Wilgoć w domu czy mieszkaniu. Jak sobie poradzić?

Wilgoć w domu czy mieszkaniu
Wilgoć w domu czy mieszkaniu źródło: Pixabay.com/Pexels

Nie tylko dyskomfort, ale też problemy zdrowotne – nadmierna wilgoć w domu może być przyczyną wielu kłopotów. Zwłaszcza teraz, gdy w wielu regionach kraju pogoda jest deszczowa, warto poznać sposoby na radzenie sobie z nadmiernym zawilgoceniem naszego lokum. Okazuje się, że są bardzo proste sposoby na osuszenie naszego mieszkania. Wilgoć w domu czy mieszkaniu. Jak sobie poradzić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika technicznego, który przygotowaliśmy wspólnie z portalem Domek i Ogródek.

Nadmierna wilgoć najczęściej pojawia się w kuchni i łazience – to w tych zazwyczaj występuje duża ilość pary wodnej. Czasami występuje ona też w innych pomieszczeniach – zwłaszcza w starszych budynkach.

Dlaczego trzeba się jej pozbyć? Oprócz oczywistego dyskomfortu (brzydki zapach czy problemy z wyschnięciem ubrań/ręczników), wilgoć może prowadzić do wystąpienia grzybów i pleśni. A to już grozi poważnymi chorobami m.in. zwiększeniem ryzyka zachorowania na nowotwory czy pojawieniem się alergii. Do tego dochodzi też większe ryzyko wystąpienia chorób płuc, górnych dróg oddechowych i reumatyzmu.

Powody występowania wilgoci w lokalach mieszkalnych są różne. Czasem jest to po prostu nieodpowiednie wietrzenie łazienki i kuchni. Czasem są to problemy z izolacją całego budynku – w tym drugim przypadku niestety nie obejdzie się bez pomocy ekipy fachowców. Często też wilgoć w domu to wynik niefrasobliwości np. zalanie mieszkania z powodu otwartego okna czy balkonu podczas ulewy.

ZOBACZ TEŻ: INSEKTY W DOMU TO POWAŻNY PROBLEM. DOWIEDZ SIĘ, JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ [KLIKNIJ TUTAJ]

Wilgoć w domu czy mieszkaniu. Nasze domowe sposoby

Jeżeli wilgoć nie wynika z poważnych wad lokalu mieszkalnego to najprawdopodobniej poradzimy sobie z nią korzystając z domowych sposób. Warto wypróbować następujące triki:

  • Lepsza cyrkulacja powietrza – postaraj się częściej wietrzyć mieszkanie w ciepłe, słoneczne dni. Zadbaj też o dobrą kondycję przewodów wentylacyjnych.
  • Osuszacz powietrza – możesz skorzystać z urządzeń kosztujących od niskich kilkuset złotych w górę. Są one dostępne w większości sklepów RTV-AGD
  • Pochłaniacz wilgoci – podobnie jak wyżej, ale… możesz zrobić pochłaniacz wilgoci samemu! Wypróbuj np. pończochę wypełnioną ryżem. Jeśli wilgoć w pomieszczeniu wynika z czynników wewnętrznych lub atmosferycznych takie „urządzenie” świetnie się sprawdzi!
  • Kwiaty lubiące dużo wody – to naturalne pochłaniacze wilgoci. Niektóre rośliny potrafią „ściągnąć” bardzo dużo wilgoci prosto z powietrza. Dostarczą nam też walorów estetycznych.
  • Uszczelnienie okien – Zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest chłodno i wilgotno
  • Ogrzewanie w mieszkaniu – zadbaj o to, żeby mieszkanie nigdy nie było wyziębione. To sprzyja nagromadzeniu się wilgoci. Pamiętaj, że włączony grzejnik/kaloryfer oprócz ocieplania osusza też mieszkanie.
[WYWIAD] Ogródki na nowych osiedlach - Co musisz wiedzieć?

Podejrzewasz, że wilgoć to wynik tych czynników? Udaj się do eksperta lub wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej!

Czasami zdarza się, że trudno zidentyfikować powody nadmiernego zawilgocenia mieszkania. Jeśli wykluczymy niewłaściwe wykonywanie czynności domowych (prania, sprzątania, mycia i gotowania), to problem znajduje się głębiej i nie poradzimy sobie bez gruntownego remontu mieszkania/budynku. Wśród najczęstszych powodów występowania wilgoci wymienić można:

  1. Przenikanie wody przez drobne szczeliny w ścianach (wspominaliśmy już o izolacji)
  2. Kapilarność wynikająca z wadliwej konstrukcji fundamentów. Czasami zdarza się, że z wiekiem budynku fundamenty unikają degradacji.
  3. Przeciekanie sieci wodnej. Mówimy tu zarówno o błahych usterkach, które można usunąć od ręki (np. cieknący kran albo pralka), ale też o poważnej awarii np. nieszczelnej rurze w ścianie. W przypadku takiej usterki sami sobie nie poradzimy, a problem będzie się zwiększał.
  4. Zła obróbka blacharska w okolicy kominku (dotyczy głównie domów jednorodzinnych).
  5. W mieszkaniach parterowych zdarza się, że wilgoć atakuje podłogi, które umiejscowiono w okolicach poziomu gruntu. To efekt braku poziomej izolacji przeciwwilgociowej.

ZOBACZ TEŻ: POZOSTAŁE PORADNIKI TECHNICZNE [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *