Czy warto zamieszkać na Bemowie? Nasza analiza

Wracamy z naszym flagowym cyklem, w którym oceniamy poszczególne dzielnice Warszawy pod kątem komfortu życia w tych miejscach. Tym razem zabierzemy Cię w podróż na zachodnie rubieże miasta. Czy warto zamieszkać na Bemowie? Zapraszamy do lektury naszej analizy.

Do niedawna Bemowo było jedną z najbardziej „rozchwytywanych” dzielnic Warszawy do zamieszkania. Masa nowych inwestycji oraz poprawiająca się komunikacja z centrum stolicy sprawiła, że miejsce to zyskiwało na popularności.

Z drugiej strony, na temat Bemowa krążyło też sporo nieciekawych opinii. Chodziło m.in. o inwestycje powstające w bezpośredniej bliskości trasy S8 i hałas dobiegający z lotniska. Jak tam się żyje naprawdę? Zachęcamy do lektury dalszej części tekstu.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKIE TEKSTU Z CYKLU „CZY WARTO ZAMIESZKAĆ NA”. TYLKO U NAS [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Bemowie Informacje ogólne

Bemowo znajduje się w zachodniej części Warszawy. Powierzchnia tej dzielnicy to 24,95 km2. Mieszka w niej 125 270 osób, co daje gęstość zaludnienia na poziomie około 5 tys. os/km2. Nazwa dzielnicy – jak nietrudno się domyślić – nawiązuje do znajdującego się na jej terenie Fortu Bema.

Bemowo znajduje się w administracyjnych granicach Warszawy od 1951 roku.

Bemowo dzieli się na mniejsze jednostki administracyjne:

  • Lotnisko
  • Fort Radiowo
  • Boernerowo
  • Bemowo-Lotnisko
  • Fort Bema
  • Groty
  • Górce
  • Chrzanów
  • Jelonki Północne
  • Jelonki Południowe

Bemowo nierozerwalnie kojarzy się z kilkoma obiektami i instytucjami. Wśród nich można wymienić m.in. Wojskową Akademię Techniczną czy Park Leśny Bemowo (tzw. Las Bemowski). Fani historii wiedzą, że na terenie współczesnej dzielnicy znajduje się sieć umocnień dawnej Twierdzy Warszawa, w skład których wchodzą m.in. Fort Bema czy Fort Babice.

Architektura

Architektura Bemowa jest typowo mieszana. Obecnie w ofertach dominują oczywiście mieszkania w budynkach wielorodzinnych o zróżnicowanej liczbie kondygnacji, ale w dzielnicy znajdziemy też trochę domów jednorodzinnych. Zazwyczaj jednak znajdują się one stosunkowo blisko osiedli mieszkalnych dlatego uważamy, że „stare” Bemowo nie powinno być dzielnicą pierwszego wyboru do szukania domu jednorodzinnego (wyjątkiem są oczywiście zamknięte osiedla domów jednorodzinnych, lub segmentów). Odrobinę więcej zabudowy jednorodzinnej znajduje się w Jelonkach. Nawet jeśli znajdziemy takowy na stosunkowo „luźnym terenie” warto zerknąć na lokalne plany zagospodarowania, żeby upewnić się, czy w przyszłości na lokalnych działkach nie powstaną wysokie budynki.

Na Bemowie dominuje nowoczesne budownictwo. Prawdziwy boom inwestycyjny rozpoczął się tutaj po upowszechnieniu informacji, że do dzielnicy dochodzić będzie II linia metra. Również rozwój infrastruktury drogowej zachęca potencjalnych mieszkańców.

WIĘCEJ O ARCHITEKTURZE W WARSZAWIE PRZECZYTASZ [TUTAJ]

Bemowo. Przegląd inwestycji mieszkaniowych

Obecnie liczba nowych, wielkich inwestycji deweloperskich na Bemowie uległa zmniejszeniu. Wg. portalu Rynek Pierwotny, na Bemowie znajdziemy obecnie 499 ofert zakupu mieszkań w zaledwie 14 inwestycjach. Wśród najbardziej interesujących możemy wymienić m.in. Metro Z

Obecnie średnia cena mieszkań pozostających w ofercie to 13 086 zł/m². To nieco mniej od średniej ceny sprzedaży mieszkań w IV kwartale 2021 roku, która wynosiła 13 300 zł dla całego miasta.

Potencjał dzielnicy. To musisz wiedzieć

Rosnący potencjał dzielnicy związany jest z rozbudową metra i infrastruktury na tym terenie. Na Bemowie jest wciąż sporo niezabudowanych działek, na których w przyszłości zapewne pojawią się osiedla mieszkalne.

Naszym zdaniem zabudowa Bemowa nie zawsze jest komfortowa dla potencjalnych klientów. Zdarzają się inwestycje, które zostały ukończone tuż obok ruchliwej trasy S8. Z drugiej strony – ta dzielnica ma wiele oblicz, w zależności od jej części. Każdy powinien tu znaleźć coś na siebie.

Problemem wciąż pozostaje lotnisko na Bemowie. Startujące tam samoloty generują hałas przeszkadzający mieszkańcom. Na szczęście sytuacja jest lepsza niż klika lat temu. Od paru lat wdraża się specjalny program, który ma ograniczyć loty i huk generowany przez samoloty. To właśnie sprawa lotniska najbardziej dzieli tutejszych mieszkańców.

Warto też dodać, że Bemowo to jedna z niewielu części miasta, w której nie ma problemu z przedszkolami.

Czy warto zamieszkać na Bemowie? Plusy i minusy

Plusy:

  • Dobrze skomunikowana dzielnica (rozbudowa metra)
  • Dużo zieleni i infrastruktury dla najmłodszych (m.in. przedszkoli)
  • Bogata oferta kulinarna

Minusy:

  • Gęsta zabudowa w niektórych częściach dzielnicy
  • Architektura miejscami jest przytłaczająca
  • Hałas z przelatujących samolotów 

ZOBACZ TEŻ: NOWE INWESTYCJE NA BEMOWIE. TE UDAŁO NAM SIĘ OCENIĆ [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *