Wyższe raty kredytów. Wszystko przez podniesienie stóp procentowych

Wyższe raty kredytów. Źródło: www.SeniorLiving.Org

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe! Referencyjna stopa procentowa NBP wzrosła do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej. To zła wiadomość dla osób, które wzięły kredyt hipoteczny. Wyższe raty kredytów są niemal pewne. Jak wyliczyli eksperci, przeciętny Kowalski zapłaci nawet 70zł więcej miesięcznie. Ale w dużych miastach będzie gorzej!

„330 tysięcy złotych i 25 lat spłaty – to parametry statystycznego kredytu mieszkaniowego w Polsce. Podwyżka stóp procentowych, o której zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej, spowoduje w takim przypadku wzrost raty o 60-70 złotych miesięcznie. Ale w dużych miastach wzrost będzie dwukrotnie większy” – czytamy na portalu Money.pl.

Zobacz też: Kiedy wzrost cen mieszkań się uspokoi? Wyjaśniamy [CZYTAJ TUTAJ]

Wyższe raty kredytów. O ile więcej zapłacimy?

Eksperci zwracają uwagę, że wzrosty rat kredytów będą zróżnicowane. Najwięcej do pożyczek, będą musieli dołożyć ci, którzy kupili droższe mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza nabywców nieruchomości, które znajdują się w większych miastach.

„Obecnie średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi ok. 2,44 proc. – taką właśnie wartość przyjęliśmy do wyliczeń. Założyliśmy, że WIBOR wzrośnie o 0,5 proc., a kredyt wzięliśmy we wrześniu 2021 roku i będziemy go spłacać przez 20 lat. Przeanalizowaliśmy scenariusz dla 11 kredytów o różnych wysokościach – od 250 tys. zł do miliona złotych, które przedstawiamy w tabeli poniżej. I tak przy kredycie na 250 tys. zł zapłacimy miesięcznie o 61 zł więcej, a w skali roku – 732 zł. przy 400 tys. zł te kwoty wzrosną odpowiednio o 98 i 1176 zł. Z kolei w przypadku kredytu na pół miliona złotych miesięcznie będzie to już 123 złote do dopłaty ekstra, a rocznie zrobi się z tego 1476 zł” – napisano na portalu Money.pl powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Z wyliczeń wynika, że osoby, które wzięły kredyt hipoteczny na milion złotych zapłacą prawie 250 złotych więcej miesięcznie! Dokładne zestawienie możliwych podwyżek zestawiono w tabeli, którą prezentujemy poniżej:

Wyższe raty kredytów. Źródło: Money.pl

Wyższe stopy procentowe. Jak zareaguje rynek?

Podniesienie stóp procentowych było krokiem, na który czekało wielu Polaków. Przy niskich stopach i wysokiej inflacji trzymanie pieniędzy w bankach było w zasadzie nieopłacalne bo traciły one na wartości nabywczej.

Podniesie stóp procentowych jest dobrą informacją dla ciułaczy gotówki, ale fatalną dla osób, które wzięły na kredyt mieszkanie jako inwestycję. To właśnie brak możliwości zarobku na „tradycyjnych” formach lokowania kapitału sprawił, że ludzie z szerszym portfelem zaczęli spoglądać łakomym wzrokiem na alternatywne formy inwestowania np. kryptowaluty, antyki czy właśnie nieruchomości.

Pozostaje pytanie – jak zareaguje rynek na wzrost stóp procentowych? Czy będzie to oznaczać, że podwyżki cen nieruchomości wkrótce zostaną zastopowane? O tym już wkrótce dziennikarze Oceniamy Deweloperów porozmawiają z ekspertem. Zachęcamy do śledzenia naszej strony na bieżąco.

Zobacz też: Wyższe raty kredytów. Miażdżąca opinia NBP o rządowym programie [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.