Duże zmiany w prawie budowlanym. Minister zdradził szczegóły

zmiany w przepisach budowlanych

Będzie łatwiej tworzyć nowe lokale mieszkalne – to główne założenia planu, który właśnie przedstawił wiceminister rozwoju Piotr Uściński. – Pracujemy nad ustawą deregulującą prawo budowlane, która usprawni procesy inwestycyjne – zapowiedział polityk w wywiadzie z „Gazetą Prawną Codziennie”. Zmiany w prawie budowlanym to nie jedyne plany rządu na „uzdrowienie” sytuacji na rynku mieszkaniowym.

W obszernym wywiadzie Uściński był pytany m.in. o trudną sytuacje mieszkaniową Polaków, budownictwo samorządowe czy problemy z jakimi zmaga się branża budowlana. Wiceminister zapowiedział, że będzie chciał „zachęcać” samorządy do większy wkład w społeczne budownictwo mieszkaniowe.

ZOBACZ TEŻ: BĘDZIE PODATEK OD PUSTOSTANÓW? UŚCIŃSKI KOMENTUJE [KLIKNIJ TUTAJ]

Zmiany w prawie budowlanym. Ułatwienia dla inwestorów

Najbardziej konkretna zapowiedź wiceministra dotyczyła tzw. konwersji. O co chodzi? To procedura, która pozwala na zmianę przeznaczenia lokalów użytkowych na mieszkalne. Dzięki zmianie w przepisach inwestor mógłby przykładowo zamienić budynek biurowy na mieszkalny. W świetle obecnych przepisów jest to bardzo trudne.

– Trwają prace nad przygotowaniem przepisów o tzw. konwersji, czyli ułatwieniu przekształceń istniejących obiektów budowlanych, jak również terenów po niewykorzystanych obiektach. Chodzi o budynki biurowe i wielkopowierzchniowe obiekty, np. po galeriach handlowych. Projektowane przepisy umożliwiłyby przekształcanie zarówno obiektów, jak i gruntów na cele mieszkaniowe bez długotrwałej, często wieloletniej procedury – powiedział Uściński.

Kolejnym ważnym krokiem jest ułatwienie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Co ważne, ma to dotyczyć zarówno inwestycji deweloperskich, jak i tych stawianych przez zwykłych obywateli np. domów do 70m2. – Pracujemy też nad ustawą deregulującą prawo budowlane, która usprawni procesy inwestycyjne (…). Na przykład na rozszerzeniu katalogu inwestycji realizowanych na zgłoszenie względem pozwolenia na budowę czy w uproszczonej procedurze – bez zgłoszenia. Mamy pomysł, by – podobnie jak w ustawie o domach 70-metrowych – ograniczyć starostom pracę przy zgłoszeniach – powiedział polityk. Zastrzegł, że trwają prace nad konkretnymi rozwiązaniami.

ZOBACZ TEŻ: ANDRZEJ SADOWSKI O RYNKU NIERUCHOMOŚCI. „POTRZEBNE JEST UPROSZCZENIE PRZEPISÓW [KLIKNIJ TUTAJ]

Samorządny zainwestują w mieszkalnictwo? Wiceminister chce „namawiać”

Uściński został zapytany o kwestię budownictwa mieszkaniowego w samorządach. – Chcemy namawiać samorządy, żeby inwestowały w budownictwo komunalne i socjalne. Mogą korzystać z funduszu dopłat, z którego można pokryć 60–80 proc. kosztów budowy albo remontów. Zachęcamy też do poszukiwania pustostanów wyłączonych ze względu na stan techniczny i korzystania z dostępnych i niewymagających wielkich nakładów inwestycyjnych narzędzi, które udostępniamy. Nieużytkowanego zasobu jest w Polsce dużo, jest on nam teraz bardzo potrzebny. Wspieramy też rozwój SIM-ów (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, dawne TBS, to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania – red.) – powiedział polityk PiS.

Co ważne, Uściński nie wskazał źródeł finansowania takich inwestycji. Na uwagę dziennikarza, że samorządy mają coraz mniej pieniędzy z wpływów podatkowych odparł: „Nie do końca zgadzam się z tezą, że samorządy negatywnie odczuwają obniżki podatków”. Wygląda więc na to, że skończy się jedynie na zachęcaniu samorządów do inwestowania w mieszkania, a nie na realnym wsparciu.

Kiedy zmiany, o których mówił polityk wejdą w życie? Polityk wskazuje tu styczeń 2023 roku.

Wszystkie osoby zainteresowane poznaniem zmian w prawie budowlanym rozważyć mogą szkolenie prawo budowlane realizowane online lub stacjonarnie w całej Polsce.

ZMIANY W PRAWIE BUDOWLANYM. CO SĄDZISZ O PROPOZYCJACH POLITYKA? PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W SEKCJI KOMENTARZY POD TEKSTEM.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *