Żoliborz Artystyczny (Żoliborz)

Nasza ocena:
4/6
4/10

W skład osiedla docelowo wchodzić ma 13 budynków, z których jeden będzie stanowił dominantę architektoniczną, w której zlokalizowane będą mieszkania o podwyższonym standardzie.

Obecnie realizowane są budynki etapu III, IV oraz VIII. Terminy oddania do użytku poszczególnych etapów kształtują się następująco:

  • Etap I – zakończenie budowy IV kwartał 2014
  • Etap II – zakończenie budowy druga połowa IV kwartału 2014
  • Etap III – zakończenie budowy koniec III kwartału 2015
  • Etap IV – I kwartał 2016
  • Etap VIII – grudzień 2016

Na pierwszy rzut oka osiedle robi bardzo przyjemne wrażenie. Inwestor w ciekawy sposób odróżnił inwestycję od innych nowo powstających w okolicy przedsięwzięć deweloperskich. Sam pomysł utworzenia Żoliborza Artystycznego ma nawiązywać do dawnych dzielnicowych tradycji – „Żoliborz Oficerski”, „Żoliborz Dziennikarski” itp. Jednak nie jest to do końca adekwatne ponieważ np. na Żoliborzu Oficerskim faktycznie mieszkali głównie wysoko postawieni pracownicy wojska, w przypadku artystycznego, nie jest to żadna kolonia artystów, a klasyczne nowe osiedle mieszkaniowe. Nie mniej jednak duży plus za popularyzowanie żoliborskich artystów i ich prac poprzez wkomponowywanie w przestrzeń ich sylwetek oraz fragmentów dzieł.

Mural inspirowany poezją Jerzego Ficowskiego

Żoliborz Artystyczny - Mural inspirowany poezją Jerzego Ficowskiego

Zdjęcie własne

Portret Jerzego Kawalerowicza

Żoliborz Artystyczny - Portret Jerzego Kawalerowicza

Zdjęcie własne

Na wjeździe do inwestycji znajduje się Plac Czesława Niemena. Bardzo podoba nam się tworzenie centralnego miejsca w nowych realizacjach deweloperów, ale nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie mieli jakiegoś „ale”. Poprowadzenie cztero pasmowej drogi dojazdowej przez środek „placu” odbiera mu podobno miejski charakter i rzutuje na jakość przebywania na jego obszarze. Niestety nie pomaga nawet zadbana zieleń i estetycznie wykonana fontanna. Nie ma też co ukrywać, że Plac Czesława Niemena nie będzie odbierany przez jego użytkowników jako plac, dopóki nie wybudowany zostanie budynek G, zamykający go od strony północnej.

Plac Czesława Niemena

Żoliborz Artystyczny - Plac Czesława Niemena

Zdjęcie własne

Trzeba uczciwie przyznać, że deweloper przykłada się do sposobu zagospodarowania wspólnych przestrzeni zewnętrznych. Zielone dziedzińce robią bardzo pozytywne wrażenie, tak samo jak zastosowanie elementów wodnych w centralnej części osiedla. Drobnym minusem jest dosyć ubogie wyposażenie placów zabaw. Inwestor powinien zadbać o większą ilość rozrywek dla najmłodszych.

Zewnętrzne części wspólne osiedla Żoliborz Artystyczny

Zewnętrzne części wspólne osiedla Żoliborz Artystyczny

Zdjęcie własne

Choć deweloper zachwala swoje przedsięwzięcie bliskością terenów zielonych, placówek edukacyjnych czy handlowo-usługowych, my mamy obowiązek potencjalnych mieszkańców sprowadzić na ziemię. Osiedle z jednej strony graniczy z bardzo ruchliwą i nieprzyjazną pieszym ulicą Powązkowską, która mimo pełnienia roli przelotowej arterii, nie jest do końca sprawnie obsługiwana przez komunikację miejską (jedynie dwie linie autobusowe o średniej częstotliwości kursowania). Z kolei po drugiej stronie osiedla mieści się czynny szlak linii kolejowej zmierzającej do dworca Gdańskiego. O ile same hałasy pociągów czy samochodów można odebrać jako klasyczny minus mieszkania w mieście, tak obserwowanie, słuchanie i wdychanie aromatów wydobywających się ze śmieciarek, które mają swoją bazę (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania) bezpośrednio za torami kolejowymi, z pewnością do standardowych cech wielkomiejskiego życia nie należą. Oczywiście natężenie wymienionych „uroków” związanych z lokalizacją inwestycji jest zależne od umiejscowienia konkretnego budynku, wszak nie wszystkie obiekty graniczą z Powązkowską czy linią kolejową.

Niestety mimo naprawdę przyjemnego wrażenia jakie robi inwestycja, odnotowaliśmy liczne niedociągnięcia powstałe przez zaniedbania inwestora. Klasycznie zaczyna się od problemów ze źle wyregulowaną stolarką drzwiową i okienną. Drzwi do klatek bywają zamontowane w taki sposób, że szorują i rysują płytki podłogowe. Jeżeli chodzi o klatki schodowe to na nieszczęście dewelopera nie są to jedyne zastrzeżenia. Dowiedzieliśmy się również o krzywo zamontowanych grzejnikach, problemach z językami zamków, krzywo zamontowanych szafach licznikowych (przez co się nie domykają) oraz pojawiających się spękaniach na ścianach.

Z kolei w mieszkaniu, w którym pojawiliśmy się dzięki uprzejmości firmy Perfect Space odnotowaliśmy szereg usterek i niedoróbek. Jest to kolejny przykład, który potwierdza, że lepiej zatrudnić fachowca do przyjęcia odbioru lokalu. W przypadku mieszkania na osiedlu Żoliborz Artystyczny, wypisywanie błędów występujących w inwestycji, postanowiliśmy dokonać według podziału na pomieszczenia. Pierwszym z nich jest kuchnia, w której odnotowaliśmy między innymi opryskane farbą ramy okienne oraz odpryski na zawiasach, złe wykończenie glifów okiennych oraz nieestetycznie zaszpachlowane przyłącza grzejnika. Warto pilnować takich rzeczy ponieważ są one wynikiem czystego niedbalstwa budowlańców i rzutują później na odbiór całości mieszkania. Następnym pomieszczeniem jest sypialnia, gdzie zauważyliśmy, że wykończenie tynku pod parapetem jest niechlujnie wykonane. Ten sam zarzut mamy do glifów okiennych i nadproży, które są niedoszpachlowane. Na domiar złego okazało się, że na wejściu do sypialni występuje pracująca szlichta podłogowa, a ściana nad wejściem do pomieszczenia nie posiada pionu. W salonie pojawiły się podobne problemy co w kuchni czyli pomazana stolarka okienna, źle wykończone glify i nadproża. Dodatkowo tutaj również wystąpił brak pionu na ścianie nad wejściem oraz wystąpiła różnica w grubości otworu drzwiowego. Natomiast w holu odnotowaliśmy ubrudzenia od kleju/gipsu na drzwiach wejściowych od strony klatki schodowej oraz spękania na jednej ze ścian. Z kolei w łazience jednym z większych mankamentów okazał się brak kąta prostego na łączeniu ścian. Niestety niedoróbki wystąpiły również na balkonie, gdzie zamontowane balustrady okazały się być krzywe.

Ocena

Nasza subiektywna opinia w wyodrębnionych przez nas kategoriach kształtuje się następująco:

  1. Architektura i urbanistyka: 65% – dobra
  2. Mała architektura: 65% – dobra
  3. Wewnętrzne części wspólne: 55% – średnia

Ocena mieszkania, w którym mieliśmy okazję przebywać:

  1. Ściany i sufity – 60% – średnia
  2. Szlichty podłogowe – 60% – średnia
  3. Ocena ogólna: 61% – dobra

Zapraszamy do zapoznania się z dokładnymi wytycznymi naszej skali ocen.

PS.

Trzeba przyznać, że całe założenie osiedla jest bardzo ciekawym pomysłem. W realizacji nie uniknięto oczywiście licznych błędów i niedoróbek. Większość z nich jest jednak łatwa do skorygowania. O ile ocenienie poszczególnych budynków może pójść całkiem sprawnie, to ocena całej inwestycji jest ciężka, ponieważ minie jeszcze sporo czasu zanim zrealizowane zostaną wszystkie jej etapy. Dużym plusem jest stworzenie ciekawej, pod względem architektonicznym, dominanty w postaci apartamentowca oraz zastosowanie elementów wodnych. Zagospodarowanie zewnętrznych przestrzeni wspólnych to również bardzo mocny punkt Żoliborza Artystycznego. Z kolei sporym i uciążliwym minusem może okazać się otoczenie osiedla-z jednej strony ruchliwa Powązkowska, z drugiej tory kolejowe, a za nimi baza MPO. Jednak to czy lokalizacja jest dużym problemem jest sprawą indywidualną i niektórym może w zupełności nie przeszkadzać sąsiedztwo ani z jednej, ani z drugiej strony inwestycji. Jesteśmy pewni, że Żoliborz Artystyczny znajdzie rzeszę fanów, dla których stanie się wymarzonym miejscem na ziemi. Sami też przyznajemy, że moglibyśmy zamieszkać w tej inwestycji

Docelowa ilość mieszkań osiedla – około 1,7 tys

Średnia cena za m2 mieszkania – 8500zł

Budynek C:

  • Ilość kondygnacji – 6
  • Koszt zaproponowanego nam mieszkania dwupokojowego o metrażu 49,05m2 – 9050zł/m2

Budynek F:

  • Ilość kondygnacji – od 5 do 7
  • Koszt zaproponowanego nam mieszkania dwupokojowego o metrażu 53,54m2 – 8520zł/m2

Komórka lokatorska – cena ustalana jest indywidualnie dla każdego budynku

Miejsce postojowe w hali garażowej – 32000zł

Do wykończenia elewacji obiektów C i F wykorzystano tynki cienkowarstwowe oraz okładziny elewacyjne. Parapety zewnętrzne wykonane są natomiast z powlekanej blachy malowanej. Balustrady w obu budynkach są wykonane jako pełne na podkonstrukcji z elementami okładziny, stalowe ażurowe malowane lub z wypełnieniem szklanym. W budynku F występują również zabudowane loggie, gdzie użyte są rozsuwane szklane tafle. Do budowy budynków wykorzystano następujące technologie:

  • Fundamenty – płyta żelbetowa monolityczna
  • Konstrukcja budynku – żelbetowa monolityczna
  • Szyby windowe – żelbetowe monolityczne
  • Stropy – żelbetowe monolityczne
  • Ściany zewnętrzne – żelbetowe oraz murowane
  • Ściany wewnętrzne – żelbetowe i murowane

Warto zaznaczyć, że w budynkach zastosowano wentylację mechaniczną oraz że wysokość w świetle kondygnacji w budynku C wynosi 2,75m, a w budynku F 2,70m.

Lokalizacja inwestycji

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Twoja ocena inwestycji
[Głosów: 4 Średnia: 4.8]

1 komentarz

  1. Pingback:Osiedle Urbino. Ceny mieszkań od Dom Development

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *