Nie sprawdziły się najczarniejsze prognozy. Wiele wskazuje na to, że rynek nieruchomości komercyjnych odrodzi się po pandemii. Inwestorzy na nieruchomości komercyjne w Polsce w całym ubiegłym roku wydali 5,7 mld euro, z czego w samym tylko ostatnim kwartale kwota sięgnęła ponad 2,2 mld euro – wynika z raportu BNP Paribas Real Estate Poland.
Eksperci PNB Paribas przeprowadzili gruntowne badania rynku. Z ich raportu wynika, że poprzedni rok był daleki do rekordu inwestycyjnego na tym rynku, ale widać już wyraźne odbicie po pandemii. Prognozy odnośnie roku 2022 roku są już nader optymistyczne.
ZOBACZ TEŻ: RYNEK NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH. WIĘCEJ NEWSÓW ZNAJDZIESZ [TUTAJ]
Rynek nieruchomości komercyjnych odżywa po pandemii. Zaskakujące dane
– Pomimo wpływu, jaki pandemia odcisnęła na nieruchomości komercyjne, miniony rok można jednak oceniać z nieśmiałym optymizmem. Inwestorzy, deweloperzy, najemcy i użytkownicy nieruchomości w znacznej mierze oswoili się z sytuacją, a także zmianami podyktowanymi kryzysem zdrowotnym. Wiele branż zaliczyło odbicie i obecnie skupia się na nadrabianiu strat. Widzimy też, że transakcje przyśpieszają, a ożywienie wraca we wszystkie sektory. I choć trudno jednoznacznie wyrokować o zjawiskach, które mogą mieć wpływ na pandemię, a przez to na rozwój gospodarek i różnych rynków, to wspólnym mianownikiem dla 2022 roku mogą być dalszy optymizm ale i ostrożność w podejmowaniu decyzji – powiedział cytowany przez Property News Mateusz Skubiszewski, Dyrektor działu Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.
ZOBACZ TEŻ: RYNEK 2021 NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI. NASZE PODSUMOWANIE [KLIKNIJ TUTAJ]
Nowe inwestycje na horyzoncie
A to nie koniec dobrych informacji dla zainteresowanych rynkiem nieruchomości komercyjnych. Już teraz wiemy, że popyt na biura będzie rósł. Prognozy na 2022 rok wydają się być optymistyczne. Sektor, pomimo rekordowego ostatniego kwartału, zakończył ubiegły rok z bilansem ponad 1,7 mld Euro i stratą rzędu 14 proc. do wyniku z 2020 roku. Wpływ na to miały m.in.: umiarkowany popyt i zmiany w jego strukturze, optymalizacje powierzchni przy okazji odnowień umów najmu, wzrost znaczenia pracy zdalnej, a także przeciągające się negocjacje transakcji. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland wskazują, że część z negocjacji z 2021 roku swój finał będzie miała w tym roku.