Osiedle Sfera w Dawidach Bankowych. Patodeweloperka pod Warszawą?

Osiedle Sfera w Dawidach Bankowych
Źródło: Rynekpierwotny.pl

Wielki budynek w sąsiedztwie pól uprawnych i informacje o skomunikowaniu wyssane z palca – tak w jednym zdaniu można podsumować nowopowstające Osiedle Sfera w Dawidach Bankowych. Projekt osiedla i jego wprowadzający w błąd opis, modelowo spełnia kryteria tego, co urbaniści i architekci przestrzeni miejskiej nazywają „patodeweloperką”. O inwestycji poinformował nas jeden z naszych czytelników.

Nie możemy mieć zastrzeżeń odnośnie architektury Osiedla Sfera w Dawidach Bankowych. Projekt wygląda ładnie i przemyślanie. Z wizualizacji wynika, że deweloper uniknął tanich materiałów budowlanych i wybrał design, który świadczy, że mamy do czynienia z zabudowaniami aspirującymi do miana „inwestycji o podwyższonym standardzie”. Wyjątkiem jest ostatnia kondygnacja – tu inwestor wykorzystał lukę w przepisach. Mieszkania na ostatnim piętrze sprzedawane są jako dwupoziomowe. Wg Prawa Budowlanego to nadal cztery kondygnacje. W praktyce powstaje budynek z pięcioma kondygnacjami.

Fatalnie jednak wygląda urbanistyka tej inwestycji. Deweloper planuje postawić 4-kondygnacyjny budynek na ponad sto dwadzieścia(!) mieszkań pośrodku niczego. A konkretnie między domkami jednorodzinnymi i polami uprawnymi. Daleko stąd do jakichkolwiek sklepów i przystanków/stacji komunikacji publicznej. Jedynie szkoła i przedszkole znajdują się w odległości niecałych 10 minut marszu. Co ciekawe, na wizualizacjach w popularnych portalach sprzedażowych (np. Rynek Pierwotny), deweloper ukrywa bliskość pól.

osiedle sfera w dawidach bankowych
Źródło: mapka na stronie inwestora/Icons8

ZOBACZ TEŻ: Piękny gest Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Pomogą szukać pracy uchodźcom [KLIKNIJ TUTAJ]

W sąsiedztwie buduje się obecnie kilka innych osiedli. Głównie są to jednak jedno lub dwu-kondygnacyjne domki mieszkalne na grodzonych nieruchomościach. Deweloper zapowiada, że niebawem w okolicy powstanie też centrum handlowe.

Osiedle Sfera w Dawidach Bankowych. Co wiemy o inwestycji

Za inwestycją stoi deweloper KG GroupS.A. Dokładny adres osiedla to Dawidy Bankowe ul. Oleńki 12. Budowa ruszyła w IV kwartale 2021 roku. Ma zostać ukończona w III kwartale 2023 roku. Cała inwestycja składa się z 1 budynku wielorodzinnego, w którym znajdzie się około 120 lokali mieszkalnych. Metraż oferowanych mieszkań wynosi od 41 do 112 metrów kwadratowych. Inwestycja posiada parking podziemny.

Na portalu Rynekpierwotny.pl możemy znaleźć informację, że ceny zaczynają się od 7 200 złotych za metr kwadratowy.

ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKIE INWESTYCJE, KTÓRE MIELIŚMY OKAZJĘ OCENIĆ [KLIKNIJ TUTAJ]

Google Maps obnaża manipulacje dewelopera

Wyjątkowo nie lubimy, kiedy deweloper nagina rzeczywistość w swoich prospektach informacyjnych. Tak niestety jest w przypadku inwestycji Osiedle Sfera w Dawidach Bankowych.

Zacznijmy od początku. Deweloper twierdzi, że minutę drogi od osiedla znajduje się sklep spożywczy. Po pierwsze, jest to co najmniej kilka minut szybkiego spaceru. Po drugie, sklep jest tymczasowo zamknięty i nie wiadomo, czy w ogóle zostanie otwarty. Innych sklepów spożywczych w zasięgu kilkunastu minut drogi piechotą ze świecą szukać.

Drugi jaskrawy przykład manipulacji to rzekoma bliskość kolei, którą dotrzemy do miasta. Deweloper twierdzi, że taka trasa zajmie nam 4 minuty. Zajęłaby 6 gdybyśmy… chcieli podjechać na peron samochodem! Kolej podmiejska znajduje się w odległości około 3 kilometrów od inwestycji! Google Maps twierdzi, że piesza droga na peron zajmie nam około pół godziny!

osiedle sfera dawidy bankowe
Osiedle Sfera Dawidy Bankowe. Źródło: Google Maps

Kolejna kwestia do dojazd do centrum Warszawy. Zaznaczmy tutaj, że inwestorzy najczęściej naginają informację właśnie na ten temat. Większość osób musi jakoś dojechać do pracy, która zazwyczaj znajduje się bliżej centralnych dzielnic stolicy. Deweloper KG GroupS.A. twierdzi, że droga do centrum zajmie mieszkańcom 22 minuty ( nie sprecyzowano środka transportu). Tymczasem Google Maps twierdzi, że od ulicy Oleńki 12 do ronda de Gaulle’a w Warszawie, o godzinie 13 w środę, poza godzinami szczytu, będziemy jechać około 35 minut najszybszą trasą.

Tyle o lokalizacji i urbanistyce tego osiedla. A jak będzie ono wyglądało od strony technicznej? Ekipa dziennikarzy i techników Oceniamy Deweloperów chętnie to sprawdzi po oddaniu inwestycji do użytku.

ZOBACZ TEŻ: JAK NIE DAĆ SIĘ PATODEWELOPEROWI? PORADNIK [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *