Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Pomysł na ekologiczną rewolucję w Kaliszu

zwolnienie z podatku od nieruchomości
Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Źródło: Angelika Graczyk/Pixabay.com

Nie chcesz płacić podatku od nieruchomości? Nic prostszego! Wystarczy, że… zazielenisz ściany i/lub dach swojego budynku – na taki pomysł wpadli prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod głosowanie na najbliższej sesji miasta. Zwolnienie z podatku od nieruchomości mogliby uzyskać właściciele „zarośniętych” domów.

Zdaniem władz miasta, zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem. Pochłaniają nadmiar wilgoci i wyciszają hałas – czytamy na portalu Kalisz Nasze Miasto.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości właścicieli budynków mieszkalnych, na których wykonano zielony dach lub zieloną fasadę, to inicjatywa Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Miasta Kalisza. Uchwałę przygotował wydział merytoryczny Urzędu Miasta Kalisza – Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Kalisz.

Zobacz też: Ekologia czy cwaniactwo? Nietypowy pomysł deweloperów [CZYTAJ TUTAJ]

Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Prezydent miasta zapowiada zmiany

Inicjatorem projektu jest włodarz miasta. Wypowiada się on o takim rozwiązaniu w samych superlatywach. – Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą. Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych – podkreśla cytowany przez media Krystian Kinastowski prezydent Kalisza, który w przeszłości zawodowo zajmował się architekturą.

Zobacz też: najnowsze wiadomości z rynku nieruchomości w Polsce [CZYTAJ TUTAJ]

Nie zapłacisz podatku w zamian za zazielenienie budynku. Co zakłada projekt?

Jeśli uchwała zostanie przegłosowana przez radnych, to wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2022 roku i będzie obowiązywać do końca 2026 roku. Aby starać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości trzeba będzie przygotować, oprócz niezbędnych oświadczeń, dokumentację fotograficzną potwierdzającą stan budynku przed i po wykonaniu zielonego dachu lub potwierdzającej posiadanie zielonej fasady, na co najmniej jednej ścianie. Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za zieleń na pewno przypadnie do gustu mieszkańcom miasta. Przypomnijmy, że od przyszłego roku czekają nas znaczne podwyżki tej daniny. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Wiadomo już, że większość dużych miast zdecydowała się podwyższyć ten podatek.

Zobacz też: Wszystko co musisz wiedzieć o domach i ogrodach [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.