Zakaz eksmisji i mieszkania za darmo. Wyborcze obietnice partii politycznych

Wyborcze obietnice partii politycznych
Wyborcze obietnice partii politycznych. Źródło: sejm.gov.pl.

Wybory parlamentarne już za rok. Kampania wyborcza oficjalnie się jeszcze nie rozpoczęła, ale politycy już prześcigają się w składaniu obietnic. Wiele z nich dotyczy poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków. Prezentujemy naszym czytelnikom najbardziej oryginalne wyborcze obietnice partii politycznych na rozwój mieszkalnictwa. Zbiór pomysłów poszczególnych ugrupowań przygotował portal Domiporta.pl.

Sytuacja mieszkaniowa Polaków jest coraz trudniejsza. Tak wynika ze wszystkich wskaźników. Ceny nieruchomości są rekordowe, a o kredyt hipoteczny coraz trudniej. Z powodu drożejących mediów rosną też ceny najmu i czynszów. Tematyka nieruchomości coraz częściej przebija się do mainstreamu, a Polacy oczekują od parlamentarzystów pomysłów, które złagodzą bolączki tego rynku. Politycy oczywiście „przypomnieli” sobie o wyborcach z powodu zbliżających się wyborów.

ZOBACZ TEŻ: POLITYK CHCE REGULACJI CEN PRZY POŚREDNICTWIE W SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI. KURIOZALNA PROPOZYCJA [KLIKNIJ TUTAJ]

Od oszczędzania do państwowych mieszkań. Wyborcze obietnice partii politycznych na poprawę sytuacji lokalowej Polaków

Portal Domiporta.pl przejrzał najciekawsze wyborcze obietnice partii politycznych związane z mieszkalnictwem.

Najwięcej proponuje Lewica. Politycy tego ugrupowania chcą m.in. wprowadzić ustawowy zakaz eksmisji na bruk lub do lokalu nienadającego się do zamieszkania. Formacja proponuje też stworzenie państwowego dewelopera, który będzie budował tanie mieszkania na wynajem. Koszt najmu takiego lokalu miałby wynosić maksymalnie 20 zł/m2. Co ciekawe, Lewica przedstawiła szacunkowe koszty swojego programu. Program tanich mieszkań miałby kosztować budżet pańśtwa 3,8 mld złotych rocznie.

Zdecydowanie najbardziej oryginalny pomysł na poprawę sytuacji mieszkaniowej młodych ma Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL proponuje projekt „Ziemia dla młodych”. Program zakłada, że osoby do 35. roku życia będą mogły nabyć za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych. Do działki udostępnione byłyby jednocześnie pozwolenie na budowę oraz plan domu energooszczędnego. Chodzi jednak jedynie o grunty znajdujące się poza miastami. Ludowcy proponują też budowę tanich mieszkań na wynajem. Jednak ta część programu miałaby dotyczyć tylko mniejszych i średnich miejscowości.

Swój plan na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków przedstawiła też Koalicja Obywatelska. Warto zaznaczyć, że KO ma dużo skromniejszy pomysł na mieszkalnictwo od swoich konkurentów na opozycji. Ugrupowanie Donalda Tuska proponuje powrót do znanego już programu „Mieszkanie dla Młodych”. Warto jednak zaznaczyć, że tym razem w okrojonej wersji. Politycy tej partii proponują jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego. W opisie tego rozwiązania, podobnie jak poprzedniej wersji tego programu, będą premiowane młode gospodarstwa domowe. Z programu mogłyby skorzystać małżeństwa do 35. roku życia (30 proc. dofinansowania) oraz single (10 proc. dofinansowania). Limit wieku nie obowiązywałby jednak małżeństw z trójką dzieci. Ale uwaga! Tym razem KO zamierza stawiać na mieszkania z rynku pierwotnego. Warto zauważyć, że „MDM” cieszył się większą popularnością, kiedy poprzednie rządy umożliwiły zakup lokalu z rynku wtórnego w ramach tego programu.

ZOBACZ TEŻ: EKSPERT O POMYSŁACH POLITYKÓW NA MIESZKALNICTWO: „BRAKUJE KONKRETÓW” [KLIKNIJ TUTAJ]
(Dalsza część materiału pod artykułem wideo)

Czy pomoc rządu dla kredytobiorców jest wystarczająca? Rynek nieruchomości a inflacja

PiS chce rozwijać istniejące programy. Mgliste postulaty Konfederacji i Polski 2050

A co Polakom proponuje urzędujący rząd? PiS planuje rozszerzenie projektów, które zrealizował już w ciągu 7 lat rządów tego ugrupowania. Mowa tu przede wszystkim o programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” i luzowania przepisów dotyczących budowy domów mieszkalnych na własnej działce. Zdaniem ekspertów – programy te w dotychczasowej formie okazały się klęską i niewiele osób z nich skorzystało. Pewną zmianą ma być dofinansowanie TBS-ów. Niejednoznaczną deklarację złożył też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef Zjednoczonej Prawicy wspomniał o spółdzielniach mieszkaniowych, w których – jego zdaniem – wybór zarządu i prezesa odbywa się fikcyjnie, a to komplikuje sytuację lokatorów.

Polska 2050 Szymona Hołowni nie przedstawiła twardego programu dotyczącego poprawy sytuacji mieszkaniowej Polaków. Pomysły tego ugrupowania ujawniają jego politycy w rozmowie z dziennikarzami. Jednym z nich ma być zainwestowanie w tanie domy modułowe. Ten projekt jest ciekawy zwłaszcza w kontekście kryzysu uchodźczego wywołanego wojną w Ukrainie. Ludzie Hołowni wspominają też o budownictwie komunalnym, ale bez żadnych konkretów.

W kontrze do polityków wyżej wymienionych ugrupowań stoją członkowie konfederacji. Postulaty dotyczące mieszkalnictwa można znaleźć w programie partii „Konfederacja – Polska na Nowo”. „Konfederaci” stawiają na konserwatywną politykę monetarną, która umocni złotego i sprawi, że mieszkania na wolnym rynku po prostu zaczną tanieć. Partia proponuje też obniżkę podatków i obowiązkowych składek, która sprawi, że średnio zarabiający Polacy będą mogli odkładać dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie, które będą mogli przeznaczyć na wkład na wymarzone mieszkanie.

Wyborcze obietnice partii politycznych. Do którego ugrupowania jest Ci najbliżej? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy pod tekstem!

ZOBACZ TEŻ: TRZĘSIENIE ZIEMI NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI? MAREK ZUBER PROGNOZUJE [KLIKNIJ TUTAJ]

źródło: Domiporta, Sejm.gov.pl, Twitter, Facebook

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *