Powstanie 120-metrowy wieżowiec przy Placu Grzybowskim? Ghelamco złożyło wniosek

Wieżowiec przy Placu Grzybowskim
Wieżowiec przy Placu Grzybowskim

Wygląda na to, że kończy się telenowela z zabudową terenu po Teatrze Żydowskim w centrum Warszawy. Ghelamco złożyło wniosek o pozwolenia na budowę 120-metrowego wieżowca przy Placu Grzybowskim.

15 grudnia 2021 roku Ghelamco złożyło wniosek o pozwolenie na budowę „zespołu budynków biurowo-usługowo-handlowych z funkcja teatru wraz z garażami, wjazdem i towarzyszącą infrastrukturą” przy placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie. Chodzi o działkę po wyburzonej siedzibie Teatru Żydowskiego – dowiedział się portal Investmap.pl. Przypomnijmy, że plany nowego budynku istnieją już od kilku lat. Rozpoczęcie budowy blokowała jednak okoliczna wspólnota mieszkaniowa.

Zobacz też: Buduje się w Warszawie! ZOBACZ nowe inwestycje [KLIKNIJ TUTAJ]

Nowy wieżowiec przy placu Grzybowskim. Szczegóły projektu

Inwestor na razie milczy i nie zdradza szczegółów projektu. Wiemy jednak, że na wspomnianej działce warszawski ratusz wyraził zgodę na budowę 120-metrowej wieży. Początkowo deweloper planował postawić tam 140-metrowy wieżowiec przy Placu Grzybowskim. Dlatego nie wiemy, jak będzie wyglądał ostateczny projekt i czy wizualizacje sprzed kilku lat są aktualne. A co będzie mieścić się w wieżowcu?

„Inwestycja realizowana będzie zostanie przez firmę Ghelamco, właściciela nieruchomości, który został wybrany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ) na inwestora strategicznego. W ramach inwestycji przy placu Grzybowskim powstanie nowa siedziba TSKŻ, Centrum Edukacji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz przestrzeń biurowo-usługowa. 

Zgodnie z intencjami władz TKSŻ, w nowej siedzibie ma się znaleźć miejsce, które pozwoli pielęgnować pamięć o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W nowym Centrum Edukacyjnym mają być organizowane spotkania, wykłady, wystawy, debaty i warsztaty z wycieczkami z całego świata oraz planuje się realizację projektów dokumentalnych. Porozumienie zawarte z fundacją From the Depths zakłada również utworzenie centrum wolontariatu dla Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.” – czytamy na Investmap.pl

firma Ghelamco Poland w 2015 sfinalizowała zakup gruntu od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i stała się właścicielem obiektu przy pl. Grzybowskim. Teatr Żydowski nie był objęty ochroną zabytków co umożliwiło rozbiórkę. Zachowano jednak mozaiki, które mają zostać wkomponowane w nową zabudowę.

Zobacz też: Wieżowce w Warszawie. Zobacz nowe wiadomości na Oceniamy Deweloperów [KLIKNIJ TUTAJ]

Ghelamco. Co wiemy o tym deweloperze?

Ghelamco to międzynarodowy deweloper, który rozwija swoją działalność również w Polsce. Działa w kilku miastach na terenie naszego kraju. Inwestor specjalizuje się w tworzeniu zarówno zabudowań mieszkaniowych jak i biurowych. Najbardziej znane projekty Ghelamco to: The Bridge, Warsaw Unit, Warsaw Spire, The Warsaw Hub i Marynarska Business Park. Deweloper wybudował też parterowe centrum handlowo-usługowe przy placu Vogla na warszawskim Wilanowie.

Zobacz też: Ghelamco. TE inwestycje udało nam się ocenić [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.