wśród deweloperów – rosnącą oszczędność na systemach bezpieczeństwa. W nowych inwestycjach coraz częściej brakuje recepcji, fizycznej ochrony, a także kamer – deweloperzy zostawiają jedynie infrastrukturę, którą później muszą zagospodarować wspólnoty. Zdaniem Giwera nie jest to jednak największy problem – o wiele skuteczniejsze od ochroniarza śpiącego nocą jest połączenie kamer z analityką ruchu, czujnikami, oświetleniem i komunikacją głosową, które w czasie rzeczywistym odstraszają potencjalnych intruzów. Zamiast reagować po fakcie, kluczowe jest zniechęcenie złodzieja jeszcze zanim zdąży działać.

W rozmowie nie zabrakło również refleksji o roli solidarności sąsiedzkiej, która w ostatnich latach zanika. To często sąsiedzi – nie monitoring – mogą jako pierwsi zauważyć podejrzaną osobę czy nietypowe zachowanie. Co ciekawe, część kradzieży – szczególnie rowerów – według obserwacji eksperta dokonywana jest przez… samych mieszkańców osiedla. Rozmowa kończy się apelem o inwestowanie w dobre zabezpieczenia oraz kupowanie mieszkań od deweloperów, którzy nie oszczędzają na bezpieczeństwie lokatorów.

Przeczytaj transkrypcję wideo:

00:00:06 [Mateusz Balcerek]
Cześć, witam Was w kolejnej rozmowie tygodnia. Z tej strony Mateusz Balcerek, redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów, a dzisiaj widzimy się oczywiście w Oceniamy Deweloperów TV. Od razu zachęcę Was do subskrypcji, dlatego że dzisiaj będziemy mówić o tematyce jak najbardziej związanej z nowymi osiedlami deweloperskimi. A między innymi bezpieczeństwo. Jaka jest skala włamań na osiedla mieszkaniowe? Jaka metoda jest skuteczna na ewentualnych włamywaczy? Między innymi o tym będę mówił z moim dzisiejszym gościem, którym jest Artur Giwer, ICAM, Integrator Bezpieczeństwa. Dzień dobry. Może na początku Arturze powiedz naszym widzom czym się zajmujesz.

00:00:48 [Artur Giwer]
Jestem właścicielem firmy, która zajmuje się zabezpieczeniami technicznymi. Instalujemy różnego rodzaju security, jeśli chodzi o kamery przemysłowe, kontrole dostępu, systemy alarmowe, jak i również ochronę obwodową.

00:01:05 [Mateusz Balcerek]
Przejdziemy teraz może do tematu od razu, dlatego że temat bezpieczeństwa, czy to na osiedlach, czy w budynkach, czy w całych dzielnicach. Staje się coraz bardziej popularny. Są różne grupy mieszkańców na Facebooku. Co chwila jest jakaś informacja, że ktoś się komuś włamał, ktoś komuś ukradł rower, nawet felgi teraz kradną w niektórych dzielnicach Warszawy. Ale ja wiem, że Ty przygotowałeś dla nas pewne statystyki. Powiedz mi, jak wyglądają te dane na papierze oficjalnie? Czy faktycznie mamy problem z plagą kradzieży i włamań, czy jest to tylko taka medialna wydmuszka?

00:01:41 [Artur Giwer]
Jeśli chodzi o ostatnie lata, to zdecydowanie przestępczość spada w wielu aspektach. Jeśli chodzi o wandalizm czy stricte takie ataki na osiedla czy kradzież samochodów, to te statystyki spadają. Natomiast to, co dosyć niebezpiecznie wzrasta, to są kradzieże z włamaniem. statystyki policyjne, że jest coraz więcej. Wystarczy tylko powiedzieć, że w samym zeszłym roku mieliśmy ich ponad 74 tysiące, więc w rozliczeniu czy rozłożeniu tego na dni czy nawet godziny, no to w ciągu dzisiejszego naszego spotkania, tam powiedzmy godziny czasu, no to będzie 8 włamań do mieszkań. Czyli ogólnie jest to dosyć wysoka statystyka.

00:02:37 [Mateusz Balcerek]
No to faktycznie brzmi bardzo niepokojąco. Możemy zaryzykować przedstawienie tezy, z czego to wynika? Czy to jest kwestia tego, że po prostu ludzie coraz częściej oszczędzają? Brakuje ochrony fizycznej, brakuje tych kamer?

00:02:49 [Artur Giwer]
Wydaje mi się, że tak na dobrą sprawę jest to kwestia tego, że jesteśmy społeczeństwem, które cały czas gdzieś się rozwija, bogaci się, ale jednocześnie też jest dosyć spora grupa osób, która zwyczajnie Po prostu gdzieś brakuje im pieniędzy i decydują się na to, żeby kraść, żeby się włamywać. Jest to mimo wszystko na chwilę obecną według mnie dosyć łatwy łup. W gruncie rzeczy włamanie się do mieszkania nie jest niczym trudnym. Może dla nas, takich osób, które się tym zajmują, to my mniej więcej wiemy, że tak na dobrą sprawę okno, które jest niby antywłamaniowe, to może nie. można je otworzyć sobie w 30 sekund, czy na przykład drzwi. Więc pod tym kątem tutaj zdecydowanie ja uważam, że powinniśmy się zabezpieczać w różnej formie właśnie security, jakichś technicznych zabezpieczeń.

00:03:50 [Mateusz Balcerek]
No właśnie, ale jeżeli liczba tych włamań rośnie, to jak możemy przedstawić profil takiego zwykłego włamywacza? Czy jest to osoba? Jak to się mówi, przypadek czyni złodzieja. Bardzo często są to włamania na tak zwaną klamkę, czyli kiedy złodzieje chodzą po prostu od klatki do klatki i sprawdzają kto. nie uważnie nie zamkną drzwi? Czy możemy mówić, że coraz jest więcej w cudzysłowie fachowców, czyli osób, które faktycznie znają się na tym fachu, potrafią ominąć te zabezpieczenia? Jak to wygląda z Twojej perspektywy?

00:04:20 [Artur Giwer]
To zależy, bo tak na dobrą sprawę w większości przypadków są to tak zwani sebiksy, którzy wpadają do mieszkania, do domu, kradną co się da, wybijają szybę, wyłamują drzwi i w ciągu tak na dobrą sprawę 3 do 5 minut już ich nie ma. I tak na dobrą sprawę Bardzo ciężko jest zapobiec tego typu włamaniom, ponieważ oni na nic nie patrzą, nie boją się i jedynym rozwiązaniem jest odpowiednia profilaktyka i sprawienie, żeby on po prostu zrezygnował z celu. Natomiast oni są pod kątem technicznym słabo przygotowani. Jeżeli byśmy rzeczywiście chcieli bardzo dobrze zabezpieczyć dom, oni prawdopodobnie mieliby Jest druga grupa, są to włamywacze, którzy są zawodowcami i tak na dobrą sprawę oni się przygotowują. To jest znaczna mniejszość, natomiast oni też nie wybierają sobie celu na zasadzie, ok, no to może tutaj. Oni obserwują przeważnie takie mieszkanie, obserwują właściciela takiego mieszkania. Często też mają bezpośredni kontakt z osobami, które gdzieś tam mieszkają, wiedzą co jest w środku i wiedzą tak na dobrą sprawę. jaki jest też system zabezpieczeń, po to, żeby móc go spróbować obejść. No i oni tak na dobrą sprawę potrafią w takim, powiedzmy, mieszkaniu czy obiekcie przebywać nawet i dzień, i dwa.

00:05:47 [Mateusz Balcerek]
No i to jest kwestia pewnie jakiejś recydywy. Posiedzi taki jeden, z drugim 5-6 lat i wróci do swojego fachu, w cudzysłowie. Ale mi się wydaje, że jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której powinniśmy porozmawiać. Jak wiesz, moją pracą robię to w ramach pisania recenzji na oceniamydeveloperów.pl jest recenzowanie, ocenianie nowych osiedli developerskich. Coraz częściej zwracam uwagę na to, że jeżeli są robione oszczędności, a wiadomo na materiałach i na ludziach się teraz oszczędza, to one dotykają właśnie bezpieczeństwa. Piję do tego, że przede wszystkim nowe, całkiem spore osiedla, nawet na 80 mieszkań, już nie mają przewidzianej recepcji dla ochrony. To po pierwsze. Po drugie, deweloperzy coraz częściej nie robią w standardzie już do oddania wspólnocie kamer, tylko zostawiają infrastrukturę w cudzysłowie, a w praktyce wiadomo, są to puste rury, którymi można przenieść kable. No i coraz częściej to myślę jest istotne pod kątem wandalizmu. Pojawiają się osiedla maksymalnie wciśnięte w działkę, gdzie nie ma tak naprawdę ogrodzenia i od ulicy już wystaje jakiś ładny kawałek kamienia. który zdobi ścianę. To myślę zachęca wandali. I co o tym sądzisz? Czy faktycznie taki sposób budowania, taki sposób planowania zabezpieczeń na przyszłość może mieć wpływ właśnie na to negatywne zjawisko?

00:07:07 [Artur Giwer]
Trzeba byłoby zacząć od tego, że tak na dobrą sprawę ochrona fizyczna według mnie nie do końca jest potrzebna na tego typu osiedlach, ponieważ tak na dobrą sprawę ten gentleman, on nic nie jest w stanie zrobić. Jedyne co, to może spróbować zaalarmować jakiś patroni. No i to jest tak na dobrą sprawę jedyne, co on może zrobić.

00:07:29 [Mateusz Balcerek]
Ale tu ci wejdę w słowo, dlatego że słyszałem taką opinię, że on oczywiście nie jest od tego, żeby coś robić. Tak jak powiedziałeś, może nacisnąć guzika, najczęściej śpi pewnie w nocy. Tylko on jest od tego, żeby wywołuje pewien efekt psychologiczny i odstrasza, jak to się mówi. Znaczy ludzie wiedzą, że ktoś jest 2-4 na dobę i na przykład nie pomalują sprejem, ale mówisz, że z Twojego doświadczenia jest właśnie inaczej.

00:07:51 [Artur Giwer]
Tak, znaczy to zależy, jeżeli jest osiedle tak zrobione, że rzeczywiście jest jakiś wysoki, nie wiem, żywopłot i jest przez jedną bramkę ktoś z ochrony, może i tak, natomiast w większości przypadków można tą osobę bardzo dobrze, mam nadzieję, że koledzy z ochrony fizycznej mnie nie zabiją za to, natomiast można spokojnie użyć kamery, można użyć detekcji ruchu. Co więcej, tak na dobrą sprawę sposobem na wandali jest ich odstraszanie. w ogóle złodziei. Tego, czego nie lubi złodziej i nie chce, to nie chce być zdemaskowany. Czyli w tym momencie, jeżeli my jesteśmy w stanie użyć dźwiękowego systemu ostrzegania i jakąś analitykę, która jest w kamerach, tak na dobrą sprawę myślę, że nawet taka osoba, która podejdzie do muru i zostanie wykryta przez na przykład stację, niezależną stację monitorowania, po prostu zwyczajnie może pójść w komunikat, że widzimy Cię, policja będzie za minutę i w tym momencie on już odstąpi od tego. ponieważ wie, że został zdemaskowany, nie będzie dalej próbował tego robić albo wybierze sobie inny obiekt. Więc pod tym kątem uważam, że ochrona fizyczna bardzo dobrze się sprawdza w godzinach 8-16, kiedy rzeczywiście mogą być na obiekcie, mogą komuś ewentualnie pomóc, mogą odebrać paczkę od kuriera. Więc natomiast taka osoba, tak na dobrą sprawę, jeżeli też jest dosyć duży obiekt, duże osiedle, no to No niby ona pójdzie na obchód, tak? No ale to ktoś, kto rzeczywiście ma jakieś złe zamiary, no to on bardzo dobrze będzie wiedział, tak? Jak on robi te obchody. A większość małolatów, którzy gdzieś biegają po osiedlu i niszą, no to tak na dobrą sprawę oni to mają w wielkim poważaniu.

00:09:28 [Mateusz Balcerek]
Rozumiem. No to w takim razie może przejdźmy też do tych wielkich osiedli. Ostatnio, o czym też oczywiście pisaliśmy na naszym portalu, powstaje ich coraz więcej. No, mamy boom w tym sektorze budowlanym. I może podpowiedz w takim razie deweloperom, jeśli nas oglądają, jak powinno być tak modelowo zabezpieczone osiedle. Nie mówimy oczywiście o jakichś zasiekach, o siedzibie ABW, tylko Podstawowo, z głową, z umiarem, ale też przy maksimum bezpieczeństwa.

00:09:55 [Artur Giwer]
Na początek to na pewno bym radził od razu montować czy budować infrastrukturę, jeśli chodzi o kablowanie, żeby jednak mimo wszystko tam odpowiednie okablowanie typu UTP piątej kategorii już było, tak żeby można było podłączyć kamery. Te kamery też powinny zostać rozsądnie ulokowane, tak żeby obejmować odpowiednie przestrzeń. Jednocześnie te kamery powinny mieć jakąś podstawową analitykę po to, żeby wyłapywać odpowiedni ruch, w szczególności w miejscach, które mogą być narażone właśnie na tego typu zagrożenia. Myślę też, że bardzo fajnym rozwiązaniem, już bardzo często stosowanym są wideodomofony, tak żeby móc też w jakiś sposób dać możliwość mieszkańcom, choćby nawet jeżeli przyjdzie jakiś kurier poprzez aplikację, mobilną, mogą sobie to zweryfikować, będąc na przykład na wakacjach. No i później w zależności od tego, jak rzeczywiście ci mieszkańcy chcieliby się strzec, można stosować też ochronę obwodową, tak zwaną peryferyjną, gdzie jesteśmy w stanie w momencie, kiedy zostanie, przeskoczy przez płot jakiś intruz, automatycznie jest wyzwalany alarm i jest na przykład nakierowany obraz kamery. Do tego wszystkiego, mówimy cały czas o całkiem ekonomicznych rozwiązaniach, to nie jest żadna technologia z NASA, można i powinno się dorzucić tak zwany też dźwiękowy system ostrzegania, czyli po prostu kamery mają bilateralną komunikację i jeżeli to wszystko zepniemy pod stację monitorowania, to w tym momencie, kiedy taki delikwet czy intrus gdzieś przeskoczy, wejdzie na teren, operator stacji monitorowania już widzi, co się dzieje, obserwuje go, jeżeli ten zaczyna robić coś głupiego. automatycznie może po prostu powiedzieć, ok, widzę, że coś głupiego chcesz zrobić, ochrona już jest w drodze, czy policja już jest w drodze. W tym momencie ta osoba automatycznie jest zniechęcona. Do tego dorzućmy czujki światła, żeby po prostu zapaliło się to, żeby się zrobiło widno, żeby on był widoczny. I tak na dobrą sprawę na złodzieju czapka gorem. Więc jeżeli taki delikwent wejdzie na osiedle, próbuje, coś zrobić i widzi, że został zdemaskowany albo, że jego intencje są dosyć czytelne. automatycznie stwierdzi, że odpuści. Nawet jeżeli dojdzie do jakiegoś włamania, nie wiem, do garażu, do samochodu i zostanie on zdemaskowany, on najprawdopodobniej zostawi ten swój cel i ucieknie w obawie o to, że zostanie przyłapany na gorącym uczynku, mimo że będzie zamaskowany w kapturze. Ja tutaj dodam jeszcze jedną rzecz, że tak na dobrą sprawę osoby myśląc, że montują sobie kamerę, to tak na dobrą sprawę są już bezpieczne. No nie, bo tak na dobrą sprawę złodziej bardzo dobrze wiesz, że ten monitoring będzie oglądany za kilka godzin albo nawet za kilka dni. Więc on tak na dobrą sprawę, jemu to jest wszystko jedno.

00:13:04 [Mateusz Balcerek]
Wystarczy zasłonić je twarzy, a czasami te kamery przemysłowe nawet twarzy nie złapią.

00:13:09 [Artur Giwer]
Tak, on sobie może siedzieć tam, nie wiem, w mieszkaniu gdziekolwiek, w jakimś magazynie, firmie. przez kilka godzin i nikt tak na dobrą sprawę o tym się nie dowie. Natomiast podłączenie już takiej kamery pod stację monitorowania i jednocześnie umożliwienie komunikacji zwrotnej powoduje, że w momencie, kiedy on to zrobi i usłyszy, że został zdemaskowany i za minutę będzie policja albo już jest w drodze, automatycznie on nawet nie ma czasu na to, żeby podjąć jakieś czynności, żeby tych rzeczy nakraść. Są też przypadki, gdzie tak na dobrą sprawę złodzieje potrafili siedzieć i 12, i 15 godzin.

00:13:43 [Mateusz Balcerek]
Mówimy o tych profesjonalistach, to mi myślę, że bardzo ważne jest w kontekście tego, o czym mówisz, przywrócenie takiej solidarności sąsiedzkiej, która trochę jednak w Polsce, mam wrażenie, zanika. W ostatnich latach coraz rzadziej znamy imię naszego sąsiada. Wiadomo, jak było w ustroju słusznie minionym, kiedy się pożyczało cukier, zostawiało się czasami dzieci, zwierzęta, a teraz to zanika. Zdarzają się takie historie nawet, że złodziej włamał się podczas wakacji, są uchylone drzwi, przez tydzień, prawda, nikt nie zareagował.

00:14:12 [Artur Giwer]
To się zdarza.

00:14:12 [Mateusz Balcerek]
Tutaj też warto uczulić wspólnoty mieszkańców.

00:14:15 [Artur Giwer]
To jest na pewno. Natomiast też z naszych obserwacji, nie prowadzimy statystyk, natomiast współpracując z wieloma wspólnotami i zarządcami nieruchomości widzimy jedną rzecz, że wiele kradzieży, w szczególności rowerów, bądź takich drobnych kradzieży na osiedlu, przeważnie jest realizowanych przez mieszkańców. Tak na dobrą sprawę rzadko się zdarza. żeby ktoś z Ursynowa pojechał na Żoliborz, żeby się włamać i ukraść rower z rowerowni. W większości przypadków jak nie ma kamer monitoringu i ten teren nie jest w jakiś sposób monitorowany, to przeważnie są sąsiedzi, albo osoby, które gdzieś z jakiegoś bliskiego okolicy. I kamery tutaj pod tym kątem świetnie się sprawdzają, jeśli chodzi właśnie o szczególności o kradzieży rowerów.

00:15:04 [Mateusz Balcerek]
Po prostu można rozpoznać taką osobę.

00:15:06 [Artur Giwer]
Nawet jak będzie zamaskowana, to widzimy w jakiej kurtce.

00:15:09 [Mateusz Balcerek]
Charakterystyczną fryzurę czasami.

00:15:11 [Artur Giwer]
Tak, więc tutaj to jest przydatne, jak i również bardzo przydatne jest w szczególności, jeśli chodzi o segregację śmieci.

00:15:17 [Mateusz Balcerek]
No to tą historią o złodziejach trochę mnie zainspirowałeś do zadania jednego już ostatnich pytań na naszym dzisiejszym spotkaniu. A mianowicie, z Twojego doświadczenia, jakie były najbardziej zuchwałe albo najzabawniejsze historie związane z włamaniem?

00:15:31 [Artur Giwer]
Jeśli chodzi o zuchwałę, to tak na dobrą sprawę był raz przypadek, kiedy złodzieje potrafili dostać się poprzez sieć komputerową do jednego z domów, wyłączyć całkowicie całą automatykę domową, podczas gdy spali właściciele i sobie swobodnie po prostu weszli i podczas gdy oni spali okradli. Nie wiem, czy to jest taka anegdota, są takie targi IWSEC w Londynie, targi bezpieczeństwa, największe targi security na świecie i tam ta kradzież była taka zuchwała, że w jednym z hoteli pięciogwiazdkowym złodzieje po prostu wpuścili gaz. usypiający i najzwyczajniej w świecie tych wszystkich speców od security z całego świata po prostu powchodzili do pokoju i ich okradli. Więc to jeśli chodzi o taką zuchwałą kradzież. Natomiast w większości przypadków są to jednak mimo wszystko kradzieże takie Dosyć proste, w sensie, że ktoś wchodzi, włamuje się, a 3 do 5 minut już go nie ma.

00:16:45 [Mateusz Balcerek]
No to myślę, że przesłanie naszej dzisiejszej rozmowy jest jasne. Wszystkim naszym widzom życzymy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa i jeszcze raz bezpieczeństwa. Uważajcie na siebie, ostrzegajcie swoich sąsiadów, jak widzicie jakąś nieciekawą postać. No i kupujcie też od takich deweloperów, którzy na bezpieczeństwie nie oszczędzają. Dziękuję bardzo, ja już się z Wami żegnam. Mateusz Balcerek, redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów. Jeszcze raz na koniec zachęcam Was do subskrypcji i do odwiedzenia naszego portalu. Do widzenia. Do widzenia.