Nieruchomości będą droższe. Rekordowe ceny materiałów budowlanych

Kradzieże na budowach

To jeden z czynników, które w największym stopniu wpływają na galopujące ceny mieszkań. Rekordowe ceny materiałów budowlanych powodują zatkanie i drożyznę na rynku nieruchomości. Podwyżka komponentów niezbędnych do wykończenia budynków wyniosła nawet około 100 proc. w skali roku. Główny powód? Pandemia, która zastopowała produkcję i zablokowała łańcuchy dostaw.

Najszybciej rośnie cena styropianu. Z informacji portalu Oceniamydeweloperow.pl wynika, że styropian, w skali roku, podrożał o ponad 100 proc. Bywały też okresy, w których ten składnik budów drożał o kilkadziesiąt procent z miesiąca na miesiąc. Dodajmy, że są to mocno uśrednione ceny. Z powodu braku tego tworzywa na rynku, niektórzy hurtownicy jeszcze bardziej je podwyższyli. Jak zmieniały się ceny innych niezbędnych materiałów budowlanych?

– W ciągu kilku miesięcy wyroby stalowe podrożały o wyroby stalowe podrożały o 50–200 proc., rury z tworzyw sztucznych o 100 proc., asfalt i kable o 30–40 proc. – wyliczył cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB).

Rekordowe ceny materiałów budowlanych. Najnowszy raport

Z informacji portalu Bankier.pl wynika, że podwyżki innych popularnych materiałów budowlanych wyniosły od kliku do kilkudziesięciu procent w skali roku.

Wzrost cen materiałów budowlanych. Źródło: Raport Grupy PSB/Bankier.pl

„Zgodnie z zawartymi w raporcie Grupy PSB danymi, najmocniej względem czerwca 2020 r. – o 40 proc. – wzrosły ceny płyt OSB, co jest efektem bardzo wysokich cen drewna na światowych rynkach. Materiały z grupy „izolacje termiczne” podrożały w tym czasie o 17,5 proc., dachy i rynny o 12,8 proc., a instalacje grzewcze o 10,6 proc.” – podaje Bankier.pl

Warto zaznaczyć, że prawdopodobnie mamy do czynienia z najwyższymi podwyżkami cen po 1989 roku. Nigdy w historii III RP materiały budowlane nie drożały o ponad 100 proc. w skali paru miesięcy.

Drogie materiały budowlane. Jak zareaguje rynek nieruchomości?

Rekordowe ceny materiałów budowlanych oznaczają, że nieruchomości będą jeszcze droższe. już teraz potencjalni kupcy borykają się z rekordową drożyzną. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Eksperci są jednak pewni, że wzrost cen mieszkań i domów jest nieunikniony.

– Dostajemy coraz więcej sygnałów od naszych firm członkowskich o stale rosnących cenach materiałów z sektora budowlanego. Mamy również problem z dostępnością styropianu – mówi cytowany przez Bankier.pl Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Oczywiście wpłynie to na wzrost cen mieszkań w niedalekiej przyszłości – dodaje ekspert.

Rekordowe ceny materiałów budowlanych to nie wszystko. Są też inne czynniki, które wpływają na wzrost cen nieruchomości. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]

Zobacz też: Redaktor Naczelny Oceniamy Deweloperów o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.