Wojna w Ukrainie. Pomoc mieszkaniowa dla uchodźców „Rząd robi za mało”
Streszczenie:
W rozmowie z Anną Dąbrowską, dziennikarką i specjalistką PR, poruszono dramatyczną sytuację uchodźców z Ukrainy oraz wyzwania związane z organizacją dla nich pomocy mieszkaniowej. Dąbrowska zaangażowała się oddolnie w udostępnianie lokali i koordynację zakwaterowania potrzebujących – początkowo wśród znajomych, a następnie poprzez szersze sieci kontaktów. Opisała poruszające historie uchodźców, m.in. matki z małą córeczką, która uciekła z Kijowa z jedną torbą, czy opiekunki, która przywiozła do Polski kilkanaścioro dzieci z sierocińca. To codzienne dramaty ludzi, którzy w jednej chwili stracili wszystko.
W obliczu tego kryzysu Polacy wykazali się ogromną solidarnością, jednak – jak zauważa Dąbrowska – zasoby mieszkaniowe zaczynają się kurczyć, a spontaniczna pomoc wymaga lepszej koordynacji. Samorządy, w tym Warszawa, zaczynają stopniowo wdrażać systemowe rozwiązania, jak wspólne bazy z fundacjami czy wizytacje lokali przez opiekę społeczną. Rządowe działania również powoli ruszają, choć – jak zaznacza gościni – wielu urzędników wciąż nie wie, jak postępować. Tymczasem skala migracji może rosnąć, a dotychczasowy entuzjazm społeczny z czasem osłabnie.
Dąbrowska podkreśliła, że pomoc powinna być mądra i celowana. Zamiast niepotrzebnych darów, lepiej odpowiadać na konkretne potrzeby, np. brak pościeli czy żywności, i korzystać ze sprawdzonych zbiórek finansowych. Pomóc można także czasem i wsparciem psychicznym. Na koniec rozmowy wyraziła obawę, czy państwo będzie gotowe na długofalowe działania pomocowe, szczególnie jeśli wojna się przedłuży. Jednocześnie rozmowa pełna była wiary w ludzi – zarówno tych, którzy pomagają, jak i tych, którzy mimo tragedii zachowują godność i chęć walki o swój kraj.
Przeczytaj transkrypcję wideo:
00:00:06 [Mateusz Balcerek]
Witam Was na kanale OceniamyDeveloperówTV. Z tej strony Mateusz Balcerek, redaktor naczelny OceniamyDeveloperów. Proszę Was o subskrypcję, chociaż temat, o którym dzisiaj będziemy mówić jest poważny. Nagrywamy go oczywiście w związku z tragiczną sytuacją na Ukrainie, z bandyckim napadem putinowskiej Rosji na ten kraj. No i chciałbym dzisiaj z moim gościem, którym jest.
00:00:38 [Anna Dąbrowska]
Dzień dobry Państwu, Anna Dąbrowska.
00:00:42 [Mateusz Balcerek]
Opowiedzieć trochę o pomocy mieszkaniowej dla naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, dla Ukrajinek i Ukraińców. Wiemy, że Ania się w to zaangażowała. No właśnie, może na początku opowiedz naszym widzom, jak to jest, że z dziennikarki, teraz specjalistki od PR-u, że trzeba się zajmować czymś pięknym, pomocy ludziom, którzy tego potrzebują, którzy nierzadko stracili wszystko.
00:01:03 [Anna Dąbrowska]
Oczywiście jak zwykle przez przypadek, ponieważ mam kolegę, który jest jednocześnie Polakiem i Ukraińcem i odezwałam się do niego od razu, jak się okazało, półtora tygodnia temu, że coś może się wydarzyć, że ewentualnie służę mieszkaniem i mogę kogoś ugościć. I oczywiście potrzeba od razu była szybko, więc przyjechała do mnie rodzina. młodzi państwo z małą córeczką, a potem to już poszło, ponieważ oni ściągają znajomych, znajomi znajomych, znajomi znajomych i w związku z tym od tygodnia się w zasadzie zajmuje koordynacją osób, które mają mieszkania z uchodźcami albo osób, które są w stanie udostępnić pokoje tranzytowe czy jakieś mieszkania takie tranzytowe, a właśnie też z uchodźcami. ponieważ nasze państwo troszeczkę zaspało albo była po prostu potrzeba szybciej, żeby się oddolnie zorganizować, to najpierw żeśmy od czwartku zaczęli działać sami i teraz już powoli państwo też przejmuje wiele funkcji właśnie związanych z mieszkaniami.
00:02:12 [Mateusz Balcerek]
O reakcji naszego państwa i samorządów jeszcze sobie trochę porozmawiamy, ale myślę, że warto by naszym widzom nakreślić, jak dramatyczna sytuacja jest na Ukrainie. Wszyscy pewnie to widzicie. Widać niestety urywki z tej tragicznej wojny w internecie czy w telewizji. Z jakimi dramatycznymi historiami tych ludzi, którym pomogłaś znaleźć mieszkanie, się spotkałaś? Czy możesz coś opowiedzieć naszym widzom?
00:02:41 [Anna Dąbrowska]
Mogę, bo tych historii od kilku dni mam bardzo dużo i mam nadzieję, że mi się uda nie rozpłakać. Przykład państwa, którzy byli u mnie. Córeczka trzyletnia, po prostu maleństwo. Jak się zaczęły lecieć bomby na Kijów, to ona po prostu wzięła, jeszcze mi pokazywała, bo wszystko się odbywa na migi, wzięła dziecko pod pachę, paszport, torebka i wsiadła do jakiegoś pierwszego z autokarów takich podstawianych, ucieczkowych. Mąż cudem był akurat od niedawna chyba w Norwegii w pracy, więc on został po dobrej stronie granicy i on jechał w tym czasie z Norwegii. No i przyjechali do mnie z jedną małą torebką na zakupy.
00:03:24 [Mateusz Balcerek]
Czyli krótko mówiąc, ci ludzie stracili wszystko, dlatego to pomoc dla nich jest taka ważna.
00:03:30 [Anna Dąbrowska]
Wszystko stracili i tak mieli dużo szczęścia tak naprawdę, że on był po dobrej stronie granicy, bo w tej chwili to już są w zasadzie same kobiety z dziećmi. Wczoraj słyszałam historię, też do mnie dotarła, bo szukaliśmy, jak ktoś zadzwonił, że jedzie sierociniec, to znaczy opiekunka z kilkanaściorgiem dzieci. w wieku od 3 do 12 lat, więc proszę sobie wyobrazić, jaka to jest historia za tym stoi.
00:03:55 [Mateusz Balcerek]
Aż się boję tego wyobrażać, prawdę mówiąc. Przejdźmy może zatem do tych zasobów, które możemy zaoferować uchodźcom. Jak wygląda teraz sytuacja z mieszkaniami? Czy jeszcze jest tak, przy tym ogromnym i pozytywnym zmobilizowaniu naszych rodaków, Polaków, że jeszcze tych ludzi można umieszczać w godnych warunkach?
00:04:18 [Anna Dąbrowska]
No więc zaczęłam mieć ostatnio wątpliwości, ponieważ jeszcze tydzień temu w zasadzie tam każdy mówił, że ma albo mieszkanie na wynajem, albo kawalerkę po babci, która stoi pusta i po prostu ją trzeba opróżnić i wynająć. To teraz już w tej mojej bańce i wśród znajomych już nie jest tak prosto i szukamy coraz dalej, coraz dalej, coraz dalej w tym stopniu znajomości, żeby może coś udostępnić. Natomiast ja podejrzewam, że mieszkania to nam się szybko zaraz skończą. I w zasadzie dopiero teraz się w to włączyło państwo, które też będzie zarządzać tym rynkiem mieszkaniowym. I oni mają najpełniejszą wiedzę, natomiast mieszkania, brzydko mówiąc, schodzą w ciągu 15 minut po prostu.
00:05:02 [Mateusz Balcerek]
A jak wygląda działalność miasta stołecznego Warszawy? Na tym mieście się koncentrujemy. Słyszałem, że ono współpracuje z fundacjami, ale tych miejsc, z tego co widziałem, Też nie było zbyt wiele jak na dwumilionową metropolię. Czy możesz powiedzieć, jak to wygląda?
00:05:17 [Anna Dąbrowska]
Mogę powiedzieć, jak to wygląda z mojej perspektywy. Ja mieszkam na Bielanach i to jest dzielnica, która jest dosyć zorganizowana. Od razu w czwartek lub w piątek pokazała się na stronie baza danych, do której się można było wpisywać, czy mogę udostępnić mieszkanie puste, czy mogę udostępnić pokój tranzytowy taki, żeby po prostu kogoś przygarnąć na chwilę, na jakiś czas itd. I równocześnie fundacje właśnie różne zaczęły robić, na przykład Dom Ukraiński, podobne bazy, więc też zrobił się przez chwilę bałagan prawdopodobnie. Ale dzisiaj była u mnie rano pani z opieki społecznej, żeby sprawdzić, czy ten mój pokój, który ja mogę udostępnić, jest okej, żeby ze mną chwilę porozmawiać. Podpisaliśmy dokumenty. Ja się zgodziłam, bo można bardzo dużo różnych opcji wybrać, czyli na tydzień, czy na miesiąc, czy na dłużej, z psem, czy ze zwierzęta, tak czy nie i tak dalej, czy mieszkanie, czy nie mieszkanie. I ta pani mówiła, że oni zaczynają powoli z tymi fundacjami pracować, ponieważ godzinę później zadzwoniono do mnie z fundacji właśnie. Ja powiedziałam, że chyba oni już mają jakąś bazę wspólną z miastem, oni też nic nie wiedzieli, więc pewnie ten chaos jeszcze chwilę potrwa.
00:06:34 [Mateusz Balcerek]
Mówiłaś, że rząd obudził się w ostatniej chwili. Teraz przejdźmy do tych władz centralnych, a że teraz zaczął coś koordynować. A czy tutaj ze strony państwa są jakieś zasoby mieszkaniowe?
00:06:45 [Anna Dąbrowska]
Nic mi o tym nie wiadomo. Mówiąc państwo, miałam na myśli Warszawę. Warszawę, czyli samorząd właśnie. Natomiast działalność państwa, z tego co wiem, ponieważ bardzo dużo moich znajomych była w którymś momencie na granicy albo cały czas tam jeździ i pomaga, w zasadzie dopiero w okolicy weekendu pojawił się zorganizowany transport tam. Natomiast jeżeli chodzi o mieszkania, to nic mi nie wiadomo, ale może dlatego, że po prostu nie mam wiedzy. Ale na przykład urzędy, ponieważ też dziś załatwialiśmy coś w urzędzie, oni w ogóle jeszcze nic nie wiedzą i jest jakiś bałagan i się dopiero szkolą. Więc myślę, że chwilę potrwa.
00:07:24 [Mateusz Balcerek]
Jeżeli politycy nas oglądają, to mamy nadzieję, że ta wypowiedź też ich zmotywuje do tego, żeby działać trochę szybciej, bo Według danych, które zaobserwowałem, na pół godziny przed rozpoczęciem tej rozmowy granice Polski przekroczyły już nawet 590 tysięcy osób, a łącznie z Ukrainy uciekło 880 tysięcy. Tymczasem Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że nawet od 2 do 2,5 miliona osób może uciec, a jeżeli Putin będzie działał tak jak do teraz działa, to te liczby pewnie będą niestety szły w górę. ogromna dobroć ludzi, tak jak powiedziałaś. Ty jesteś tego przykładem. Poświęciłaś pewnie część swojej pracy zawodowej, żeby pomagać tym ludziom. Też pozytywne przykłady płyną znad granicy, bo tam właściciele tych różnych hoteli, hosteli, magazynów po prostu nie chcą brać teraz pieniędzy. W całej Polsce. Tak, wpuszczają ludzi, żeby tam znaleźli suchy i ciepły kąt i coś do jedzenia. Natomiast jak zwykli Polacy, którzy nie mogą udostępnić mieszkania uchodźcom, mogą im teraz pomóc. Co jest takie najpotrzebniejsze? Bo już do nas docierają doniesienia, że dużo jest takiej pomocy na zasadzie pary w gwizdek. Widać, że już sporo żywności marnuje się na granicy, że jest za dużo różnego rodzaju ubrań.
00:08:41 [Anna Dąbrowska]
No więc właśnie przede wszystkim jak chcemy pomóc, to pomagajmy z sensem, ponieważ potrzeby się zmieniają z dnia na dzień. Na początku były potrzebne ubrania. W tej chwili niestety jest tak, że ludzie bardzo często robią sobie porządki w szafie z pomocą i moi przyjaciele w PCK, którzy tam koordynują pracę, mówią, że nic innego nie robią, tylko segregują śmieci zamiast pomagać. Pierwszy krok, który chcemy zrobić, to się zastanówmy, co my w ogóle możemy zrobić, bo może tak naprawdę jedyne, co możemy zrobić, to wspierać psychicznie albo zrobić coś innego. Każdy ma inne możliwości. Po drugie, jeżeli mamy na przykład tylko pieniądze, nie mamy czasu żadnego, bo tu mnóstwo jest takich osób. Można po pierwsze wpłacać, i teraz uwaga na zbiórki sprawdzone, bo pełno jest w tej chwili różnych jakichś dziwnych zbiórek.
00:09:33 [Mateusz Balcerek]
Tutaj przepraszam, wejdę Ci w słowo, bo to jest ważna informacja dla naszych czytelników. Media Głównego Nurtu już zorganizowały wspólnie listę naszych zbiórek, także jeżeli chcielibyście pomóc, to ona będzie udostępniona w opisie tego filmiku. Także zachęcam Was do przejrzenia, bo nawet 10 czy 50 złotych robi tu różnicę. Jeżeli milion osób by wpłaciło taką kwotę. To już jest naprawdę ogromna pomoc.
00:09:54 [Anna Dąbrowska]
Tak jest. Druga prośba to jest, żeby nie pomagać w ciemno. To znaczy najlepsza teraz jest pomoc celowana. Czyli jeżeli ja dziś na przykład potrzebowaliśmy na gwałt pościeli, bo gdzieś wprowadzała się nowa rodzina, to wtedy ogłaszamy, że potrzebujemy pościeli. Ktoś się zgłasza, że ta pościel, ale nie publicznie i nie z podaniem broń Boże numeru telefonu. Tylko wśród znajomych, bo do końca życia będziecie po prostu Państwo odbierali pościel pod drzwiami już na zawsze.
00:10:27 [Mateusz Balcerek]
To pokazuje z jednej strony, że ta pomoc jest zorganizowana, a z drugiej strony, że naprawdę jest wiele chętnych ludzi pomagać. Myślę, że na koniec zadałbym Ci takie pytanie na przyszłość. Chociaż nie wiem, czy będziesz potrafiła na nie odpowiedzieć. Czy nasze państwo, po tym co teraz zauważyłaś, będzie gotowe do takiej pomocy systemowej, jeśli nie daj Boże Rosja zajmie Ukrainę za rok, za dwa lata, kiedy ten entuzjazm pomocowy w Polakach trochę zgaśnie?
00:10:58 [Anna Dąbrowska]
No zgaśnie entuzjazm, skończą się mieszkania, tak jak mówisz, a uchodźcy będą dalej napływać i dla nich trzeba będzie organizować jakieś miejsca, obozy czy coś takiego. Ja nie wiem, czy to jest już robione, ale to już teraz jest ten moment. I druga rzecz, bardzo odczuję to naszynek pracy, bo na przykład w budowlance przecież bardzo dużo jest pracowników ukraińskich, młodych facetów, którzy właśnie wyjeżdżają na wojnę.
00:11:22 [Mateusz Balcerek]
To jest, to prawda, to też w niesamowity sposób świadczy o tym narodzie. Do nas napływa Już ponad pół miliona osób, ale tak naprawdę młodzi Ukraińcy chcą wracać bronić swojego kraju. To jest coś tak z jednej strony romantycznego, a z drugiej strony przykrego, że trzeba taką decyzję podejmować. Dziękuję, że mi to powiedziałaś, bo mi się już trochę głos załamał w tym momencie. No cóż, myślę, że wspólnie zachęcamy oczywiście naszych widzów do pomocy. Powtórzymy to po raz czwarty już w dzisiejszym programie specjalnym, ale myślę, że warto. No a życzymy też oczywiście, żeby strona ukraińska była w stanie zażegnać to zagrożenie i przygonić Putina ze swoich ziem. Myślę, że się na mnie, nasi widzowie nie obrażą, jak na koniec programu powiem Sława Ukrainie. Dziękujemy bardzo. A naszym widzom życzymy miłego wieczoru i zachęcamy do subskrypcji naszego kanału, do odwiedzenia portalu. Zapewniam Was, że newsy mieszkaniowe dotyczące bieżącej, w zasadzie w kontekście bieżącej sytuacji na Ukrainie, w Ukrainie będą się na naszym portalu pojawiać. Do zobaczenia.
00:12:31 [Anna Dąbrowska]
Dziękuję bardzo.