Sprzedaż mieszkań leci w dół. Spółki deweloperskie tracą na wartości

polacy nie chcą kredytów
Polacy nie chcą kredytów Źródło: Geralt/Pixabay.com

To już koniec hossy na rynku nieruchomości? Wszystko na to wskazuje. Najnowsze dane z rynku wyraźnie pokazują, że sprzedaż mieszkań leci w dół. A to nie wszystko. Spadają też notowania giełdowe spółek deweloperskich.

Jak napisała „Rzeczpospolita”, w I kwartale br. 16 deweloperów, głównie z rynku kapitałowego, sprzedało niecałe 5,4 tys. mieszkań, o 24 proc. mniej niż rok wcześniej. „Taka skala spadku to efekt otoczenia rynkowego – dalszego wzrostu stóp procentowych i spadku zdolności kredytowej oraz najazdu Rosji na Ukrainę – ale też niezwykle wysokiej bazy” –  czytamy w gazecie.

Przypomnijmy, że gość kanału Oceniamy Deweloperów TV, Jan Dziekoński już na początku tygodnia alarmował, że kryzys na rynku nieruchomości jest bardzo prawdopodobny. – Coraz więcej osób traci zdolność kredytową, a spora liczba kredytobiorców już ma problemy ze spłatą zobowiązań. Widać, że liczba chętnych na mieszkanie w kredycie się zmniejsza. Deweloperzy próbują sztucznie obniżyć podaż, żeby ceny nie spadły, ale na dłuższą metę to nie wystarczy. Wiele wskazuje na to, że na naszych oczach powtarza się scenariusz z 2008 roku – wyjaśnił doradca nieruchomościowy.

Nadchodzi kryzys na rynku nieruchomości! Ekspert tłumaczy dlaczego
Jan Dziekoński o nieruchomościach. Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

ZOBACZ TEŻ: BĘDZIE POMOC DLA KREDYTOBIORCÓW. RZĄD POKAZAŁ KARTY [KLIKNIJ TUTAJ]

Sprzedaż mieszkań leci w dół. Poznaliśmy statystyki

Wobec IV kwartału ub.r., kiedy mieliśmy początek końca ery taniego pieniądza, spadek sprzedaży sięgnął 11 proc. Mamy więc kontynuację hamowania: w IV kwartale ub.r. tempo spadku kwartał do kwartału było zbliżone – wskazano w artykule.

Popyt fundamentalny konsumentów nabywających na kredyt został ekspresowo przygaszony przez rosnące stopy, co potwierdzają dane o aktywności sektora kredytowego. Nie można się spodziewać niczego więcej, jak dalszych spadków zainteresowania. Wysokie oprocentowanie kredytów i zmiany w sposobie kalkulacji zdolności kredytowej powodują wykluczenie znaczącej liczby osób z rynku” – czytamy w „Rz”.

Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest spadek wartości akcji firm deweloperskich. Z widocznym tąpnięciem mieliśmy do czynienia na początku kwietnia. Indeks WIG-Nieruchomości traci 1,2 proc., ale obejmuje nie tylko deweloperów mieszkaniowych, ale i biurowych, handlowych oraz przemysłowych.

ZOBACZ TEŻ: DUŻY WZROST STÓP PROCENTOWYCH. KOSZMAR KREDYTOBIORCÓW [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *