Odbiór mieszkania od dewelopera [PORADNIK]

Odbiór mieszkania od dewelopera co dalej
Materiały własne

To jedna z najbardziej ekscytujących chwil w życiu. Kiedy już kupimy mieszkanie z rynku pierwotnego – nadejdzie ten moment, w którym trzeba będzie odebrać lokal od inwestora. Podczas emocji z tym związanych łatwo można zapomnieć o zachowaniu czujności. A jest ona niezbędna, jeśli nie chcemy przejąć lokalu z ukrytymi wadami. W tym poradniku podpowiadamy jak samodzielnie przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera. Zapraszamy do lektury.

Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera to nie lada wyzwanie. Nie każdy przecież specjalizuje się w budowlance. Dlatego zespół Oceniamy Deweloperów przygotował poniższy poradnik. Pamiętaj jednak, że jeśli masz możliwość to warto skorzystać z pomocy fachowców. Już za kilkaset złotych można nająć specjalistyczną ekipę, która profesjonalnie wykona odbiór w Twojej obecności. [ZOBACZ NAJLEPSZĄ OFERTĘ TUTAJ]

Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Należy dokładnie obejrzeć całe mieszkanie wraz z ewentualnymi balkonami/tarasami. Są jednak etapy odbioru, na które eksperci zwracają szczególną uwagę. Niedopatrzenie przy odbiorze tych elementów może nas narazić na olbrzymie koszty. Niektóre punkty na naszej liście mogą Cię zaskoczyć:

  • Sprawdź powierzchnię mieszkania – powierzchnia mieszkania jest głównym czynnikiem, który wpływa na cenę. Może się zdarzyć, że jest ona zawyżona przez dewelopera. Nie możesz tego przegapić! W przeciwnym wypadku, grozi Ci długoletni spór sądowy z inwestorem. Źle wyliczona powierzchnia lokalu jest wystarczającym powodem do zerwania umowy.
  • Ściany i sufity powinny być proste – Ściany powinny być równe. Podczas odbioru mieszkania należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – powinny być proste oraz mieć równo rozłożony tynk (bez zgrubień, purchli i wybrzuszeń). „Opukanie” ścian jest ważne, sprawdzimy w ten sposób, czy nie mamy do czynienia z „głuchymi tynkami”. Pamiętaj też o sprawdzeniu suchości ścian i sufitów (zwłaszcza, jeśli kupiłeś lokal na ostatnim piętrze).
  • Podłogi muszą być równe – Źle zrobione szlichty podłogowe uniemożliwią właściwy montaż posadzki/paneli. To jedna z najważniejszych części odbioru mieszkania.
  • Okna i drzwi powinny być dobrze zamontowane, szczelne i nie uszkodzone – To podpunkt, o którym laicy z dziedziny budowlanki często zapominają. To błąd! Wady wyjdą już po kilku miesiącach od wprowadzenia się do lokalu i będziesz musiał słono zapłacić za poprawki. Pamiętaj też, że deweloper ma obowiązek przekazać Ci te elementy w stanie NIENARUSZONYM. Każda maleńka usterka (np. zdarcie farby na ramie okiennej) nadaje się do zgłoszenia.
  • Sprawdźmy wentylację – w czasie odbioru mieszkania sprawdź, czy piony wentylacyjne są poprowadzone zgodnie z planami. Sprawdź też czy wentylacja działa.
  • Sprawdź działanie instalacji elektrycznej – Od dewelopera powinieneś otrzymać protokół pomiaru izolacji elektrycznej. Warto jednak poświęcić trochę czasu na sprawdzenie tych instalacji samemu. Możesz użyć w tym celu specjalnego miernika. Warto też sprawdzić podłączenia instalacji pod światłowód i telewizję naziemną.
  • Podłączenia pod instalacje wodne – bardzo ważny punkt tego zestawienia. Sprawdź wykonanie elementów, które mają doprowadzać wodę w łazienkach i kuchni. Czasami bywają one uszkodzone. W skrajnych przypadkach deweloper „zapomniał o ich właściwym zamontowaniu! [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]
  • Sprawdź wykonanie balkonów/loggii – Z naszego doświadczenia wynika, że jest to najczęściej zaniedbany fragment mieszkania przez dewelopera. Dlatego warto mu się uważnie przyjrzeć. Najczęstsze grzechy wykonawców w tych częściach lokali to: niechlujnie ułożone płytki, wadliwe podłączenie elektryki i źle zaprojektowane odpływy wody. Na balkonach zdarzają się też ciężkie zabrudzenia klejem lub farbą. Sprawdźmy też czy nie ma rdzy na balustradach.
Właściwie przeprowadzany odbiór może potrwać nawet kilka godzin

Samodzielnie odbierasz mieszkanie? Te przedmioty powinieneś mieć ze sobą:

Omówiliśmy już najważniejsze punkty odbioru mieszkania. Teraz pytanie, jak to zrobić samodzielnie? Jeśli chcesz samemu wykonać odbiór mieszkania od dewelopera będziesz potrzebował kilku przedmiotów. Ich zakup nie powinien Cię puścić z torbami:

  • Miarkę lub dalmierz laserowy: pozwolą Ci wymierzyć powierzchnię mieszkania (pamiętaj, że często w umowie jest zapis o tolerancji 2%, niemniej każde odstępstwo daje prawo odstąpienia od umowy)
  • Ekierkę lub kątownik: przy ich pomocy sprawdzisz pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku (kąty powinny być proste, a ściany pozbawione wybrzuszeń czy zgrubień)
  • Poziomicę: umożliwi sprawdzenie pionów
  • Multimetr, którym przeprowadzisz test instalacji elektrycznej. Wystarczy najtańszy za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.
  • Małą kulkę lub piłkę: pozwolą na sprawdzenie czy podłogi w mieszkaniu są równe oraz czy powierzchnia balkonu i parapetów posiada odpowiedni spadek (umożliwiający odprowadzanie wody)
  • Szmatkę: koniecznie przetrzyj okna i drzwi, aby sprawdzić czy nie ma ewentualnych rys, nierówności czy innych uszkodzeń
  • Zapalniczkę: przykładając płomień w pobliżu kratki wentylacyjnej sprawdź czy płomień wychyla się w prawidłowym kierunku

Zobacz też: Planujesz zamieszkać w takiej lokalizacji? To błąd! [CZYTAJ TUTAJ]

Odbiór mieszkania od dewelopera. Protokół odbioru

Co do zasady wymienia się dwa rodzaje protokołów – jeden to protokół odbioru technicznego, w którym musi znaleźć się ocena stanu technicznego lokalu oraz informacje o ewentualnych wadach. Drugi papier to protokół zdawczo-odbiorczy ze stanem liczników i liczbą przekazywanych kluczy. Oba dokumenty mają moc wiążącą, więc musisz być pewny tego, co podpisujesz.

Pamiętaj, że w momencie odbioru lokalu otrzymujesz nie tylko klucze do mieszkania, ale i wszystkich skrzynek z licznikami, bezpiecznikami, jak i klucze do skrzynki pocztowej, garażu, piwnicy, komórki lokatorskiej – ogólnie wszystkich pomieszczeń, które zakupiłeś wraz z mieszkaniem. Dodatkowo od wykonawcy powinieneś dostać protokół pomiaru izolacji elektrycznej – tłumaczą architekci z firmy Perfect Space.

Eksperci ostrzegają: Uważaj na sztuczki deweloperów!

Zdarza się, że deweloperzy stosują niezgodne z przepisami procedury. Dla przykładu – wprowadzają do umowy zapis, że odbiór może odbyć bez obecności osoby kupującej, jeżeli ta nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie (to działanie niezgodne z przepisami prawa), lub – że deweloper będzie usuwał tylko te usterki, które zostały wykryte podczas odbioru i znalazły się w protokole (tymczasem formalnie przysługuje Ci 5-letni okres rękojmi za wykryte w mieszkaniu wady) – wyjaśniają nam eksperci z Perfect Space.

Zobacz też: Największe grzechy deweloperów [CZYTAJ TUTAJ]

Odbiór mieszkania od dewelopera. Zgłaszamy poprawki i co dalej?

Wyobraźmy sobie, że odebraliśmy lokal zgłaszając kilka drobniejszych poprawek takich jak np. porysowane okna. Zgłaszamy poprawki deweloperowi i… co dalej? Dobrze ustalić z deweloperem ostateczny termin poprawy usterek i mieć to na piśmie. W przeciwnym razie możemy się narazić na nerwy i koszty związane z przeciągającym się odebraniem poprawek. Zespół Oceniamy Deweloperów wie z doświadczenia, że to właśnie sytuacje PO odbiorze mieszkania od dewelopera bywają najbardziej konfliktogenne. Podpisanie umowy o terminie poprawy usterek da nam narzędzie do skutecznego egzekwowania naszych praw.

Zobacz też: Planujesz remont lub budowę? Uważaj na złodziei! [CZYTAJ TUTAJ]

Materiał wykonano przy współpracy z firPerfect Space

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

1 komentarz

  1. Pingback:Drożyzna na rynku budowlanym. Co zrobi rząd? - Oceniamy Deweloperów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *