Zakup nieruchomości w stosunkowo atrakcyjnej cenie będzie prostszy. Już 21 września wejdą w życie przepisy, które umożliwią komornikowi wystawienie na licytacje nieruchomości w internecie. Warunek? Zgodę na taką formę sprzedaży mienia musi wyrazić wierzyciel.
O sprawie donosi Dziennik Gazeta Prawna. – Zmiany – jak wskazano w uzasadnieniu do projektu – mają usprawnić proces sprzedaży nieruchomości oraz umożliwić wzięcie udziału w licytacji większej liczbie osób, co ma przełożyć się na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży, a tym samym skuteczniejsze zaspokojenie wierzycieli. Taka forma sprzedaży ma również zmniejszyć koszty prowadzenia egzekucji i ograniczyć problemy – czytamy na stronie internetowej „DGP”.
Pomysł takiego rozwiązania wyszedł z Krajowej Rady Komorniczej, a podchwyciło go Ministerstwo Sprawiedliwości. Warto zaznaczyć, że licytacje nieruchomości w internecie będą możliwe tylko i wyłącznie za zgodą i na wniosek wierzycieli. W przeciwnym razie zbycie zadłużonej nieruchomości będzie przeprowadzone w tradycyjny sposób
Komornik Beata Rusin przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza w Warszawie (Kancelaria Komornicza nr XIX w Warszawie), w rozmowie z Prawo.pl podkreślała, że takie rozwiązanie – co do zasady – jest ważne i pomocne. W jej ocenie, jeśli termin licytacji będzie wyznaczał komornik to rzeczywiście wpłynie to pozytywnie na egzekucję z nieruchomości i zdecydowanie ją przyspieszy. – Pozostanie oczywiście kwestia wydania postanowienia o udzieleniu przybicia i przesądzaniu własności, która pozostanie w gestii sądu – wskazała Rusin.
Licytacje nieruchomości w internecie. Zyskają inwestorzy
Portal Oceniamy Deweloperów prognozuje, że na zmianach skorzystają inwestorzy, łowcy okazji i tzw. fliperzy. Istnieje bowiem duża szansa, że zbywane w ten sposób nieruchomości będą odrobinę tańsze od tych, które są sprzedawane na rynku wtórnym lub pierwotnym. Co więcej, licytacje komornicze to wciąż terra incognita dla polskich konsumentów. Znane były przypadki, że np. luksusowe auta lub dzieła sztuki zadłużonych osób zostały wylicytowane za 35-50 proc. rynkowej wartości.
Warto też dodać, że licytacje komornicze to dość bezpieczna forma transakcji. Oczywiście pod warunkiem, że mienie dłużnika zostało zajęte zgodnie z prawem. Komornik wystawiający na sprzedaż mienie ruchome lub nieruchome ma obowiązek rzetelnie sprawdzić jego stan prawny i techniczny.
Zobacz też: Najgorsze dzielnice Warszawy do życia! Klienci zdecydowali [CZYTAJ TUTAJ]
Będziesz zainteresowany zakupem nieruchomości na internetowej aukcji komorniczej? A może jesteś przeciwny takiemu rozwiązaniu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.