Rekord sprzedaży mieszkań! 31 miliardów złotych na nowe lokale

rekord sprzedaży mieszkań
rekord sprzedaży mieszkań

Oficjalny rekord sprzedaży mieszkań właśnie został pobity! W pierwszym półroczu 2021 r. deweloperzy działający na siedmiu największych rynkach sprzedali mieszkania za niemal 20 mld zł, z czego prawie 11 mld zł kupiono jedynie za gotówkę – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Oznacza to, że 9 miliardów złotych, za które kupiono mieszkania, pochodzi z kredytów hipotecznych. Większość inwestycji kupiono jednak za gotówkę. Dane dotyczące sprzedaży mieszkań pochodzą z: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Zobacz też: Hossa na rynku mieszkaniowym. Tak dobrze deweloperzy nie mieli od dawna! [CZYTAJ TUTAJ]

Mieszkania za gotówkę. Klienci nie chcą trzymać pieniędzy w bankach

Jednym z głównych powodów masowego wykupywania nieruchomości jest chęć ochrony swoich oszczędności przed rekordową inflacją. Oprocentowanie kont i lokat bankowych jest bliskie zeru. Nic więc dziwnego, że zamożniejsi Polacy masowo rzucili się na nieruchomościowe zakupy, co potwierdzają z resztą eksperci.

„Jednym z powodów tak wysokich wyników jest niskie oprocentowanie bankowych depozytów. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie. Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji” – czytamy w raporcie HRE Investments cytowanym przez portal Gazeta.pl.

Zobacz też: Inflacja napędza zyski deweloperów. Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów nie ma wątpliwości [CZYTAJ TUTAJ]

Rekord sprzedaży mieszkań. Zasługa tanich kredytów

Co ciekawe, eksperci uważają, że istotną przyczyną pobicia rekordów było również odkręcenie przez banki kurka z pieniędzmi na kredyty hipoteczne. Pozytywnych decyzji na udzielenie takiej pożyczki wydano nieporównywalnie więcej niż przed rokiem – Przez 6 miesięcy na 7 badanych rynkach w ręce nabywców gotówkowych trafiło około 21,4 tys. mieszkań. To o ponad 2 tysiące mniej niż dotychczasowy półroczny rekord – twierdzą twórcy raportu HRE Investments.

Zobacz też: Marek Zuber w rozmowie z „OD”: Wiecznie nie będzie tanich kredytów [CZYTAJ TUTAJ]

Rekord sprzedaży mieszkań. Widoczny wpływ gigantycznych spółek na rynek

W raporcie znalazła się też informacja, która może niepokoić. Widać wyraźny wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości wśród dużych, zagranicznych spółek. Wykupiły one mieszkania za około 2,6 mld złotych. [DLACZEGO TO GROŹNE DLA RYNKU? PISALIŚMY O TYM TUTAJ].

Rekord sprzedaży mieszkań może oznaczać, że czekają nas kolejne wzrosty cen na rynku nieruchomości. Obecna podwyżka stóp procentowych nie spowoduje spadku zainteresowania inwestorów nieruchomościami. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Co więcej, stale rosnący popyt może podkusić deweloperów do stałego podnoszenia cen.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.