Ogródki na nowych osiedlach – Co musisz wiedzieć? [WYWIAD]
Streszczenie:
W najnowszym odcinku „Przeglądu Nieruchomościowego” Mateusz Balcerek rozmawia z Weroniką Dadok, wydawczynią portalu Domek i Ogródek, o praktycznych problemach związanych z aranżacją zieleni na nowoczesnych osiedlach. Głównym tematem rozmowy są tzw. ogrody wewnętrzne zakładane nad płytami garażowymi. Konstrukcje te ograniczają możliwość sadzenia większych drzew ze względu na zbyt małą ilość ziemi oraz ryzyko uszkodzenia płyty przez korzenie. Weronika wskazuje jednak, że istnieją rośliny nadające się do takich przestrzeni – zarówno w pełnym słońcu (np. żagwin ogrodowy, trawy ozdobne), jak i w cieniu (fiołki, hosty, konwalie).
W rozmowie poruszono także temat tzw. nasypów ziemnych, które deweloperzy wykorzystują do stworzenia warunków dla większej roślinności. Choć umożliwiają one wzbogacenie zieleni, mogą też prowadzić do problemów z zacienieniem mieszkań parterowych lub zwiększonego ryzyka podtopień w razie złego odwodnienia. Balcerek i Dadok podkreślają więc, że konieczne jest konsultowanie takich rozwiązań z architektami i inżynierami.
Druga część rozmowy koncentruje się na pytaniu, czy zielone przestrzenie osiedlowe rzeczywiście są tak istotne w życiu mieszkańców. Weronika przekonuje, że pandemia COVID-19 wzmocniła potrzebę kontaktu z naturą – ludzie zaczęli doceniać możliwość wypoczynku wśród zieleni tuż przy domu. Tego typu przestrzenie poprawiają nie tylko samopoczucie, ale też jakość powietrza i bioróżnorodność. Balcerek zauważa jednak, że dbałość o ogrody osiedlowe nie powinna odciągać uwagi od potrzeby utrzymania zieleni publicznej, za którą odpowiadają władze miejskie.
W podsumowaniu rozmówcy podkreślają, że choć zabudowa miejska często wiąże się z wycinką drzew, należy wymagać od deweloperów i administracji odpowiedzialnego podejścia – zarówno w zachowaniu istniejącej zieleni, jak i tworzeniu nowych przestrzeni przyjaznych naturze. Zieleń to nie tylko estetyka, ale i warunek zdrowego funkcjonowania człowieka w zurbanizowanym środowisku.
Przeczytaj transkrypcję wideo:
00:00:06 [Mateusz Balcerek]
Witam Państwa w najnowszym odcinku Przeglądu Nieruchomościowego. Proszę Państwa, dzisiaj gość jest wyjątkowy. Pozwoliłem sobie zaprosić do naszego programu Weronikę, wydawczynię portalu Domek i Ogródek. Portalu, w którym możecie znaleźć bardzo wiele ciekawych rad dotyczących wystroju, czy też różnych trików. dotyczących utrzymania, prowadzenia domu i ogrodu. Pozwoliłem sobie zaprosić naszego gościa, który specjalizuje się w tematyce nie do końca pokrewnej z deweloperką, dlatego że dzisiaj będziemy mówić o bardzo praktycznym problemie, który występuje we współczesnym budownictwie mieszkaniowym, a mianowicie o płytach garażowych, które znajdują się bezpośrednio pod wewnętrznymi ogrodami nowych osiedli. Ale w czym ten problem tkwi? Problem polega na tym, że nad tymi płytami znajduje się 30, 50, 70, czasami więcej centymetrów ziemi. Taka ilość gruntów w zasadzie nie pozwala na zasadzenie większych drzew lub też jakiejkolwiek roślinności, która posiada bardzo bujne korzenie, bo po prostu korzenie te mogą rozsadzić całą konstrukcję płyty garażowej. Idzie po prostu do katastrofy budowlanej. Zaprosiłem Cię dzisiaj, Weroniko, dlatego że chcieliśmy porozmawiać. Wyobraźmy sobie, że wprowadzimy się do takiego budynku na takie osiedle. Wspólnota mieszkaniowa sobie zażyczy, że jednak tej roślinności powinno być trochę więcej. Co możemy z takim fantem zrobić? Jaką roślinność z niezbyt bujnymi korzeniami możemy zasadzić, żeby po prostu potem nie było problemu z tym dotykaniem korzeni do płyty garażowej?
00:02:04 [Weronika Dadok]
Przede wszystkim chciałam bardzo podziękować za zaproszenie. Tak jak już wcześniej wspomniałeś, niestety na powierzchni płyt garażowych nie jest możliwe to, aby zasadzić bujną, może nie tyle co roślinność, bo roślinność owszem, ale drzewa. A szkoda oczywiście, dlatego że jak naturze coś zabieramy, to wypadałoby jej to oddać, ponieważ jest to również nam niezbędne do funkcjonowania. jakie rośliny możemy na takowej płycie zasadzić. Świetnie na słońcu, jeżeli mamy w okolicy dużo słońca, sprawdzi się na przykład żagwin ogrodowy, goździki czy na przykład rozmaite trawy. To będą wszystkie rośliny, które nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego, bo nie będą miały dużej powierzchni do dyspozycji, żeby gdzieś tam te swoje korzenie Z kolei jeśli mamy do czynienia z miejscem zacienionym, bardzo dobrze sprawdzą się fiołki, konwalje majowe czy też hosty. W takich miejscach możemy pozwolić sobie również na zagospodarowanie terenu przy użyciu rozmaitych skrzyń, do których wsadzimy trochę większe krzewy. Jak na przykład tuję, oczywiście pamiętając o tym, że mimo wszystko nie mogą być to za ciężkie rośliny ani za ciężkie skrzynie. skrzynie czy też donice. Wobec tego najlepiej jest zastosować drewniane skrzynie czy też nawet plastikowe. Co jest bardzo ważne musimy również pamiętać o podlewaniu takich roślin. jak i również o tym, że niektóre z nich będą potrzebowały otuliny na zimę, żeby po prostu nam nie umarły. Także jeżeli już decydujemy się na taki krok, musimy przede wszystkim brać pod uwagę to, że trzeba będzie otoczyć je odpowiednią troską, ale też zasięgnąć rady architekta w związku z tym, czy to wyposażenie, które w tym miejscu postawimy nie będzie zainteresowane. ciężkie, czyli też niebezpieczne, bo musimy zadbać o to, żeby jednak nasz strop garażu się nie zawalił, także to jest bardzo ważne.
00:04:22 [Mateusz Balcerek]
Jeżeli mówimy o takich cięższych donicach, jak po prostu wielkich, wmurowywanych, kamiennych, to wiadomo, że tutaj w ogóle jest Potrzebna pewnie zgoda nadzoru budowlanego, natomiast jeżeli mówimy o jakichś drewnianych, porcelanowych, takich zwykłych natuje, to to nie będzie potrzebne. No i warto myślę jednak skorzystać z pomocy fachowca, bo warto pamiętać o tym, że możemy się po prostu przejechać. Dla przykładu niektóre gatunki jałowców, czy też żywopłoty, mimo że są to pozornie rośliny niewielkie, one tak naprawdę mają bujne korzenie, jak na przykład 30-40 letnie normalne drzewo, które występuje w polskich lasach. ale jest jeszcze inny sposób na poradzenie sobie z tym problemem i stosują go deweloperzy. Są to właśnie tak jak mówiłaś, budowane na osiedlach murowane właśnie miejsca na takie donice, takie większe, albo po prostu są to różnego rodzaju nasypy. czy ziemne, dzięki którym można postawić jakieś drzewo, które tych korzeni zbytwójnych nie ma, ale ono spokojnie może sobie tam dożyć bez przycinania kilkadziesiąt lat i nie będzie to problemu.
00:05:31 [Weronika Dadok]
Zastanawiam się nad tym, czy drzewo to nie jest trochę za dużo powiedziane, ponieważ oczywiście żaden dąb tam raczej nie stanie, bo będzie się, lekko mówiąc, czuł tam niekomfortowo. Możemy oczywiście zdecydować się na jakieś krzewy, biorąc pod uwagę to, że mimo, że są to nasypy i z naszego punktu widzenia widzimy dosyć sporą ilość ziemi, myślimy sobie, ok, tu może stanąć drzewo, no ale jednak nie zawsze, ponieważ mimo wszystko one też potrzebują w tej ziemi rodziny. rozłożyć swoje korzenie. Ponadto bardzo ciekawym jeszcze dodatkowym punktem, jeżeli chodzi o nasypy jest to, że mieszkańcy parterów będą mieli jednak cień. Oczywiście znajdą się też fanatycy cienia, jednakże większość myślę osób woli mieć gdzieś nasłonecznione trochę te miejsca, więc jakby zresztą jak wszystko ma swoje dwie strony medalu, nasypy sprawują, sprawdzą się i gdzieś tam pozwolą na zainwestowanie w dodatkową zieleń, ale dodatkowo mogą właśnie nam odebrać odrobinę słońca, więc.
00:06:40 [Mateusz Balcerek]
Dodajmy, że tu są jeszcze dwa problemy. Jeżeli mówimy o nasypach, to wszystko jest tak naprawdę zależne od tego, jak zostało zaprojektowane osiedle. Tak jak Ty wspomniałaś. Są po prostu osiedla większe, głównie są to tak zwane segmentowce, gdzie można je zrobić, a jeżeli mówimy o wysokim osiedlu złożonym z jednego budynku zamkniętego w podkówkę, to będzie to niezwykle ciężkie. Ewentualnie taki nasyp musi powstać gdzieś bliżej środka, czym po prostu uniemożliwi nastawianie innej infrastruktury, na przykład ławeczek czy placów zabaw. Ale jest też inny problem techniczny, z którym spotkałem się. wizytując podczas tworzenia jednego z odcinków naszych recenzji nieruchomości, mianowicie źle zrobiony nasyp w turnie, czy już po ukończeniu osiedla, może doprowadzić do tego, że w czasie deszczu po prostu całe osiedle, zwłaszcza niewielkich domków, zostanie zalane tak naprawdę, ponieważ podczas burzy ziemia ma ograniczoną zdolność wchłaniania wody, po prostu cała kora, całe to błoto spłynie. W skrajnych przypadkach, jeżeli to będzie naprawdę źle zaprojektowane, ludzie będą mogli chodzić po kostkach w wodzie kilka godzin po takiej burzy czy po takiej ulewie. Myślę, że to jest problem. Ale skoro już proszę Państwa zaprosiliśmy tutaj specjalistkę od ogrodów, dziennikarkę branżową z portalu Domyk i Ogródek, myślę, że warto by sobie w drugiej części naszego odcinka porozmawiać o tym, czy tak naprawdę Tak duże przywiązywanie wagi do ogrodów, do tych wewnętrznych ogrodów na osiedlach mieszkaniowych, dzisiaj czytamy o tym w mediach, że to jest duży problem, tym się ludzie bardzo ekscytują, czy to jest faktycznie takie istotne? No bo wyobraźmy sobie, jak oglądamy mieszkanie, to oczywiście, że chcielibyśmy, żeby tam była jakaś rzecz inna, żeby tam były jakieś ławeczki, żeby był jakiś plac zabaw, ale wprowadzamy się, pracujemy gdzieś w biurze powiedzmy. Standardowo jest to 6-7 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, prawda? Jak mieszkamy powiedzmy gdzieś na Gocławiu, a musimy dojechać do ścisłego centrum Warszawy. No i tak naprawdę myślę, że warto sobie zadać pytanie, ile czasu dziennie, czy nawet tygodniowo w przeliczeniu na godzinę my będziemy spędzać w takim ogrodzie, gdzie okej, jest trochę tych drzew, ale jest jedna ławeczka, niewielki plac zabaw i dacyt, jak to się mówi, prawda? Także czy twoim zdaniem to jest takie istotne?
00:09:01 [Weronika Dadok]
Mateuszu, moim zdaniem jest to istotne, ponieważ mimo wszystko ludzie gdzieś tam dążą do tego, aby wśród tej natury być. Oczywiście nie wspominając już o fakcie, że drzewa, krzewy. oraz trawniki poprawiają zdecydowanie jakość powietrza w okolicy. Tym bardziej zauważyłam też taką tendencję, może też o tym porozmawiamy, może się ze mną zgodzisz, że w związku z tym, z sytuacją, którą obecnie mamy, sytuacją związaną z koronawirusem, ludzie jednak częściej pracują zdalnie, a co za tym idzie, bardziej dbają o to, co się dzieje wokół nich, w ich miejscach. mieszkania, w co wliczają się też ogrody i roślinność, która tam jest. Uważam zatem, że w tym momencie takie miejsca też miejsca odpoczynku, oderwania trochę od miasta stają się coraz bardziej ważne. Oprócz oczywiście tego, że możemy hodować sobie we własnym ogrodzie jakieś zioła, które później wykorzystujemy, liczy się również aspekt wizualny. W ogrodzie możemy się zrelaksować, możemy fajnie spędzić czas z rodziną, czy nawet samemu. Więc moim zdaniem jest to niezwykle ważna przestrzeń, o którą też miło jest dbać.
00:10:30 [Mateusz Balcerek]
Tu się z Tobą jak najbardziej zgadzam, że warto dbać o tę przestrzeń. Widać zresztą tę różnicę między polskimi osiedlami, gdzie zwłaszcza tymi już kilkunastoletnimi, gdzie jest wiele niedoskonałości, gdzie jakieś kosze na śmieci stoją tam, gdzie nie powinny, a między takimi miejscami na przykład gdzieś w Niemczech Zachodnich, prawda? Mi bardziej chodziło o to, tutaj już proszę Państwa wkradło się takie moje budowlane zboczenie, żeby te ogrody nie przesłoniły nam na przykład całego stanu technicznego, nieruchomości albo innych wad, bo to jest oczywiście również istotne. Faktycznie pandemia spowodowała, że troszczymy się bardziej to, co jest wokół nas. Z drugiej jednak strony, czy ja mam trochę taką obawę, Jeżeli, tak jak mówisz, bardzo zwracamy uwagę na te nasze prywatne miejsca zamieszkania, wewnętrzne ogrody, to czy nie jest trochę tak, że ściągniemy odpowiedzialność zadbanie o te tereny zielone, o te nie ukrywajmy większe tereny zielone, jak parki, skwery. czy po prostu drzewa znajdujące się przy drodze z miejskich władz. Bo to przede wszystkim, wydaje mi się, one powinny dbać o to, żeby nie wydawać pozwoleń na budowę tam, gdzie może zostać zniszczona cenna roślinność i o zachowanie zielonej infrastruktury w mieście. Rozumiem Mateuszu Twój punkt widzenia, bo tutaj faktycznie już też, jak na początku wspomniałeś, wkroczyliśmy na aspekty związane z To jest trochę tak, przepraszam, że Ci przerwę, że zachwycamy się, że deweloper uratował dwie stare sosny na swojej działce budując dom, ale dookoła pod tą infrastrukturę ścięto 10 starych dębów, tak? Powiedzmy, o to mi chodziło.
00:12:10 [Weronika Dadok]
Tak, oczywiście jest to Jednocześnie niezwykle przykre, że musimy się tego starodrzewu pozbywać, ale skoro są ludzie, to też potrzebne są miejsca do zamieszkania, więc zawsze kiedy mimo wszystko będziemy chcieli mieszkać, tym bardziej bliżej centrum, tak jak też zauważyłeś, bliżej miejsc pracy, chociaż biorąc pod uwagę teraz jeszcze to, że coraz częściej pracujemy zdalnie, więc może te granice trochę będą się zacierać. Jest to przykre. aczkolwiek trzeba sobie jakoś z tym radzić, więc uważam, że lepiej, że jeżeli już tracimy te drzewa, to lepiej, że faktycznie w ich miejscu powstanie coś, co może jest nieco prowizoryczne i faktycznie, tak jak mówisz, może to wyglądać ładnie, ale mogą się też tym wiązać jakieś negatywne strony. Lepiej jest to czymś zastąpić, aczkolwiek jakie widzisz na przykład inne rozwiązanie, jeżeli już stawiamy jakieś budynki i musimy pozbyć się w tym momencie starych drzew dużych, to co możemy innego zrobić?
00:13:17 [Mateusz Balcerek]
Trzeba wymagać od dewelopera, żeby zachował lub stworzył jak najwięcej zieleń. Tu się z Tobą zgadzam. To może już podsumowując naszą dzisiejszą rozmowę, powiedzmy, bo wiem, że też przygotowała się do tego aspektu naszej rozmowy, dlaczego te drzewa w mieście, dlaczego ta roślinność w mieście jest taka istotna?
00:13:33 [Weronika Dadok]
Jest istotna, ponieważ drzewa, tak jak już też mówiłam, poprawiają zdecydowanie jakość powietrza, dbają o mikroklimat wokół nas i stanowią też na przykład miejsce do życia dla owadów czy dla pszczół, które są niezwykle dla nas wszystkich ważne. wpływają też pozytywnie na proces zmniejszania zanieczyszczeń w miastach i też wizualnie znacznie lepiej to wygląda w momencie, kiedy już wszyscy zamkniemy się w betonowych ścianach. Gdzieś tam może zniknąć wokół nas człowieczeństwo, oddalimy się od tej natury, co jest niezwykle przykre. Dlatego warto jest dbać i wyciągać mimo wszystko z tej betonowej dżungli to, co jest faktycznie prawdziwe i zielone wokół nas.
00:14:23 [Mateusz Balcerek]
Przede wszystkim myślę w dzisiejszych czasach globalnego ocieplenia najważniejsze jest to, że duża ilość roślinności w mieście, co jest w jakiś sposób udowadnione naukowo, pozwala walczyć z wyspami ciepła. Czyli jeżeli temperatura w tej części Mazowsza wynosi w upalne lato 30 stopni Celsjusza, to niestety tendencja jest taka, że gęsto zabudowanym, zabetonowanym miejscu, na przykład w Warszawie, ona wynosi 32 stopnie Celsjusza. Drzewa potrafią to, po prostu tą różnicę zniwelować.
00:14:53 [Weronika Dadok]
Zgadzam się. Podsumowując ten cały nasz wywód odnośnie tego, dlaczego tak ważna jest ta roślinność, myślę, że taką puentą może być to, że rośliny, drzewa po prostu pomagają nam oddychać, pomagają nam żyć, umożliwiają nam to. Więc Nie trzeba tutaj wiele tłumaczyć, tylko należy się po prostu otworzyć na to i zrozumieć i respektować to, co daje nam natura i przyroda.
00:15:22 [Mateusz Balcerek]
Zgadzam się z Weroniką. Nie trzeba tego tłumaczyć, a drzewa są po prostu potrzebne do życia naszymi gatunkami, bo nie jesteśmy cyborgami, proszę Państwa. I na tym myślę, warto zakończyć nasz dzisiejszy odcinek. Warto też, myślę, że takie przesłanie, zgodzisz się ze mną, Weronika, na koniec dzisiejszej rozmowy jest takie, że Warto naciskać na deweloperów, jak i na administrację lokalnych osiedli, tego rodzaju ciała, organy, żeby po prostu o tą roślinność dbać.
00:15:52 [Weronika Dadok]
Zdecydowanie. Dbać jednostkowo i dbać globalnie i pamiętać o tym, że jeśli coś zabieramy dla nas tak cennego, to warto to oddać. a jeszcze lepiej postarać się, żeby jak najmniej tego zabierać.
00:16:06 [Mateusz Balcerek]
I w ten sposób kończymy naszą rozmowę. Dziękujemy Wam, jeżeli wytrwaliście z nami do końca. Jeżeli podobała Wam się dzisiejsza rozmowa, pamiętajcie koniecznie, żeby zajrzeć na naszą stronę internetową www.oceniamydeveloperów.pl oraz zachęcamy do subskrybowania naszego kanału, żebyście byli na bieżąco z newsami nieruchomościowymi. Bardzo Państwu dziękuję. Mateusz Balcerek, redaktor naczelny oceniamydeveloperów.pl
00:16:30 [Weronika Dadok]
Dziękuję bardzo. Weronika Dadok, wydawczyni portalu Domek i Ogródek.